Nowelizacja Kodeksu cywilnego ma skrócić postępowania spadkowe i zwiększyć bezpieczeństwo prawne spadkobierców.
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu cywilnego, która wprowadza szereg zmian w zakresie postępowania spadkowego. Dzięki nowym przepisom postępowania spadkowe mają ulec skróceniu, a spadkobiercy mają zyskać większe bezpieczeństwo prawne.
Na skróty:
Uporządkowanie i przyspieszenie procedur
Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadza zmiany w zakresie kręgu spadkobierców. Zmniejszana jest liczba osób uprawnionych do dziedziczenia po zmarłym, co ma ułatwić i przyspieszyć postępowania spadkowe.
Nowe przesłanki niegodności dziedziczenia
Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadza również nowe przesłanki niegodności dziedziczenia. Osoby, które uporczywie uchylały się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego lub od sprawowania nad spadkodawcą pieczy, mogą zostać wyłączone z dziedziczenia.
Ułatwienia dla osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych
Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadza również ułatwienia dla osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych. W wypadku tych osób termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może zostać zawieszony na czas trwania postępowania w przedmiocie zezwolenia sądu opiekuńczego. Dzięki temu osoby małoletnie i ubezwłasnowolnione nie będą już obciążane długami spadkowymi z powodu niezależnych od nich kwestii formalnych.