NIERUCHOMOŚCIRynek biurowy w 2024 roku - czas wyzwań i zmian

Rynek biurowy w 2024 roku – czas wyzwań i zmian

W ostatnich latach rynek biurowy w Polsce przechodził przez wiele zmian, z wyraźnym spadkiem liczby nowych realizacji. Jak pokazują dane REDD, wielkość podaży w realizacji jest obecnie nadal na znacznie niższym poziomie niż jeszcze kilka kwartałów temu. Na koniec 2023 roku w realizacji znajduje się 614 tys. mkw., z czego zaledwie 179 tys. mkw. znajduje się w Warszawie. Najwięcej metrów kwadratowych ma zostać oddanych do użytku w 2024 roku.

Dane REDD wskazują, że w 2024 roku do użytku oddanych ma zostać nawet 325 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. Kolejne 193 tys. mkw. zostanie oddane w 2025 roku.

W Warszawie ruszyła na przykład budowa pierwszego budynku w kompleksie Towarowa 22 – Office House. Po ukończeniu w 2025 roku, będzie oferował 31 tys. mkw. przestrzeni. We Wrocławiu, nad Odrą, powstaje nowoczesny kompleks Quorum z 100 tys. mkw. powierzchni do pracy i życia. Natomiast w Poznaniu budowany jest biurowiec Andersia Silver, który po ukończeniu w 2025 roku, zaoferuje 40 tys. mkw. do wynajęcia i stanie się najwyższym budynkiem w mieście.

Najwięcej nowych projektów biurowych koncentruje się na największych rynkach, takich jak Warszawa, Wrocław i Katowice. Jednakże wielkość podaży w realizacji jest obecnie znacznie niższa niż kilka kwartałów temu. Szczególnie w Warszawie, gdzie odnotowano spadek liczby realizowanej przestrzeni biurowej. Na koniec pierwszego półrocza 2020 roku było to 653 tys. mkw., co przewyższało liczbę projektów dla całej Polski w obecnym czasie.

Analizując przyczyny tego spadku, eksperci rynku nieruchomości wskazują na kilka kluczowych czynników. Na rynek nadal miała wpływ pandemia COVID-19, konflikt na Ukrainie, wysokie stopy procentowe, ceny materiałów budowlanych, inflacja czy praca zdalna.REDD_1

— Obserwujemy, że kombinacja tych czynników zniechęciła deweloperów do rozpoczynania nowych projektów, a także spowodowała opóźnienia w realizacji już istniejących — komentuje Krzysztof Foks, Head Of Research, REDD/finne.

Pomimo tych wyzwań, branża pozostaje optymistyczna co do przyszłości. — Rynek biurowy w Polsce nadal wykazuje silne podstawy. Oczekujemy, że w miarę stabilizacji sytuacji gospodarczej, tempo realizacji nowych projektów znów wzrośnie — dodaje Krzysztof Foks.

Jak zauważają eksperci, wielkość podaży w realizacji jest obecnie na znacznie niższym poziomie niż jeszcze kilka kwartałów temu, co sygnalizuje obserwowaną zmianę dynamiki na rynku nieruchomości biurowych. Ta tendencja odzwierciedla szereg czynników zewnętrznych wpływających na sektor, od globalnych wyzwań gospodarczych po lokalne specyfiki rynku.REDD_2

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version