Po trzech kwartałach krakowscy najemcy wykazali się największą aktywnością spośród miast regionalnych. Na koniec września popyt na wynajem powierzchni biurowej wyniósł 179 000 m kw. Działalność deweloperów pozostaje ograniczona, a zasoby biurowe od stycznia do września powiększyły się jedynie o 14 000 m kw. Rosnący popyt i ograniczona podaż przekładają się na spadek współczynnika pustostanów do poziomu 18,9%.
Na koniec września 2024 roku zasoby biurowe Krakowa wyniosły 1,82 mln m kw., co stanowił 14% wolumenu powierzchni w Polsce.
W III kwartale nie oddano do użytku żadnego obiektu, natomiast od początku 2024 roku rynek powiększył się o ponad 14 000 m kw. Aktywność deweloperów w kwestii realizowanych projektów nie przewiduje znaczącej poprawy wyników podaży w bliskiej przyszłości. Obecnie w budowie znajduje się 35 000 m kw., z czego 44% zostanie oddane do użytku w 2025 roku. Największymi projektami w realizacji są Wita Stwosza (19 460 m kw., Echo Investment) oraz budynek powstający na potrzeby własne firmy Elte GPS (10 500 m kw.).
„W przeciwieństwie do wyników po stronie podaży, popyt najemców na powierzchnię biurową wykazuje tendencję wzrostową. Na koniec września wielkość transakcji na poziomie 179 000 m kw. oznaczał wzrost popytu od początku roku o 47% w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku. Warto dodać, że był to najwyższy wynik wśród miast regionalnych,” – komentuje Monika Sułdecka-Karaś, partner, dyrektor regionalna w Knight Frank.
Osiągnięty między styczniem a wrześniem wynik stanowił 35% całkowitego wolumenu transakcji w regionach. W samym III kwartale 2024 roku popyt na najem powierzchni biurowych w stolicy Małopolski był ponad dwa razu większy niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Zakładając utrzymanie się poziomu popytu w IV kwartale, wynik roczny może być porównywalny z tym osiągniętym w 2019 roku, który pod tym względem był rekordowy.
W strukturze umów najmu w III kwartale dominowały renegocjacje, które stanowiły 60% wolumenu krakowskich transakcji. Udział nowych umów zmniejszył się, osiągając poziom 36% wolumenu. Wciąż niewielu najemców decyduje się na powiększenie zajmowanej powierzchni, które odpowiadały za 3% popisanych umów. Pozostały 1% stanowił wynajem na potrzeby własne.
„Silny popyt na powierzchnie biurowe i ograniczona nowa podaż wpłynęły na spadek współczynnika pustostanów w Krakowie. W III kw. 2024 roku wskaźnik wyniósł 18,9% i obniżył się pierwszy raz od pięciu kwartałów. W porównaniu z poprzednim kwartałem współczynnik zmalał o 1.3 pp.,” – dodaje Michał Kusy, młodszy konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.
Wywoławcze stawki czynszu w nowoczesnych budynkach biurowych w Krakowie w III kw. 2024 roku pozostały na stabilnym poziomie względem poprzedniego kwartału i wynoszą zazwyczaj od 10 do 16 EUR /m kw. /miesiąc, przy czym w najbardziej prestiżowych budynkach mogą one przekraczać tą wartość. Średnie koszty opłat eksploatacyjnych w III kw. 2024 roku również pozostały stabilny, wahając się od 16 do 29 PLN /m kw. / miesiąc.