niedziela, 13 kwietnia, 2025

Krakowski rynek biurowy: rosnący popyt, ograniczona podaż i spadający współczynnik pustostanów

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Po trzech kwartałach krakowscy najemcy wykazali się największą aktywnością spośród miast regionalnych. Na koniec września popyt na wynajem powierzchni biurowej wyniósł 179 000 m kw. Działalność deweloperów pozostaje ograniczona, a zasoby biurowe od stycznia do września powiększyły się jedynie o 14 000 m kw. Rosnący popyt i ograniczona podaż przekładają się na spadek współczynnika pustostanów do poziomu 18,9%.

Na koniec września 2024 roku zasoby biurowe Krakowa wyniosły 1,82 mln m kw., co stanowił 14% wolumenu powierzchni w Polsce.

W III kwartale nie oddano do użytku żadnego obiektu, natomiast od początku 2024 roku rynek powiększył się o ponad 14 000 m kw. Aktywność deweloperów w kwestii realizowanych projektów  nie przewiduje znaczącej poprawy wyników podaży w bliskiej przyszłości. Obecnie w budowie znajduje się 35 000 m kw., z czego 44% zostanie oddane do użytku w 2025 roku. Największymi projektami w realizacji są Wita Stwosza (19 460 m kw., Echo Investment) oraz budynek powstający na potrzeby własne firmy Elte GPS (10 500 m kw.).

„W przeciwieństwie do wyników po stronie podaży, popyt najemców na powierzchnię biurową wykazuje tendencję wzrostową. Na koniec września wielkość transakcji na poziomie 179 000  m kw. oznaczał wzrost popytu od początku roku o 47% w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku. Warto dodać, że był to najwyższy wynik wśród miast regionalnych,” – komentuje Monika Sułdecka-Karaś, partner, dyrektor regionalna w Knight Frank.

Osiągnięty między styczniem a wrześniem wynik stanowił 35% całkowitego wolumenu transakcji w regionach. W samym III kwartale 2024 roku popyt na najem powierzchni biurowych w stolicy Małopolski był ponad dwa razu większy niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Zakładając utrzymanie się poziomu popytu w IV kwartale, wynik roczny może być porównywalny z tym osiągniętym w 2019 roku, który pod tym względem był rekordowy.

W strukturze umów najmu w III kwartale dominowały renegocjacje, które stanowiły 60% wolumenu krakowskich transakcji. Udział nowych umów zmniejszył się, osiągając poziom 36% wolumenu. Wciąż niewielu najemców decyduje się na powiększenie zajmowanej powierzchni, które odpowiadały za 3% popisanych umów. Pozostały 1% stanowił wynajem na potrzeby własne.

„Silny popyt na powierzchnie biurowe i ograniczona nowa podaż wpłynęły na spadek współczynnika pustostanów w Krakowie. W III kw. 2024 roku wskaźnik wyniósł 18,9% i obniżył się pierwszy raz od pięciu kwartałów. W porównaniu z poprzednim kwartałem współczynnik zmalał o 1.3 pp.,” – dodaje Michał Kusy, młodszy konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

Wywoławcze stawki czynszu w nowoczesnych budynkach biurowych w Krakowie w III kw. 2024 roku pozostały na stabilnym poziomie względem poprzedniego kwartału i wynoszą zazwyczaj od 10 do 16 EUR /m kw. /miesiąc, przy czym w najbardziej prestiżowych budynkach mogą one przekraczać tą wartość. Średnie koszty opłat eksploatacyjnych w III kw. 2024 roku również pozostały stabilny, wahając się od 16 do 29 PLN /m kw. / miesiąc.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Sprzedaż biurowej części Sky Tower sfinalizowana

Transakcja sprzedaży jednego z najcenniejszych aktywów w portfelu upadłego...

Rynek biurowy w Polsce: mało nowej podaży, rosnący popyt, odbicie inwestycyjne

Na warszawskim rynku w budowie jest aktualnie około 230...

Pokolenie Z zmienia rynek nieruchomości: nowe oczekiwania, nowe standardy

Pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1995 roku, coraz...

Coraz więcej osób boi się wynajmować swoje mieszkania. „Lęk przed dzikimi lokatorami i zniszczeniami”

Myśleli, że wynajem mieszania to „bułka z masłem”, a...

Polski rynek magazynowy stabilizuje się po latach rekordów. Czas na jakość, nie ilość

Polski rynek magazynowy osiągnął etap zdrowej stabilizacji, zbliżając się...

Podobne tematy

Rynek biurowy w Polsce: mało nowej podaży, rosnący popyt, odbicie inwestycyjne

Na warszawskim rynku w budowie jest aktualnie około 230...

Maciej Müldner nowym CFO w MLP Group

MLP Group wzmacnia  swoje struktury finansowe. Nowym CFO zostaje...

Polski rynek nieruchomości komercyjnych w 2024 roku: imponujący wzrost inwestycji o 136%

W 2024 roku na rynku inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych w...

Rynek biurowy w Polsce: PINK podsumowuje czwarty kwartał 2024 roku

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku...

Ghelamco podsumowuje 2024 rok i zdradza plany na 2025

Dla Ghelamco, lidera rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, rok...

Artur Sutor i Martyna Balcer powołani do międzynarodowej rady dyrektorów ITRA Global

ITRA Global ogłosiła skład nowej rady dyrektorów, która zarządza rozwojem...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version