Oferta Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wzbogaciła się o nowy kierunek studiów podyplomowych związany z oświatą. Studia dla osób zarządzających niepublicznymi szkołami i placówkami edukacyjnymi będą realizowane wspólnie z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli Społecznego Towarzystwa Oświatowego (ODN STO) – największej organizacji oświaty niepublicznej w Polsce. Trwa rekrutacja słuchaczy, rozpoczęcie zajęć planowane jest na listopad.
Studia „Profesjonalny menedżer niepublicznej placówki edukacyjnej” są skierowane m.in. do dyrektorów i wicedyrektorów szkół, osób prowadzących własne niepubliczne placówki oraz przedstawicieli organów prowadzących. Słuchacze zapoznają się z najnowszymi trendami w zarządzaniu i zdobędą praktyczne umiejętności niezbędne w codziennej pracy na stanowiskach kierowniczych. Ukończenie studiów zapewni im również kwalifikacje potrzebne do prowadzenia szkół i placówek edukacyjnych, zgodne z wymogami Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Kuratorium Oświaty.
– Prowadzenie placówki niepublicznej obfituje w wyzwania. Menedżer musi dysponować dużą wiedzą i skutecznie stosować ją w praktyce, stąd potrzeba ciągłego doskonalenia się osób na stanowiskach kierowniczych – mówi prof. Joanna Żukowska z Instytutu Przedsiębiorstwa SGH, kierownik studiów podyplomowych. – Nasze studia stanowią odpowiedź na potrzeby kadry zarządzającej niepublicznych szkół i placówek. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, zapewniająca nie tylko dostęp do najnowszej wiedzy, ale także kładąca nacisk na jej praktyczne wykorzystanie – dodaje.
Program studiów podyplomowych obejmuje osiem bloków tematycznych, które będą realizowane przez dwa semestry. Zajęcia odbędą się w trybie zdalnym. Poprowadzą je naukowcy ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i doświadczeni praktycy, w tym wieloletni dyrektorzy wiodących szkół niepublicznych w Polsce, prowadzonych przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe (STO).
– Większość szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego działa od ponad 30 lat. To placówki, które m.in. dzięki sprawnemu zarządzaniu osiągają doskonałe rezultaty w działalności edukacyjnej i wychowawczej. W gronie wykładowców nie zabraknie osób, które są współautorami tego sukcesu. Dyrektorzy szkół STO i przedstawiciele władz STO podzielą się ze słuchaczami swoim doświadczeniem. Uczestnicy dowiedzą się w ten sposób, jak w praktyce wygląda skuteczne zarządzanie niepubliczną szkołą i placówką edukacyjną – mówi Zygmunt Puchalski, Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli STO.