sobota, 1 lutego, 2025

Wojna hybrydowa Kremla- rosyjski wywiad destabilizuje Europę przez sabotaż, inwigilację i sianie strachu

Służba rosyjskiego wywiadu wojskowego działa w trybie prowadzenia działań zbrojnych – prowadzi pełen wachlarz operacji. Zbieranie informacji polega chociażby na tym, czego doświadczyliśmy w Polsce przy likwidacji siatki montującej kamery bezprzewodowe wzdłuż szlaków komunikacyjnych – głównie kolejowych. Zbierano informacje jak dużo jest transportów i jakiego charakteru z Europy Zachodniej do Ukrainy. Rozważano także przygotowywanie potencjalnych aktów sabotażu w postaci umieszczania w tych transportach lokalizatorów – dla ustalenia kiedy i gdzie przekroczą granice Polski, gdzie i kiedy będą w Ukrainie oraz dla dokonania na nie ataków militarnych przez umieszczanie ładunków wybuchowych w tychże transportach. Innym przykładem są Niemcy – gdzie stwierdzono, że rosyjskie służby bardzo mocno przeglądały profile portali społecznościowych niemieckiej firmy, która jest bardzo istotna na rynku produkcji materiałów chemicznych. Wśród pracowników szukano potencjalnych, chętnych i możliwych do zwerbowania oraz do pracy na rzecz wywiadu rosyjskiego. Wojna hybrydowa polega również na tym, aby siać strach – czyli dokonywać aktów, które są poza granicą ataku terrorystycznego, jak na przykład pożary w dużej ilości. Wzmagają one poczucie zagrożenia wśród obywateli. A zatem stosuje się strach jako element terroru.

– Jeśli mówimy o wojnie hybrydowej czy działaniach hybrydowych, to ich oczywiście nie byłoby bez działania służb wywiadowczych. Zarówno wywiadów operacyjnych, ale także służb kontrwywiadowczych bądź innych służb bezpieczeństwa – bo te zadania się bardzo pokrywają. Zależy od obszarów, w jakich dana służba działa i za który odpowiada – powiedział serwisowi eNewsroom.pl pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, ekspert Fundacji Stratpoints, były zastępca szefa SKW. – Ale głównie są to służby wywiadowcze. Jeżeli chodzi o prowadzenie działań wojennych na Ukrainie, ale także działań hybrydowych na terenie Unii Europejskiej – to główną rolę odgrywa tu służba rosyjskiego wywiadu wojskowego, która zbiera informacje przez źródła otwarte, ale także werbując osobowe źródła informacji, jak również wysyłając swoich pracowników kadrowych, bądź wcześniej pozyskanych agentów do tychże krajów. A więc polega to na zbieraniu informacji. W Polsce przykładem były protesty rolnicze, które zostały wykorzystane do umieszczania haseł prorosyjskich i antyukraińskich. Widzimy wśród skrajnych polityków i to bez znaczenia, czy oni są skrajnie prawicowi czy lewicowi – bo to nie ma znaczenia z punktu widzenia Rosji – rozpowszechnianie haseł i przekonywanie, że wojna na Ukrainie to nie jest nasza wojna, że nie ma sensu pomagać i przeciągać tej wojny i że właściwie Rosja jest nam bliższa ideowo bądź społecznie, a wojna powinna szybko zakończyć. To jest bardzo spójne z narracją rosyjską – więc inwigilacja naszego społeczeństwa czy próby infiltracji naszego systemu państwowego były, są i będą. Będą miały miejsce jeszcze tak długo, jak długo Rosja nie zaprzestanie działań na terenie Ukrainy – dodaje Maciej Matysiak.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Ile Polacy wydają na zakup samochodu? Popularne budżety i preferencje zakupowe

Polacy nie rezygnują z kupna samochodu – i to...

Zmiany w składce zdrowotnej – przedsiębiorca zapłaci mniej już od marca 2025 r.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe...

CANPACK wybuduje nową fabrykę puszek w Indiach

Grupa CANPACK (CANPACK Group, Inc.), producent opakowań będący częścią...

Północna Izba Gospodarcza: Inwestycje w polskie porty to konieczność, nie wybór

Polskie inwestycje portowe budzą niepokój w Niemczech. „Mamy ambicje...

Podobne tematy

00:02:03

Zmiany w Radzie Dialogu Społecznego: czy konsolidacja pracodawców jest konieczna?

Rada Dialogu Społecznego (RDS) jest najważniejszą instytucją krajowego dialogu...

Rynek faktoringu w Polsce rośnie o 4,7% – 471 mld zł obrotów w 2024 roku

Rynek faktoringu w Polsce w 2024 roku ponownie pokazał...

Open For Business: Dyskryminacja osób LGBTQ+ kosztuje Polskę miliardy

Choć sytuacja osób LGBTQ+ powoli się w Polsce poprawia,...

Północna Izba Gospodarcza: Inwestycje w polskie porty to konieczność, nie wybór

Polskie inwestycje portowe budzą niepokój w Niemczech. „Mamy ambicje...

Donald Trump: Obniżka cen ropy kluczem do zakończenia wojny w Ukrainie

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w piątek, że jednym...

Polskie wybory prezydenckie 2025 celem ataku hakerów z Rosji

W tym roku możemy się spodziewać kolejnych prób manipulacji...

3 scenariusze dla złota na 2025 rok

Niepewność rynkowa i geopolityczna, a także apetyt banków centralnych...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version