wtorek, 8 kwietnia, 2025

Cyberatak na Platformę Obywatelską. W tle zagrożenie ze strony Rosji?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Premier RP, Donald Tusk poinformował 2 kwietnia br. o ataku hakerów na system informatyczny Platformy Obywatelskiej. Informację przekazał w środę na platformie X (dawniej Twitter). Analizę sytuacji i dochodzenie zapowiedział Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Służby państwa intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczeństwa dotyczącym PO. Sprawa jest poważna i o wszystkich szczegółach będziemy informowali na bieżąco – napisał na X Minister Cyfryzacji. Według doniesień atak charakteryzuje „wschodni ślad” i być może jest powiązany ze służbami obcego państwa. Niewykluczone, że cyberatak pochodzi z Rosji lub innego kraju, który chce wpłynąć na sytuację polityczną w Polsce.

Eksperci izraelskiej firmy Check Point Software Technologies już w styczniu wskazywali w raporcie State of Global Cyber Security 2025, na rosnącą intensyfikację działań cyberprzestępczych, z którymi będą musiały zmierzyć się rządy i instytucje publiczne w czasie kampanii wyborczej. – W obliczu nadchodzących wyborów w Polsce oraz w innych krajach Europy, musimy spodziewać się wzrostu liczby złożonych cyberataków oraz prób manipulacji publicznością. Przyszłość przyniesie nam więcej ataków o charakterze wieloaspektowym, które nie tylko zakłócają procesy demokratyczne, ale także torują drogę do bardziej złowrogich, spersonalizowanych ataków – zauważa Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point w Polsce.

Rosja, jak pokazują analizy ekspertów, jest głównym sprawcą cyberataków i działań dezinformacyjnych w Europie, a Polska staje się jednym z głównych celów tych działań. Jak wynika z raportu State of Global Cyber Security 2025, dezinformacja wspierana przez sztuczną inteligencję (AI) stała się nowym narzędziem wykorzystywanym przez cyberprzestępców w trakcie kampanii wyborczych. W 2024 roku, AI była wykorzystywana do rozprzestrzeniania fałszywych materiałów, w tym deepfake’ów, które miały na celu manipulowanie opinią publiczną. Wybory prezydenckie w Polsce, zaplanowane na maj 2025, mogą stać się celem ataków podobnych do tych, które miały miejsce w innych krajach, jak USA, Rumunia czy Niemcy.

Jest wielce prawdopodobne, że wybory w Europie staną się celem dezinformacji, której celem będzie destabilizacja sytuacji politycznej w kraju – stwierdzają eksperci. Podobne ataki miały miejsce w USA, gdzie rosyjskie grupy cyberprzestępcze wykorzystywały platformy społecznościowe do szerzenia dezinformacji, polaryzując opinię publiczną. W Polsce możemy spodziewać się podobnych działań, których celem będzie podważenie zaufania do demokratycznych procesów wyborczych.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez firmę Check Point, Polska należy do grona krajów, które odnotowały wyraźny wzrost liczby cyberataków w ostatnich miesiącach. W 2024 roku liczba ataków na polskie przedsiębiorstwa niemal podwoiła się, osiągając poziom ponad 2000 ataków tygodniowo. Najczęściej atakowane były instytucje infrastruktury krytycznej i rządowej. W przypadku sektora rządowego, miesięczna liczba ataków wynosiła 2 003, co stawia Polskę w czołówce Europy Środkowej pod względem liczby cyberataków na te ten sektor.Dane

Polska, w odpowiedzi na rosnące zagrożenia, podjęła szereg działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego kraju. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło m.in. plan inwestycji 2,5 miliarda USD na cyberbezpieczeństwo oraz rozwój infrastruktury cyfrowej w latach 2025–2026, z czego część tych środków zostanie przeznaczona na ochronę przed cyberatakami.

Wzrost aktywności hakerów i cyberprzestępców związanych z państwami autorytarnymi, jak Rosja, jest nieunikniony. Ważne jest, aby państwa podejmowały skoordynowane działania na poziomie krajowym i międzynarodowym, by zabezpieczyć swoje wybory przed zagrożeniami z cyberprzestrzeni oraz z dezinformacją.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Trump i Musk coraz śmielej ingerują w europejską politykę

Donald Trump i Elon Musk wkroczyli do europejskiej polityki...

Zasięg Mentzena eksploduje po wywiadzie u Stanowskiego. Trzaskowski na czele w tradycyjnych mediach

Największy zasięg w  mediach tworzonych przez dziennikarzy zdobył Rafał...

Trump uderza cłami. Giełdy nurkują, inflacja w USA może wystrzelić

Wyczekiwany przez rynek Dzień Wyzwolenia nie przyniósł dla inwestorów...

Trump uderza cłami w świat. Globalna wojna handlowa wkracza w nową fazę

Prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie szeroko zakrojonych taryf celnych...

PDF-y ulubioną bronią cyberprzestępców

Pliki PDF stały się najpopularniejszym sposobem na przekazywanie i...

Podobne tematy

Cyberatak na PO. Mail od lokalnego działacza jako narzędzie ataku

Jeśli potwierdzą się nieoficjalne informacje Radia Zet, że do...

Zasięg Mentzena eksploduje po wywiadzie u Stanowskiego. Trzaskowski na czele w tradycyjnych mediach

Największy zasięg w  mediach tworzonych przez dziennikarzy zdobył Rafał...

PDF-y ulubioną bronią cyberprzestępców

Pliki PDF stały się najpopularniejszym sposobem na przekazywanie i...

Cyberatak na ukraińskie koleje państwowe

Ukraińskie koleje państwowe w poniedziałek rano poinformowały, że systemy...

Sektor finansowy UE na celowniku hakerów – raport ENISA

Banki są najbardziej narażonymi na cyberataki organizacjami finansowymi w...

Zasięgi kontra poparcie. Jak medialność kandydatów wpływa na sondaże?

Wybory prezydenckie – kto rządzi w mediach? Sprawdzamy, jak...

Przestępcy podszywają się pod Decathlon i kradną dane

W ostatnim czasie obserwujemy wzrost liczby oszustw internetowych, które...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version