wtorek, 29 kwietnia, 2025

WZA HAWE nieważne- oświadczenie Prezesa Zarządu

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Walne Zgromadzenie akcjonariuszy HAWE SA nieważne- oświadczenie Prezesa Zarządu HAWE S.A. Pawła Paluchowskiego w sprawie Walnego Zgromadzenia Spółki zwołanego na 15.12.2023 r.

Informuję, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie HAWE S.A. (Spółki Matki HAWE Telekom) zwołane na dzień 15 grudnia 2023 r., na godz. 10:00 w Warszawie przy ul. Al. Jerozolimskie 92 (ogłoszone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym z dnia 17 listopada 2023 r. nie powinno zostać  otwarte, a jego potencjalne uchwały będą nieważne.  Jak wynika z analizy obowiązującego prawa walne zwołali akcjonariusze, którzy tak naprawdę nie wiadomo czy są akcjonariuszami spółki i czy mają prawo do wykonywania głosu. Dodatkowo w projektach uchwał pojawiły się propozycje, które de facto łamią prawa innych potencjalnych akcjonariuszy. W takiej sytuacji prawnej, ale także materialnej spółki, którą szczegółowo przedstawiam poniżej Zarząd HAWE SA de facto nie prawa otworzyć Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, bo… złamałbym obowiązujące prawo. Decyzję taką podejmuję jednak nie głównie ze względu na interes Zarządu, który reprezentuje ale innych akcjonariuszy i samej spółki. Takie argumenty przedstawię także osobom, które będą uczestniczyć w WZA Spółki.

Projekty uchwał naruszają prawa innych akcjonariuszy

Objęta porządkiem obrad Walnego Zgromadzenia uchwała o zmianie statutu HAWE S.A. zmierza do wprowadzenia mechanizmu, który umożliwi mniejszościowym akcjonariuszom stosowanie tzw. „szantażu korporacyjnego”. Osoby zwołujące Walne Zgromadzenie zamierzają podwyższyć statutowe większości wymagane do podjęcia kluczowych dla Spółki uchwał w taki sposób, że Walne Zgromadzenie w przyszłości bez ich głosów będzie miało związane ręce. Celem tych osób jest uzależnienie możliwości podjęcia kluczowych dla HAWE S.A. decyzji od zgody mniejszościowych akcjonariuszy zwołujących dzisiejsze Walne Zgromadzenie, co doprowadzi do pogwałcenia praw większości akcjonariuszy przez mniejszość.

Brak potwierdzenie prawa do wykonywania głosu przez akcjonariuszy

Zgodnie z art. 406 § 1 KSH uprawnieni z akcji mają prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu spółki, jeżeli zostali wpisani do rejestru akcjonariuszy co najmniej na tydzień przed odbyciem walnego zgromadzenia. Żaden z akcjonariuszy nawet nie przedłożył Spółce dokumentów akcji na tydzień przed Walnym Zgromadzeniem. Żaden z akcjonariuszy nie zgłosił również Spółce żadnych innych dokumentów, które zdaniem akcjonariusza miałyby świadczyć o jego prawie do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu. Zgodnie z art. 343 § 1 KSH wobec spółki uważa się za akcjonariusza tylko tę osobę, która jest wpisana do rejestru akcjonariuszy.

Z uwagi na patową sytuację prawnoekonomiczną spółki HAWE S.A. nie jest i nigdy nie był prowadzony rejestr akcjonariuszy, a tym samym nikt nie został wpisany do rejestru akcjonariuszy. Ponadto, akcjonariusze nie legitymują się nawet dokumentami akcji w żadnej formie, które zostałyby im wydane przez uprawniony podmiot, ani odcinkami zbiorowymi akcji.

Co więcej, porządek obrad Walnego Zgromadzenia nie przewiduje podjęcia uchwały w przedmiocie wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy, ani innych uchwał zmierzających do utworzenia rejestru akcjonariuszy. Oznacza to, że porządek obrad w ogóle nie zmierza do rozwiązania rzeczywistego problemu występującego w HAWE S.A. jakim jest przeprowadzenie walnego zgromadzenia zgodnie z ustawą.

Tym samym zgodnie z art. 406 § 1 KSH nie ma akcjonariuszy uprawnionych do udziału w Walnym Zgromadzeniu zwołanym na dziś, a Zarząd z uwagi na okoliczności wynikające na sytuację ekonomiczną i prawną spółki nie miał realnych możliwości sporządzenia listy akcjonariuszy uprawnionych do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu, o której mowa w art. 407 KSH. Sporządzenie listy akcjonariuszy było niemożliwe chociażby również z tego powodu, że w wymaganym prawem terminie żadna z osób chcących uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu nie przekazała Spółce dokumentów akcji w żadnej formie, które zostałyby im wydane przez uprawniony podmiot, ani odcinków zbiorowych akcji, ani nawet innych dokumentów, które zdaniem tych osób miałyby świadczyć o ich prawie do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu. Niezależnie od tego i tak jedynym sposobem na wykazanie praw z akcji wobec powyższych przepisów jest wpis do rejestru akcjonariuszy.

Tymczasem osoby zwołujące Walne Zgromadzenie zamierzają ustalać legitymację do udziału w Walnym Zgromadzeniu w sposób bezprawny i bezpodstawny, to jest na podstawie: zaświadczenia z biura maklerskiego o ilości posiadanych akcji HAWE S.A. aktualnego na dzień 23 października 2018 r., pisemnego oświadczenia podpisanego osobiście lub przez umocowanego pełnomocnika o aktualnym na dzień 15 grudnia 2023 r. stanie posiadania akcji.

Oświadczam, że w świetle przytoczonych art. 343 § 1 KSH, art. 406 § 1 KSH, art. 407 KSH powyższe dokumenty nie są i nie mogą być dokumentami potwierdzającymi legitymację materialną oraz formalną akcjonariuszy do uczestnictwa i głosowania na Walnym Zgromadzeniu.

Wobec powyższego Walne Zgromadzenie HAWE nie powinno się odbyć i nie ma zdolności do podejmowania jakichkolwiek uchwał szczególnie z pogwałceniem praw innych akcjonariuszy.

Przewidziane porządkiem obrad Walnego Zgromadzenia uchwały dotyczące zmiany składu Rady Nadzorczej oraz zmiany statutu HAWE S.A. nie mogą zostać podjęte w obliczu tak istotnych nieprawidłowości. Aktualne problemy HAWE S.A. nie usprawiedliwiają działania z pominięciem prawa powszechnie obowiązującego. Wadliwe podjęcie uchwał będą miały istotne konsekwencje z punktu widzenia wierzycieli co może narazić HAWE S.A. oraz jej akcjonariuszy na znaczne szkody.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Medicalgorithmics wchodzi na rynek grecki – nowe partnerstwo z TeleNurse Plus

Notowany na GPW medtech podpisał umowę z greckim TeleNurse...

Sfinks Polska w 2024: więcej franczyz, niższe przychody skonsolidowane, wyższa rentowność

Przychody gastronomiczne restauracji zarządzanych przez Sfinks Polska, w tym...

Polski fundusz Smartlink inwestuje w brytyjską spółkę Nanovery i jej przełomowe nanoroboty

Polski fundusz Smartlink inwestuje 0,5 mln GBP w Nanovery...

Strategiczne kontrakty B-Act w Ukrainie – polska firma zaangażowana w odbudowę po katastrofie w Nowej Kachowce

B-Act, notowana na NewConnect spółka konsultingowo-inżynieryjna podpisała umowy na...

XTPL podsumowuje 2024 rok i utrzymuje perspektywy wzrostu dzięki wdrożeniu przemysłowemu

XTPL wygenerował w 2024 roku 13,7 mln zł przychodów...

Podobne tematy

Marketing sensoryczny w metawersie: Czy wirtualne zakupy mogą angażować wszystkie zmysły?

Nowe technologie, takie jak wirtualna (VR) i rozszerzona rzeczywistość...

Pilotaż zakończony sukcesem – Poczta Polska rusza z modernizacją kolejnych placówek

W pierwszym kwartale 2025 roku Poczta Polska rozpoczyna proces...

Compensa wdraża AI, by zwiększyć efektywność o 75%

Compensa, jeden z liderów polskiego rynku ubezpieczeń majątkowych, wprowadza...

Michał Wrzesiński ponownie prezesem WeNet Group S.A.

Z dniem 3 lutego br. Michał Wrzesiński ponownie objął...

Automatyzacja w medycynie – jak nowoczesne systemy IT rewolucjonizują placówki zdrowotne?

Sektor ochrony zdrowia stawia na rozwój technologiczny, a automatyzacja...

Medical Inventi zdobywa ochronę znaku towarowego FlexiOss® w USA

Biotechnologiczna spółka Medical Inventi otrzymała od Urzędu Patentowego i...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version