EDUKACJAZaangażowanie na granicy wypalenia – prawdziwe oblicze pracy nauczyciela

Zaangażowanie na granicy wypalenia – prawdziwe oblicze pracy nauczyciela

Prawie 70 procent nauczycieli odczuwa wypalenie zawodowe. “Mit o mało obciążającej pracy nauczyciela jest krzywdzący. To zawód, który wymaga nie tylko odpowiedzialności, ale także pasji, ciągłej pracy nad sobą oraz poświęcenia, które często wykracza poza standardowe godziny pracy i urlopu. W rzeczywistości nauczyciele każdego dnia wykonują zadania, które mają ogromny wpływ na przyszłość młodych ludzi i całego społeczeństwa” – twierdzi Sylwia Świsłowska, prowadząca warsztaty i szkolenia dla nauczycieli.

W 2023 roku przeprowadzono ogólnopolskie badanie dotyczące dobrostanu nauczycieli, którego wyniki wskazują, że najbardziej dotkliwe części wypalenia zawodowego obejmują wyczerpanie (odczuwane przez 67,5% badanych), poczucie braku sensu pracy (57,3%), wysoki poziom stresu (52,5%), a ponad połowa ankietowanych zgłaszała psychosomatyczne objawy stresu, takie jak problemy ze snem, zamartwianie się czy epizody lęku i napięcia.

Z zaangażowania do wypalenia

Praca nauczyciela to nie tylko prowadzenie zajęć. Nauczyciele są zobowiązani do nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, co wiąże się z uczestnictwem w kursach, warsztatach czy szkoleniach, często organizowanych w weekendy. Współczesny system edukacyjny stawia przed nauczycielami coraz wyższe wymagania, związane z nowymi technologiami, metodami nauczania czy indywidualizacją podejścia do uczniów.

“System edukacji zmienia się cały czas, a nauczyciele muszą się do niego dostosowywać. Często nie jest to wpisane w etatowe godziny, a duże zaangażowanie nauczycieli może bardzo szybko zmienić się w wypalenie. Szczególnie początkujący pedagodzy, którzy chcą jak najbardziej się rozwijać szybko mogą stracić motywację i siłę do działania” – mówi Sylwia Świsłowska, prowadząca warsztaty i szkolenia dla nauczycieli w Polskiej Akademii Aktywności i Rozwoju Osobistego (PAARO).

Niewidoczne obowiązki

Nie można zapominać o żmudnej pracy administracyjnej, która często pozostaje w cieniu głównych obowiązków. Wypełnianie dokumentacji, sprawozdań, analiz wyników nauczania czy przygotowywanie raportów to tylko część biurokratycznych obowiązków, które nauczyciele muszą realizować, a które pochłaniają sporo czasu. Tego typu zadania są niewidoczne dla społeczeństwa, ale stanowią istotny element ich codziennej pracy.

Warto również wspomnieć o stałym kontakcie nauczycieli, zwłaszcza wczesnoszkolnych, z rodzicami uczniów. Często wykracza on poza godziny pracy, nie ograniczając się jedynie do formalnych spotkań takich jak wywiadówki.

“Nauczyciele często pozostają dostępni dla rodziców poprzez rozmowy telefoniczne, e-maile czy platformy internetowe, aby omawiać postępy uczniów, ich problemy i potrzeby, co również bywa czasochłonne i wymaga dużego zaangażowania emocjonalnego, co prowadzić może do wypalenia zawodowego” – mówi Sylwia Świsłowska, prowadząca warsztaty, szkolenia dla nauczycieli oraz zajęcia taneczno-rozwojowe dla dzieci w Polskiej Akademii Aktywności i Rozwoju Osobistego)

Źródło: Raport z Ogólnopolskiego Badania Dobrostanu Zawodowego Nauczycieli „Jak nauczyciele czują się w swojej pracy”, Librus, marzec 2023r.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

warszawa

PwC: bez reform Polska Strefa Inwestycji straci na atrakcyjności dla inwestorów

0
Odpowiednie zmiany legislacyjne mogą umożliwić 25% wzrost inwestycji w ciągu najbliższych 5 lat, jednak ich brak może spowodować ich spadek o 40%, wynika z analizy PwC. Polska Strefa Inwestycji przyczyniła się do wsparcia inwestycji...
Exit mobile version