środa, 16 kwietnia, 2025

Zatrzymania w Collegium Humanum. Pracownice uniwersytetu z Odessy chciały kupić fałszywe dyplomy za 40 tys. dolarów

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

29 października 2024 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali w Warszawie trzy kobiety, pracownice naukowe uniwersytetu w Odessie. Zatrzymane przyjechały do Polski, by nakłaniać władze Uczelni Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, dawniej Collegium Humanum, do wystawienia fałszywych dokumentów potwierdzających ukończenie studiów przez ponad 60 osób, które nigdy tam nie studiowały. Sprawa ma związek z szeroko zakrojonym śledztwem prowadzonym przez CBA pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Fałszywe dyplomy za 40 tysięcy dolarów

Zatrzymane kobiety próbowały przekupić nowe władze uczelni, oferując 40 tysięcy dolarów w zamian za wystawienie fałszywych dyplomów i zaświadczeń o odbyciu studiów. Dokumenty miały dotyczyć m.in. prestiżowych dyplomów MBA oraz dyplomów studiów licencjackich, magisterskich i drugiego stopnia. Funkcjonariusze zabezpieczyli elektroniczne nośniki danych oraz gotówkę, która miała posłużyć jako łapówka.

Według ustaleń śledczych, zatrzymane kobiety działały w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, kierowanej przez Pawła Cz., byłego rektora Collegium Humanum. Grupa specjalizowała się w wystawianiu fałszywych dokumentów w zamian za korzyści majątkowe i osobiste.

Zarzuty i środki zapobiegawcze

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz nakłaniania do wystawienia fałszywych dokumentów. Zarzuty obejmują m.in. przestępstwa z art. 258 § 1 k.k. oraz art. 228 § 3 k.k. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze, w tym poręczenie majątkowe w wysokości 150 tysięcy złotych oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Kolejne etapy śledztwa

Sprawa Collegium Humanum jest jedną z większych afer związanych z fałszywymi dyplomami w Polsce. To już siódma realizacja procesowa prowadzona przez Delegaturę CBA w Rzeszowie w tym śledztwie. Według śledczych sprawa jest rozwojowa i w najbliższym czasie planowane są kolejne działania operacyjne.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

AI w prawie – technologia, która usprawnia, ale nie zastępuje człowieka

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii sztucznej inteligencji (AI), coraz...

Raport PSF: Fotowoltaika w Polsce potrzebuje pilnych zmian prawnych

Polska fotowoltaika stoi na rozdrożu. Mimo dynamicznego wzrostu, sektor...

Podobne tematy

Kolejne zatrzymania w aferze korupcyjnej w RARS – prokuratura rozszerza zarzuty

W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami w Rządowej Agencji Rezerw...

Zmiany w walce z korupcją: CBA do likwidacji, nowe instytucje przejmą obowiązki

Centralne Biuro Antykorupcyjne miało zwalczać przestępstwa korupcji – a...

Afera korupcyjna w Collegium Humanum: zarzuty dla pięciu kolejnych osób

Prokuratura Krajowa poinformowała o kolejnych zarzutach korupcyjnych i oszustw...

Gazeta Wyborcza liderem opiniotwórczych mediów we wrześniu 2024 r.

Najbardziej opiniotwórczym medium września okazała się Gazeta Wyborcza. Dziennik...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version