Badania pokazują, że głównie kobiety (61%) pracują w sektorach, które najbardziej ucierpiały w wyniku wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią i w znacznie większym stopniu niż mężczyźni, odczuły zmniejszenie wynagrodzeń[1]. Dodatkowo zaledwie 19% kobiet jest zadowolonych ze swojej sytuacji zawodowej, 29% boi się zmiany pracy, a 23% wskazuje brak wiary w siebie jako główną przeszkodę stojącą na drodze do poprawy swojej sytuacji zawodowej[2]. Tegoroczna kampania Woman Update jest odpowiedzią na te wyzwania. Jej celem jest dodanie kobietom odwagi i pewności siebie do wyjścia poza dotychczasowe ramy, zachęcanie ich do zdobywania kompetencji cyfrowych oraz wejścia do IT – branży, która ma szansę zapewnić im lepszą i stabilniejszą przyszłość zawodową.
Na skróty:
Woman Update 2021
Główną osią tegorocznej kampanii są inspirujące historie kobiet, które mimo różnych barier, m.in. wieku, niepełnosprawności czy humanistycznego wykształcenia, podjęły decyzję o wyjściu z dotychczasowych ram i zmianie branży.
Poprzez pokazanie ich historii chcemy przekonać inne kobiety, że takie rzeczy, jak wiek czy dotychczasowe doświadczenie, nie stoją na przeszkodzie w zmianie pracy i przebranżowieniu się, a często mogą stanowić atut w rozpoczęciu zupełnie nowej, bardziej satysfakcjonującej ścieżki zawodowej – mówi Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska, inicjatorki kampanii Woman Update i założycielki Future Collars.
Pandemia, a sytuacja kobiet na rynku pracy
Ostatni rok pogłębia trudności, których doświadczają kobiety na rynku pracy na całym świecie. Zgodnie z raportem World Economic Forum wyrównanie pozycji kobiet i mężczyzn zajmie o pokolenie dłużej, niż wynikało to z poprzednich wyliczeń ekspertów. Do osiągnięcia równości między kobietami i mężczyznami potrzeba ponad 130 lat[3]. Polska zajmuje w tym rankingu 75 miejsce wśród 156 państw.
Dodatkowo, według najnowszego badania ośrodka DELab Uniwersytetu Warszawskiego, dwie na pięć kobiet (41%) czuje się przeciążonych pandemią i wprowadzanymi obostrzeniami, zaś jedna na pięć (18%) boleśnie odczuła izolację społeczną. Pandemia oddziałuje również negatywnie na ich kondycję fizyczną: ponad jedna trzecia kobiet (35%) zauważa, że zbyt wiele godzin pracy przed komputerem powoduje problemy zdrowotne (częstsze bóle kręgosłupa, kłopoty ze wzrokiem)[4].
Co więcej, to kobiety w znacznie większej mierze niż mężczyźni są obciążone pracą wychowawczą i opiekuńczą, co negatywnie odbija się na ich kondycji psychofizycznej. Oprócz tego, dwie trzecie kobiet uważa, że kobiety i mężczyźni nie są równo traktowani przez pracodawców w Polsce (67%). Niemal dwie trzecie ankietowanych twierdzi, że kobiety nie mają równych mężczyznom szans rozwoju zawodowego (63%) ani możliwości awansu (64%)[5].
W Huawei od dawna wspieramy kobiety w dążeniu do rozwoju i osiągania sukcesów w branży nowych technologii. Celem inicjatyw, które podejmujemy, jest walka z wykluczeniem, wspieranie równego dostępu do edukacji i możliwości, jakie daje cyfrowy świat, a także inspirowanie kobiet do rozpoczynania kariery w sektorze ICT. Dziś kobiety stanowią jedynie 20-25% pracowników firm technologicznych. Oznacza to olbrzymi niewykorzystany potencjał kadrowy, wynikający wyłącznie ze stereotypów, jakie narosły wobec zawodów inżynieryjno-technicznych. Dlatego tak istotne jest organizowanie działań, które mogą utwierdzać kobiety w przekonaniu, że nowe technologie to jak najbardziej ich świat. Zależy nam, aby kobiety były nie tylko użytkowniczkami, ale też współtwórczyniami produktów i rozwiązań ICT – mówi Ryszard Hordyński, Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji, Huawei Polska.
Wejdź do nowej branży z Woman Update
Podczas tegorocznej edycji kampanii Woman Update będzie miała miejsce premiera drugiej części e-poradnika „Przejdź przemianę z Woman Update” autorstwa Magdaleny Nowackiej, jednej z ambasadorek kampanii, która po wielu latach pracy jako specjalistka ds. szkoleń i rozwoju, zmieniła zawód i obecnie spełnia się jako scrum masterka. Celem e-booka jest pomoc w odkryciu swoich mocnych stron oraz wykonaniu pierwszego kroku do zmiany życia na lepsze.
W ramach zaplanowanych wydarzeń odbędzie się cykl 7 spotkań online „Wyjdź poza ramy”, podczas których zaproszone ekspertki będą rozmawiać o tym, jak pokonać bariery w wejściu do IT i zmienić ścieżkę zawodową.
Podczas 7 spotkań swoje inspirujące historie opowiedzą ambasadorki tegoroczej edycji kampanii, które po wielu latach pracy w innej branży postanowiły spróbować swoich sił w IT. W kolejnych spotkaniach swoją wiedzą podzielą się rekruterki IT, które opowiedzą o tym, jak wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenie na nowej drodze zawodowej. Zaplanowano również warsztaty z podstaw programowania z jedną z ambasadorek kampanii – Sylwią Błach – programistką, pisarką i blogerką, uznaną przez Fundację Integracja za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób z niepełnosprawnością w Polsce. Nie zabraknie także spotkań z mentorką, coachem i trenerką biznesu – Małgorzatą Marczewską – na temat metod pomagających radzić sobie z lękiem związanym ze zmianą pracy oraz sposobów na budowanie pewności siebie.
Na stronie www.womanupdate.org wszyscy przez cały rok mogą korzystać z darmowych lekcji kompetencji przyszłości, słuchać inspirujących podcastów z liderkami IT oraz zrobić test kompetencji.
Rzeczy, które wczoraj były pewnego rodzaju innowacją, dziś są naszą codziennością. To zdanie obrazuje tempo towarzyszących nam zmian, a jest ono tak wysokie, że coraz trudniej nam przewidywać przyszłość. Nie oznacza to jednak, że nie możemy się przygotować na wyzwania, jakie ze sobą niesie, a najlepszym sposobem jest edukacja i rozwój nowych kompetencji. Zwłaszcza ostatni rok pokazał nam, jak bardzo potrzebujemy wiedzy. Walka z pandemią to triumf nauki, bo to właśnie dzięki niej i rozwojowi wiedzy świat mógł stawić czoło tej sytuacji. Dziś wygranymi są ci, którzy jeszcze przed pandemią nie bali się innowacji i nowości, którzy byli gotowi i otwarci na zmiany technologiczne. Dlatego zachęcam do odwagi i otwartości na nowe kompetencje – zwłaszcza te cyfrowe. One są podstawą naszej przyszłości – Ewa Małyszko, prezes zarządu PFR TFI.
[1] Instytut Analiz Rynku Pracy Sp. z o.o. na zlecenie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (grupa PFR), System Rad ds. Kompetencji (2020) Rynek pracy, edukacja, kompetencje Aktualne trendy i wyniki badań Grudzień 2020, s. 10. Dostęp: https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/Raport_rynek_pracy_grudzien_2020_ost.pdf
[2] Premiera pełnego raportu z badania przygotowanego przez ośrodek DELab UW nastąpi we wrześniu 2021 r.
[3] World Economic Forum (2021) Global Gender Gap Report 2021. Dostęp: https://www.weforum.org/reports/global-gender-gap-report-2021
[4] Premiera pełnego raportu z badania przygotowanego przez ośrodek DELab UW nastąpi we wrześniu 2021 r.
[5] jw.