RAPORTY I ANALIZYHalloween w Polsce: Jakie jest podejście Polaków do tego święta i jak...

Halloween w Polsce: Jakie jest podejście Polaków do tego święta i jak planują je obchodzić?

Halloween w Polsce: Jakie jest podejście Polaków do tego święta i jak planują je obchodzić?

Instytut Badań Pollster z okazji Halloween zapytał Polaków o opinie na temat do tego święta oraz o sposoby jego obchodzenia.

Nastawienie do Halloween

Większość Polaków, bo blisko 2/3 jest pozytywne lub neutralnie nastawionych do święta Halloween (63%), choć nie zawsze je obchodzi – świętuje je blisko co trzeci (31%). Ponad połowa Polaków nigdy nie obchodziła Halloween (58%). Zdecydowanie najczęściej świętują je młodzi do 34 roku życia (63%), a dwukrotnie rzadziej osoby po 55 roku życia (28%).

Co piąty dorosły Polak uważa, że Halloween jest to głównie zabawa dla dzieci (22%). Co dziesiąty docenia radosny nastrój, który wnosi do ponurej polskiej jesieni i okresu około 1 listopada (9%). Tylko 17% zdecydowanie nie akceptuje tego święta, a 7% wręcz uważa, że powinno być zakazane, bo ma szkodliwy wpływ na dzieci. Blisko 1/5 populacji uważa, że to obcy kulturowo zwyczaj i nie widzi potrzeby obchodzenia go (18%), istotnie częściej są tego zdania osoby w wieku 55 lat i starsze (23%). Natomiast 7% populacji jest zdania, że głównym podłożem Halloween jest komercyjne podejście i nakręcanie konsumpcji, częściej uważają tak osoby z wyższym wykształceniem (10%).

Obchody Halloween

Większość Polaków zna zwyczaje związane z Halloween głównie z filmów, seriali i książek (73%). Z czasów własnego dzieciństwa zwyczaje halloweenowe wyniosło 9% z nas, ale dotyczy to przede wszystkim młodszego pokolenia Polaków – w wieku 18-34 lata (24%).

Najczęstszą formą obchodzenia Halloween w Polsce jest kupowanie słodyczy i przekąsek w stylu święta (40% świętujących), wydrążanie dyni – robi to co trzeci ze świętujących (36%) oraz dekorowanie mieszkania lub domu – 27%.

Dla co czwartego obchodzącego Halloween, świętowanie wiąże się z imprezą dla dzieci (25%), a  co piąty bawi się na imprezie dla dorosłych (21%). Popularne jest również zapraszanie znajomych lub wybranie się z wizytą do kogoś (24%). Co piąty zaś zwykle spędza to święto oglądając horrory (25%). Zbliżony odsetek, bo 21% przebiera się w kostium, a 19% zbiera cukierki u sąsiadów.

Kobiety częściej niż panowie są zaangażowane w atrakcje dla dzieci – częściej uczestniczą w imprezach dla dzieci (31%), w zbieraniu cukierków (24%) i same kupują słodycze (46%). Natomiast mężczyźni częściej niż panie spędzają wieczór Halloweenowy wychodząc „na miasto” – 21%.

Świętowanie Halloween w bieżącym roku

W tym roku świętowanie Halloween planuje co piąty z dorosłych Polaków (21%). ¼ nie ma jeszcze sprecyzowanych planów (26%). Ci, którzy planują bawić się na Halloween w tym roku w połowie przypadków planują spędzić je w towarzystwie partnera(ki) życiowego(ej) (50%). 44% spędzi je z dziećmi, a ponad co trzeci (37%) ze znajomymi i pozostałymi członkami rodziny.

Blisko połowa zamierza wydrążyć dynię (48%), 42% kupi słodycze i przekąski w stylu halloweenowym, a co trzeci udekoruje mieszkanie lub dom (32%). Cukierki zamierza zbierać 16%, znacznie częściej planują to osoby w wieku 35-44 lata, a zatem można przypuszczać, że są na etapie życia, w którym posiadają dzieci.

Dekoracje i przebieranie

Większość Polaków przyznaje, że lubi dekoracje hallowenowe (80%) i najczęściej są to dynie – lubi je (51%). W drugiej kolejności lubiane są lampiony i świece (36%). Niepokojące dekoracje wykorzystujące przerażające elementy jak np. duchy, czarownice, pająki itp. są zdecydowanie rzadziej lubiane. Bardziej sceptyczne do dekoracji halloweenowych jest starsze pokolenie – 27% Polaków po 55 roku życia w ogóle nie lubi dekoracji w tym stylu.

 

W tym roku większość obchodzących Halloween planuje zrobić dekoracje w postaci dyni (65%), a blisko połowa chce udekorować mieszkanie/dom lampionami i świecami (46%). Spośród pozostałych dekoracji najbardziej popularne będą w tym roku pająki, które zamierza wykorzystać do ozdabiania mieszkania lub domu 23% ankietowanych. Młodzi w wieku 18-34 lata, częściej niż pozostałe grupy wiekowe, wybiorą duchy (23%), podobnie jak elementy związane z krwią i torturami (17%).

W tym roku ozdoby halloweenowe będą równie często samodzielnie przygotowywane (54%), co kupowane (49%). Co trzeci zaś wykorzysta dekoracje z poprzednich lat (35%).

Zakładanie kostiumów na Halloween jest nieco mniej popularne wśród Polaków niż dekorowanie domu. W tym roku przebierze się co trzeci planujący świętować 31 października (35%), zdecydowanie częściej będą to osoby młodsze do 34 roku życia (48%). Natomiast 18% deklaruje, że ani on, ani nikt z jego bliskich nie planuje się przebierać, mimo że będzie świętować.

Osoby, które zamierzają w tym roku wraz z bliskimi założyć halloweenowe stroje, najczęściej, bo w połowie przypadków, chcą skorzystać z własnej kreatywności i przygotować elementy przebrania samodzielnie (54%). 36% kupi gotowe elementy, a 41% wykorzysta elementy z poprzednich lat. Pożyczanie przebrania jest relatywnie mniej popularne i dotyczy 5%.

Cukierek albo psikus

Zbieranie cukierków przez dzieci u sąsiadów jest uznawane za raczej lub bardzo niebezpieczne przez połowę ankietowanych (49%), znacznie częściej są tego zdania Polacy po 55 roku życia(56%). Tylko co trzeci badany twierdzi, że jest to bezpieczne (36%).

Badani najczęściej uważają, że bezpieczeństwo dzieciom zapewni chodzenie w dużych grupach (42%). 35% jest zdania, że dzieciom powinien towarzyszyć rodzic. Natomiast blisko ¼ dorosłych uważa, że dzieci w ogóle nie powinny chodzić wieczorami po obcych domach (23%), częściej takie zdanie mają osoby po 55 roku życia (30%).

Większość z nas zdecydowanie woli słodkości niż psikusy – ponad połowa z nas wybierze cukierek zamiast psikusa (56%). Na obie atrakcje skusi się co trzeci badany (31%).

O badaniu:
Informacje pochodzą z badania zrealizowanego  25.10.2024  roku metodą CAWI na próbie 1030 respondentów (uczestników panelu badawczego ReaktorOpinii.pl). Próba była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Rząd Donalda Tuska zaprzysiężony

Bilans pierwszego roku rządu: Plusy, minusy i wyzwania

0
Nowy skład rządu rozpoczął prace w połowie grudnia 2023 roku – po upływie dwunastu miesięcy trzeba stwierdzić, że gospodarka ma się ogólnie nieźle. Na plus należy zaliczyć przede wszystkim zmiany w zakresie procesu...