sobota, 5 kwietnia, 2025

Allianz Trade podnosi ratingi 14 krajów

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Normalizacja zakończona – wg. analiz Allianz Trade globalny krajobraz ryzyka poszczególnych państw wreszcie, po pięciu latach wykazuje oznaki poprawy w porównaniu z okresem sprzed pandemii. Ocena ryzyka branż jest mniej optymistyczna, a bardziej stabilna – co prawda w ostatnim kwartale poprawa nastąpiła w 9 a pogorszenie w 5 sektorach, ale ratingi sektorowe we wszystkich regionach w większości są albo średnie (46%), albo wrażliwe na ryzyko (41%).

  • Normalizacja zakończona: po ostatnim kwartale Dział Analiz Ekonomicznych Allianz Trade podniósł ratingi 14 krajów, co odzwierciedla trwającą poprawę perspektyw gospodarczych.
  • Droga przed nami pozostaje jednak nierówna – nadal powszechne są (w porównaniu do sytuacji sprzed kryzysu) polityki protekcjonistyczne i napięcia geopolityczne.
  • Jeśli chodzi o sektory – poprawa branżowych perspektyw ryzyka jest ograniczona, z dziewięcioma wzrostami i pięcioma spadkami. Obniżki mają miejsce we wszystkich regionach, głównie w zakresie ryzyka średniego i wrażliwego, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym z powodu negatywnych wydarzeń w Niemczech i Szwajcarii, a także w handlu detalicznym, w tym w Chinach z powodu słabych perspektyw dla chińskich konsumentów.

Po prawie pięciu latach, globalny krajobraz ryzyka kraju wreszcie wykazuje oznaki poprawy w porównaniu z okresem sprzed pandemii. W tym kwartale w Allianz Trade podnieśliśmy ocenę 14 krajów, były to: Azerbejdżan, Benin, Bułgaria, Chile, Czechy, Węgry, Islandia, Czarnogóra, Maroko, Namibia, Paragwaj, Tadżykistan, Trynidad i Tobago oraz Uzbekistan. Podwyżki odzwierciedlają trwającą poprawę perspektyw gospodarczych obserwowaną od kilku kwartałów (zob. wykres 1). Podczas gdy koniec cyklu restrykcyjnej polityki pieniężnej wydaje się dawać wytchnienie wielu gospodarkom, nadal istnieją obawy dotyczące ryzyka politycznego i strukturalnego otoczenia biznesowego. Czynniki te nadal wpływają na kursy walutowe i trajektorie polityki pieniężnej w różnych gospodarkach.

Rysunek 1: Mapa ryzyka kraju, koniec września 2024 r.

Mapa ryzyka kraju, koniec września 2024

Źródła: Allianz Research

Gospodarcza droga przed nami wciąż jednak jest nierówna. Ryzyko polityczne związane z ograniczonym dostępem do płynności w twardej walucie nadal stanowi wyzwanie, potencjalnie komplikując transfer i wymienialność walut. Skutkuje to podatnością na zagrożenia w gospodarkach, w których jest deficyt konsensusu politycznego i siły instytucjonalnej (organów centralnych). Dodatkowo, chociaż oczekiwać można, że niższe stopy procentowe złagodzą warunki finansowania, to rzeczywisty efekt przeniesienia (na sytuację firm) pozostaje niepewny, szczególnie w przypadku krajów, które nadal muszą ograniczać wydatki fiskalne i / lub tych, które utrzymują znaczną różnicę stóp procentowych (m.in. w stosunku do gospodarek rozwiniętych). Co więcej, zarówno zmienne endogeniczne, takie jak stabilność instytucjonalna, przeszkody regulacyjne i polityka protekcjonistyczna, jak i czynniki egzogeniczne, takie jak napięcia międzynarodowe, mogą znacząco wpływać na perspektywy ryzyka. Czynniki te mogą hamować postępy w poprawie warunków gospodarczych, pomimo korzystniejszej globalnej dynamiki finansowej.

 Ograniczona poprawa pod względem ryzyka z perspektywy sektorowej wg. Działu Analiz Ekonomicznych Allianz Trade – z dziewięcioma wzrostami i pięcioma spadkami (ostatni kwartał). Jest to to piąty kwartał z rzędu z niewielką liczbą zmian z perspektywy historycznej, nawet po wyłączeniu szczególnego okresu w trakcie i tuż po pandemii Covid-19. Odzwierciedla to brak dynamiki globalnej gospodarki, ze stałym wzrostem, ale wciąż poniżej (oczekiwanego) potencjału w obliczu: zmniejszającego się ryzyka recesji w strefie euro, ale rosnącego w USA oraz Chin – radzących sobie ze spowolnieniem gospodarczym ale przed zbliżającą się konsolidacją fiskalną. Drugim czynnikiem wpływającym na marazm w poprawie perspektyw branżowych jest wczesny etap oczekiwanego złagodzenia warunków finansowych i monetarnych, a trzecim – szereg niepewności geopolitycznych.

Wykres 2: Ratingi ryzyka sektorowego na koniec września 2024 r., w liczbie krajów, według poziomu ryzykaRatingi ryzyka sektorowego na koniec września 2024

Źródło: Allianz Research

Podobnie jak w II kwartale, lepsze oceny ryzyka za poprzedni kwartał dotyczą głównie sektora transportowego w Ameryce Łacińskiej (Panama) i Azji (Chiny), a także sektora papierniczego w Meksyku i Hiszpanii. Hiszpania wyróżnia się dwoma innymi kluczowymi sektorami, a mianowicie rolno-spożywczym i chemicznym, w których ocena ryzyka zmieniła się z wrażliwej na średnią. Ponadto warto zauważyć, że usługi IT w Meksyku i budownictwo w Panamie nie są już w kategorii wysokiego ryzyka a farmacja w Brazylii powróciła w rejon niskiego ryzyka.

Z kolei we wszystkich regionach doszło do obniżenia ratingów (głównie ze średniego do wrażliwego ryzyka) przede wszystkim w sektorze motoryzacyjnym – głównie ze względu na zmiany w Niemczech i Szwajcarii, a także w sprzedaży detalicznej w Chinach ze względu na słabe perspektywy dla chińskich konsumentów.

Ogólnie rzecz biorąc, korekty te zaowocowały do kolejnym nieznacznie dodatnim saldem zmian ratingów, przedłużając trend utrzymujący się od dwóch lat, oraz do ogólnie stabilnego globalnego obrazu ratingów. Według stanu na III kwartał 2024 r., w tym ostatnim przypadku niewielka większość sektorów (55%) znajduje się po stronie pozytywnej (niskie lub średnie ryzyko). Jednak ratingi sektorów są w większości albo średnie (46%), albo wrażliwe na ryzyko (41%) we wszystkich regionach. Ogólny rozrzut ryzyka pozostaje zauważalny między stosunkowo najbezpieczniejszym regionem (Azja) a najbardziej ryzykownym (Ameryka Łacińska). Ogólnie rzecz biorąc, sektorów o niskim ryzyku jest nadal mniej (10%) niż przed pandemią (15% w 4. kwartale 2019 r.). Sześć sektorów nadal wyróżnia się najwolniejszym powrotem do poziomów ryzyka sprzed pandemii i sprzed wojny na Ukrainie: handel detaliczny, chemikalia i tekstylia, a następnie sprzęt transportowy², producenci samochodów i budownictwo.

Wykres 3: Zmiany ratingów ryzyka sektorowego po 3. kwartale 2024 r.

Zmiany ratingów ryzyka sektorowego

Źródło: Allianz Research, na podstawie metodologii ryzyka sektorowego i mapy ryzyka sektorowego na III kwartał 2024 r.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Trump kontra Glapiński – kto bardziej wstrząsnął rynkiem?

Wczoraj na rynku mieliśmy pojedynek silnych charakterów – kto...

Trump uderza cłami w świat. Globalna wojna handlowa wkracza w nową fazę

Prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie szeroko zakrojonych taryf celnych...

Trump uderza cłami. Giełdy nurkują, inflacja w USA może wystrzelić

Wyczekiwany przez rynek Dzień Wyzwolenia nie przyniósł dla inwestorów...

RPP pod presją danych i globalnych trendów – czy obniżka stóp nadejdzie wcześniej niż sądzimy?

Przed nami kolejne już posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Choć...

Trump igra z ogniem. Europejscy przedsiębiorcy obawiają się efektu domina

- Wolny handel jest wartością dla gospodarki priorytetową. Unia...

Podobne tematy

Chińskie grupy cyberszpiegowskie w natarciu. Na celowniku dyplomaci z Europy Środkowo-Wschodniej

Powiązana z Chinami grupa cyberprzestępców MirrorFace zaatakowała jeden...

Polityczny chaos i deflacja w Chinach – złoty znów pod presją

Zamieszanie geopolityczne wysysa kapitał z ryzykownych aktywów. Po stronie...
00:01:39

Wojny handlowe Trumpa mogą doprowadzić do globalnego kryzysu

Wprowadzenie ograniczeń w handlu zawsze niesie za sobą pewne...

XTB z nową licencją w Ameryce Południowej

XTB, aplikacja inwestycyjna umożliwiająca inwestorom indywidualnym efektywne zarządzanie finansami,...

Rośnie cena złota i popyt z Chin – audyt rezerw USA na horyzoncie?

Walentynkowy tydzień przyniósł gorące ceny złota, które - po...

Branża TSL apeluje do Prezydenta: nowelizacja małej ustawy sankcyjnej może sparaliżować eksport

Przedstawiciele branży TSL są zaniepokojeni nowelizacją tzw. małej ustawy...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie