PODATKIGoldman Sachs TFI: Polacy nie znają ulg podatkowych, a dzięki niektórym...

Goldman Sachs TFI: Polacy nie znają ulg podatkowych, a dzięki niektórym z nich można sporo zaoszczędzić

Goldman Sachs TFI: Polacy nie znają ulg podatkowych, a dzięki niektórym z nich można sporo zaoszczędzić

Polacy nie wiedzą, że rozliczając się z fiskusem, mogą skorzystać z wielu ulg i preferencji. Większość zna ulgę na internet i ulgę na dziecko, ale istnieją także inne, mniej popularne, ale bardzo korzystne dla podatników. Przykładowo, ten kto wpłaca na prywatną emeryturę na konto IKZE i pracuje na etacie może otrzymać nawet 3 tys. zł zwrotu przy rozliczeniu podatku każdego roku.

Polski system podatkowy przewiduje około dwudziestu różnych ulg skierowanych zarówno do osób indywidualnych, jak osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Jednak jak pokazuje badanie przeprowadzone na zlecenie Goldman Sachs TFI „Dodatkowa emerytura i ulga z tytułu IKZE” Polacy mają niewielką wiedzę na ich temat.

Brak wiedzy – brak odliczeń

Prawie jedna trzecia respondentów w badaniu (31%) przyznała, że nie odlicza od podatku żadnych ulg. Co czwarty respondent nie był w stanie wymienić ani jednej ulgi podatkowej. Badani zapytani o to jakie znają ulgi podatkowe najczęściej wskazywali ulgę na dziecko oraz ulgę na Internet (odpowiednio 38% i 20% wskazań). Znajomość innych możliwych odliczeń jest bardzo niska. Wśród wymienianych przez ankietowanych są także: ulga rehabilitacyjna/na leki (12% wskazań), ulga termomodernizacyjna (7%), na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego IKZE (6%), dla młodych (5%), z tytułu darowizn (4%), dla krwiodawców (3%), dla pracujących seniorów (2%), dla rodzin 4+ (1%). W świadomości badanych nie istnieją takie ulgi jak: ulga na zabytki, na powrót z zagranicy, na robotyzację, na sponsoring, na terminal, badania i rozwój, dla inwestujących w alternatywnej spółce inwestycyjnej (ASI), na prototyp i na ekspansję.

Brak wiedzy o tym, jakie ulgi oferuje polski system podatkowy prowadzi do tego, że wielu podatnikom co roku przepadać może spora suma pieniędzy. Część ulg jest skierowana do wąskiej grupy, ale zaskakuje niski poziom wiedzy o takich ulgach, jak ulga na dziecko czy dla młodych, a tym bardziej ulga IKZE, dzięki której każdego roku można dostać zwrot rzędu kilku tysięcy złotych – mówi Radosław Sosna, Executive Director, Head of Sales & CX w Goldman Sachs TFI.

Wpłać na prywatną emeryturę, skarbówka zwróci spore kwoty

Tym, którzy myśląc o przyszłej emeryturze, inwestują poprzez Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) skarbówka może rocznie zwracać nawet 3 tys. zł dla pracujących na etacie (lub 4,5 tys. zł, w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą). Inwestycje poprzez rachunek IKZE oferują podwójne korzyści – możliwość inwestowania na emeryturę i coroczne, atrakcyjne ulgi podatkowe, które wykorzystać można na konsumpcję lub dodatkową składkę na prywatną emeryturę.

Tymczasem, jak wynika z badania Goldman Sachs TFI, jedynie 3% respondentów korzysta z ulgi na IKZE. Także 36% respondentów deklarujących posiadanie IKZE nie korzysta z przysługującemu im zwrotu. Blisko 60% respondentów twierdzi, że nie wie, jak duże roczne ulgi podatkowe można uzyskać przy inwestycjach na emeryturę, a prawidłowe wartości wysokości tej ulgi wskazuje zaledwie 8%.

– Wyraźnie widać, jak duża jest potrzeba zwiększenia wiedzy Polaków na temat dostępności ulg podatkowych, w tym powszechnie dostępnej ulgi związanej z IKZE. Ten sposób inwestycji na emeryturę z jednej strony, w perspektywie długoterminowej pozwala efektywnie pomnażać kapitał na przyszłość, a z drugiej, uzyskiwać realne korzyści podatkowe, każdego roku– mówi Radosław Sosna.

Warto też wiedzieć, że inwestowanie w IKZE może też zwolnić posiadacza rachunku z konieczności opłaty podatku od zysków kapitałowych, tzw. „podaktu Belki”. Warunkiem jest wypłata środków zgromadzonych na IKZE przez okres nie krótszy niż 5 lat, po osiągnięciu 65. roku życia.

Dopłata czy zwrot

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Goldman Sachs TFI wynika, że ponad połowa (57%) podatników w rocznym rozliczeniu z fiskusem otrzymuje zwrot podatku. Osób, które muszą dopłacić jest znacznie mniej (9% respondentów). Są to częściej osoby zarabiające ponadprzeciętnie. W tej grupie osób wyraźny jest również udział osób prowadzących działalność gospodarczą. Jedna trzecia podatników (34%) w rozliczeniu z fiskusem wychodzi „na zero”.

Dodatkowa emerytura i ulga z tytułu IKZE

źródło: Raport z badania „Dodatkowa emerytura i ulga z tytułu IKZE” – Goldman Sachs TFI, kwiecień 2024 r.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...