poniedziałek, 25 października, 2021
BEZPIECZEŃSTWOHakerzy tworzą armię botnetów oraz kradną dane z kart kredytowych

Hakerzy tworzą armię botnetów oraz kradną dane z kart kredytowych

-

Hakerzy tworzą armię botnetów oraz kradną dane z kart kredytowych

Złośliwe botnety wielofunkcyjne dotknęły 28% wszystkich organizacji na całym świecie, natomiast o 20% wzrosły statystyki ukierunkowanych ataków ransomware – wynika z Raportu Bezpieczeństwa Cybernetycznego 2020 firmy Check Point. Raport wskazuje na główne taktyki stosowane przez cyberprzestępców do atakowania organizacji na całym świecie we wszystkich branżach, a także zapewnia specjalistom ds. bezpieczeństwa cybernetycznego i kadrze kierowniczej na poziomie C informacje potrzebne do ochrony ich organizacji przed współczesnymi zagrożeniami.scan

Raport bezpieczeństwa na rok 2020 ujawnia kluczowe wektory i techniki ataków zaobserwowane przez badaczy Check Point w ubiegłym roku. Najważniejsze z nich to:

  • Kryptominery nadal dominują w środowisku złośliwego oprogramowania – mimo że w 2019 r. spadła powszechność kopania kryptowalut, związana ze spadkiem ich wartości i zamknięciem działalności malware’u Coinhive, 38% firm na całym świecie zostało dotkniętych przez koparki kryptowalut, w porównaniu do 37% w 2018. Wynika to z faktu, że ataki za pomocą kryptominerów pozostają przestępstwem o niskim ryzyku i wciąż relatywnie wysokim zyskiem.
  • Wzrost liczby armii botnetów – aktywność botnetów dotknęła 28% organizacji na całym świecie, co stanowi wzrost o ponad 50% w porównaniu z 2018 rokiem. Emotet był najczęściej wykorzystywanym złośliwym oprogramowaniem, przede wszystkim ze względu na jego wszechstronność w zakresie usług dystrybucji złośliwego oprogramowania i spamu. Inne działania botnetów, takie jak aktywność sekstoracyjna i ataki DDoS, również gwałtownie wzrosły.
  • Ukierunkowane oprogramowanie ransomware uderza z dużą siłą – chociaż liczba atakowanych organizacji jest stosunkowo niska, dotkliwość ataku jest znacznie wyższa – jak widać w szkodliwych atakach na administrację miast w USA w 2019 r. Przestępcy ostrożnie wybierają swoje cele związane z oprogramowaniem ransomware w celu wyłudzenia maksymalnego możliwego dochodu.
  • Spadek ataków na urządzenia mobilne – 27% organizacji na całym świecie zostało dotkniętych cyberatakami, które dotyczyły urządzeń mobilnych w 2019 r., w porównaniu z 33% w 2018 r. Podczas gdy krajobraz zagrożeń mobilnych dojrzewa, organizacje są coraz bardziej świadome zagrożenia i wdrażają rozwiązania bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych.
  • Rok, w którym ataki Magecart stały się epidemią – ataki, które wstrzykują złośliwy kod do witryn handlu elektronicznego w celu kradzieży danych o płatnościach klientów, przeprowadzone były na setki witryn w 2019 r., Zagrożenie dotyczyło głównie sieci hotelowych przez gigantów handlowych, aż po małe i średnie firmy działające na wszystkich platformach.
  • Wzrost liczby ataków w chmurze – obecnie ponad 90% przedsiębiorstw korzysta z usług w chmurze, a jednak 67% zespołów ds. bezpieczeństwa skarży się na brak wglądu w infrastrukturę chmury, bezpieczeństwo i zgodność. Skala ataków i naruszeń w chmurze nadal rośnie. Błędna konfiguracja zasobów w chmurze jest nadal główną przyczyną ataków, jednak teraz obserwujemy również rosnącą liczbę ataków skierowanych bezpośrednio do dostawców tych usług.

Rok 2019 przedstawił złożony krajobraz zagrożeń, w którym państwa narodowe, organizacje zajmujące się cyberprzestępczością i prywatni kontrahenci przyspieszyli wyścig zbrojeń cybernetycznych – powiedział Lotem Finkelsteen, główny oficer wywiadu, Check Point Software Technologie. – Nawet jeśli organizacja jest wyposażona w najbardziej kompleksowe, najnowocześniejsze produkty bezpieczeństwa, nie można całkowicie wyeliminować ryzyka naruszeń. Poza wykrywaniem i naprawą organizacje muszą przyjąć proaktywny plan, aby wyprzedzać cyberprzestępców i zapobiegać atakom. Wykrywanie i automatyczne blokowanie ataku na wczesnym etapie może zapobiec wielu zagrożeniom. W raporcie bezpieczeństwa Check Point 2020 wskazano, na co organizacje muszą zwracać uwagę i jak wygrać wojnę z cyberatakami dzięki dobrym praktykom.

Raport bezpieczeństwa Check Point 2020 opiera się na danych z wywiadu ThreatCloud Check Point, największej sieci współpracy do walki z cyberprzestępczością, która dostarcza dane o zagrożeniach i trendy ataków z globalnej sieci czujników zagrożeń; z badań prowadzonych przez Check Point w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz informacji uzyskanych od specjalistów IT i kadry kierowniczej na poziomie C, oceniających ich gotowość na dzisiejsze zagrożenia. Raport analizuje najnowsze pojawiające się zagrożenia dla różnych sektorów przemysłu i zawiera kompleksowy przegląd trendów zaobserwowanych w krajobrazie złośliwego oprogramowania, pojawiających się wektorów naruszających dane oraz cyberataków.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....