wtorek, 15 kwietnia, 2025

Historyczne wzloty i upadki indeksu VIX – co oznaczają dla inwestorów?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Początek tego tygodnia przyniósł prawdziwy rollercoaster na rynku akcji. Indeks VIX, znany jako “indeks strachu”, w poniedziałek zanotował drugi najwyższy wzrost w historii, a we wtorek – drugi najwyższy spadek. Jednak strach z rynku nie zniknął, a zmienność pozostaje wysoka. Dane historyczne pokazują, że rok po takich wzrostach VIX, indeks S&P 500 rośnie w ponad 90 procentach przypadków.

VIX to nazwa Indeksu Zmienności publikowanego przez Chicago Board Options Exchange (CBOE). Jest to wskaźnik oczekiwanej zmienności na rynku akcji, bazujący na opcjach dla indeksu S&P 500. Opiera się on na pracach Menachema Brennera i Dana Galaia z lat 1989-1990. Jest powszechnie nazywany „indeksem strachu” lub „miernikiem strachu”.

W poniedziałek poziom obaw na rynku mocno wzrósł, a VIX osiągnął maksymalny poziom 65,73, co oznacza wzrost o 181 proc. w porównaniu do zamknięcia w piątek. Jednodniowa zmiana VIX tego dnia wyniosła 65 proc., co jest drugim najwyższym wzrostem indeksu VIX w historii. Większy wzrost zanotowano tylko 5 lutego 2018 roku, podczas dnia nazwanego „Volmageddon”, kiedy to jednodniowy wzrost VIX wyniósł 115 proc. Zakres wahań VIX w poniedziałek wyniósł ponad 42 punkty, od dziennego maksimum do dziennego minimum, co od 2003 roku jest najszerszym zakresem handlu w historii.

We wtorek poziom obaw na rynku się zmniejszył, co spowodowało spadek VIX o 28,2 proc. Był to drugi co do wielkości jednodniowy spadek w historii. Największy taki fenomen VIX, wynoszący 29,6 proc. wydarzył się 10 maja 2010 roku, krótko po tzw. „Flash Crash”.

Sytuacja, gdzie VIX zanotował drugi co do wielkości jednodniowy wzrost, a następnie drugi co do wielkości jednodniowy spadek w ciągu jednego tygodnia jest bezprecedensowa. Jednak mocne wzrosty VIX w ciągu jednego dnia nie są czymś wyjątkowym. Przyjrzeliśmy się zatem temu, jak takie wydarzenia wpływają na notowania indeksu S&P 500 w kolejnych miesiącach.

Istnieje 21 przypadków, w których VIX wzrósł o 40 proc. lub więcej w ciągu jednego dnia. Po roku od takiego zdarzenia, indeks S&P 500 był na wyższym poziomie w 90,5 proc. przypadków, osiągając średni wzrost na poziomie 18 proc. Zarejestrowano również 18 przypadków, w których VIX spadł o 20 proc. lub więcej w ciągu jednego dnia. Rok później, indeks S&P 500 był wyższy w 83 proc. przypadków, ze średnim zwrotem wynoszącym 7,5 proc.

Powinniśmy jednak zawsze pamiętać, że zmienność na rynku może występować falowo i fakt, że VIX znacznie spadł z wysokich poziomów, nie oznacza, że nie może ponownie gwałtownie wzrosnąć. Dane historyczne pokazują, że po dużych wahaniach indeksu VIX, akcje mają tendencję do regeneracji. Choć każda sytuacja na rynku jest inna, dane historyczne wskazują, że sytuacja może być korzystna dla długoterminowych inwestorów.

Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Giełdy rosną, złoty mocniejszy. Cła (chwilowo) mniej straszne

Z cłami jest powoli tak, że niedługo będziemy się...

Rynki w cieniu wojen celnych: chwilowe odbicie czy początek większego trendu?

Rynki chcą wierzyć w lepszy czas, o czym świadczą...

Złoto i srebro pod presją zmienności. Po korekcie wraca popyt na metale szlachetne

Złoto i srebro odnotowują wzrost popytu po jednej...

Cisza przed kolejną burzą? Rynki stabilizują się po nerwowym otwarciu tygodnia

Media biznesowe są zalane artykułami o cłach. Sytuacja wygląda,...

Podobne tematy

Centra danych dominują w wynikach Nvidii – wzrost przychodów o 93% r/r

Wczoraj Nvidia zaprezentowała wyniki za 4. kwartał. Firma zanotowała...

Jak miłość wpływa na portfel? Ekonomiczne korzyści życia we dwoje

Walentynki to nie tylko okazja do celebrowania miłości, ale...

Od AI do taryf – jak Trump zmienia Wall Street

Donald Trump przebywa w Białym Domu dopiero od dwóch...

NVIDIA na szczycie. Polscy inwestorzy idą pod prąd globalnym trendom

Amerykański gigant z branży technologicznej NVIDIA zamknął rok...

Geopolityczna gra Trumpa: Jak wpłynie na światowe rynki finansowe?

Agresywna strategia Trumpa: Prezydent elekt Donald Trump planuje...

Rok Byka i Wodnika: Co gwiazdy mówią o wynikach giełd w 2024 roku?

Przyjrzeliśmy się temu, które znaki zodiaku najbardziej sprzyjały w...

ROBYG przydzielił obligacje o wartości 250 mln zł

ROBYG – spółka z Grupy TAG Immobilien – wyemitował...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version