Styl ŻyciaHumanizacja zwierząt: kochamy je coraz bardziej po ludzku?

Humanizacja zwierząt: kochamy je coraz bardziej po ludzku?

W dobie humanizacji zwierząt istotnie zmienia się podejście człowieka do zwierząt domowych. Nasze psy czy koty stanowią część naszej rodziny, nabywają prawa równoważne człowiekowi, a kwestia dbania o ich dobro staje się nadrzędna. Humanizacja zwierząt to podejście przejawiające się na wielu płaszczyznach w relacji ze zwierzęciem. „Obecnie podejście do zwierząt drastycznie się zmienia. Dotyczy to nie tylko bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem i budowania z nim relacji. Znacząco wpływa również na świadomość właścicieli „petparents”, związaną z żywieniem, które jest kluczowe dla zdrowia pupili” – mówi dr inż. Katarzyna Perz, specjalistka żywienia zwierząt, a prywatnie ich wielka miłośniczka i właścicielka sześciu owczarków staroniemieckich i dwóch kotów.

Widocznym przejawem humanizacji  zwierząt domowych jest nadawanie im ludzkich imion. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym imieniem dla czworonożnych towarzyszów był Azor, czy Mruczek, teraz jednak właściciele chętnie nazywają swoje zwierzęta imionami typowo ludzkimi, takimi jak Kubuś czy Franek. To nie tylko ułatwia identyfikację zwierzęcia jako członka rodziny, ale także zbliża go do ludzkiej społeczności. Innym aspektem humanizacji jest ubieranie zwierząt w specjalnie dla nich zaprojektowane ubrania. Swetry, kurtki, a nawet kostiumy na specjalne okazje niewielu już dzisiaj dziwią.  Niezwykle prężnie rozwija się także rynek szeroko pojętego pet beauty, oferując nie tylko szeroką gamę szamponów czy odżywek, ale także perfum, lakierów do paznokci, czy innych standardowo używanych przez ludzi produktów.

– Humanizacja zwierząt domowych przejawia się również w dostosowywaniu domów do potrzeb zwierząt, w sposób przypominający ludzkie standardy. Zwierzęta posiadają swoje legowiska, wygodne, wkomponowane w wystrój mieszkań, często specjalne meble (i to nie tylko drapaki). Dbamy również o ich higienę i relaks. Wiele osób inwestuje w specjalistyczne usługi dla swoich pupili, takie jak spa dla psów, masaże czy sesje terapeutyczne – komentuje dr inż. Katarzyna Perz, specjalista żywienia w firmie HiProMine, producenta surowców owadzich, stanowiących funkcjonalny składnik wielu karm dla psów i kotów. –  Jestem przekonana, że dbałość o zwierzęta domowe jak o członków rodziny będzie standardem, nie chwilową modą – dodaje

Mądrze kochać i mądrze dbać…

Humanizacja zwierząt domowych u niektórych ludzi wciąż wzbudza mieszane uczucia. Dla jednych jest to przejaw nadmiernego rozpieszczania i narzucania zwierzętom ludzkich cech, dla innych – naturalny kierunek relacji między ludźmi a ich pupilami. Niezależnie od indywidualnych opinii, jedno jest pewne: nasze podejście do zwierząt domowych wciąż ulega zmianie.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version