czwartek, 28 września, 2023
FINANSEInflacja zjada majątek Polaków

Inflacja zjada majątek Polaków

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Inflacja zjada majątek Polaków

Przez ostatnie 20 miesięcy inflacja zabrała Polakom – tylko w obszarze ich oszczędności – około 200 mld złotych. Do tego dochodzi utrata wartości majątków Polaków i cały czas rosnące wydatki na życie. Tymczasem gospodarka, dobre planowanie finansowe i biznes wymagają warunków, w których wartość pieniądza jest stabilna. A to oznacza inflację na poziomie takim, jak ustalono w ramach Rady Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego – czyli około 2,5%. Niestety realna jest perspektywa, że Polska zakończy ten rok inflacją przynajmniej dwukrotnie, a najprawdopodobniej trzykrotnie wyższą niż ta, która dawałaby poczucie bezpieczeństwa i normalny rozwój. To oznacza mniej wartości w pieniądzu, coraz mniej wartości na rachunkach oszczędnościowych, coraz mniej wartości również w płacy realnej – bo będzie ona zjadana przez wysoki wzrost cen – ale również coraz mniej wartości w przedsięwzięciach finansowych czy ekonomicznych.

– Zaskakująco wysoka obniżka stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego jest wydarzeniem niezwykle kontrowersyjnym. Wprowadziła mnóstwo zamieszania i skonsternowała Polaków, już nie mówiąc o fachowcach, ekonomistach – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Grzegorz Cydejko, publicysta ekonomiczny. – Przyczyn jest kilka. Najważniejsza jest taka, że żadnych podstaw do tak głębokiego cięcia stóp procentowych w Polsce nie ma. Stąd bardzo silnie osłabiał się złoty, natychmiast pojawiły się fluktuacje na rynku długu polskiego. Widać, że ten sygnał został odebrany jednoznacznie. Tak wysoka obniżka stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego w sytuacji, w której mamy 10% wzrost cen rok do roku i prawdopodobnie zakończymy bieżący rok kilkunastoprocentową inflacją średnioroczną, to jest po prostu sygnał, że stery gospodarki wymknęły się dawno spod kontroli rąk rządzących. Ten sygnał powinien niepokoić – bo zapowiada niskie inwestycje, w konsekwencji niski wzrost produktywności, a to z kolei przełoży się na długotrwałą, wieloletnią stagnację – ostrzega Cydejko.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...