REGIONALNEKatowiceKatowice atrakcyjne dla inwestorów

Katowice atrakcyjne dla inwestorów

Katowice atrakcyjne dla inwestorów

W Katowicach i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) zatrudnionych jest prawie 32 000 pracowników w 135 centrach usług biznesowych, z czego 26 600 osób pracuje w Katowicach w ponad 100 centrach. Tym samym Katowice pozostają w czołówce miast z rozwiniętą specjalizacją w obszarze usług biznesowych. Umacnia się również pozycja Katowic w zakresie usług wysokospecjalistycznych opartych na wiedzy (KIBS). – wynika z najnowszego raportu Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Katowicach, przygotowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych – ABSL, we współpracy z firmami Colliers, Mercer, Randstad i Randstad Sourceright

Od lat systematycznie rośnie rola Katowic i GZM w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. W okresie ostatnich pięciu lat zatrudnienie w centrach usług w Katowicach i GZM wzrosło o 60 proc., co przełożyło się na blisko 12 tys. nowych miejsc pracy. Tylko w ciągu roku przybyło ponad 2 250 miejsc, co daje blisko 190 miejsc pracy miesięcznie. W I kw. 2023 r. udział Katowic i GZM w ogólnym zatrudnieniu w sektorze wynosił 7,3 proc. Region jest w pierwszej piątce w kraju pod względem wielkości branży.

– Po danych z raportu widać, że sektor usług biznesowych ma niezaprzeczalnie ogromny wpływ na atrakcyjność naszego regionu i samych Katowic jako konkurencyjnego miejsca pracy i zamieszkania. W Katowicach inwestujemy na równi w nowe technologie i talenty, w mieszkańców oraz poprawę jakości ich życia. W całej tej rozpiętości działań liczy się przede wszystkim mieszkaniec, który chce się na stałe związać z naszym miastem i być świadomym członkiem naszej społeczności również w sensie tworzenia silnej lokalnej gospodarki. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wzrost znaczenia usług wysokospecjalistycznych opartych na wiedzy

W Polsce rośnie znaczenie wysokospecjalistycznych usług opartych na wiedzy (KIBS). Ponad 85 proc. miejsc pracy w sektorze stworzonych w ciągu ostatniego roku w kraju dotyczyło usług wymagających zaawansowanych kompetencji, najczęściej z zakresu technologii. Analizowane dane, takie jak współczynnik lokalizacji, wskazują, że KIBS rozwijają się w Katowicach szybciej niż inne sektory gospodarki.

– Obecnie główną kategorią w 135 centrach w Katowicach i GZM pozostają usługi IT, w których zatrudnionych jest ponad 44 proc. pracowników całego sektora. Prężnie rozwijająca się oferta IT kładąca nacisk na rozwój oprogramowania, cyberbezpieczeństwo, analizę danych i sztuczną inteligencję sprawia, że w regionie dominują właśnie centra IT, podczas gdy w całej Polsce są to centra SSC/GBS. – informuje dr. hab. Stanisław Umiński, starszy analityk i ekspert ABSL

Dane z raportu przygotowanego przez zespół ABSL potwierdzają, że jednym z kluczowych czynników przyczyniających się do rozwoju sektora usług w regionie jest wykwalifikowana i wielojęzyczna kadra. Każdego roku na rynek pracy w regionie wchodzi wielu absolwentów kierunków związanych z sektorem, takich jak finanse, informatyka czy administracja biznesowa.

– Studenci i absolwenci to szczególnie ważna grupa z perspektywy sektora usług biznesowych. Dlatego ważna jest otwartość firm do ich zatrudniania i kształcenia, ale także oferowanie im elastycznych warunków pracy odpowiednich do ich potrzeb. Pracodawcy o tych umiejętnościach będą cieszyć się większym zainteresowaniem kandydatów. – podkreśla Edyta Janas, Dyrektor ds. Sprzedaży, Randstad Sourceright, EMEA.

Powszechna jest znajomość języka angielskiego. Liczna grupa pracowników biegle włada innymi językami, w tym niemieckim, francuskim oraz hiszpańskim. Łącznie w centrach w regionie pracownicy posługują procesy w 38 językach.

Potencjał aglomeracji – możliwy wzrost zatrudnienia do 35 000 osób

Zgodnie z prognozami sprzed roku w Katowicach i GZM został osiągnięty poziom zatrudnienia wynoszący obecnie prawie 32 000 osób. Prognoza na rok 2024 r. w wersji optymistycznej zakłada wzrost zatrudnienia do ponad 35 000. Najwięcej ze wszystkich 135 centrów usług biznesowych zlokalizowanych jest w Katowicach (105). Na kolejnym miejscu znajdują się Gliwice (14), na trzecim ex equo Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec (3) oraz Bytom (2), Kotlarnia, Ruda Śląska, Tychy, Zabrze i Żernica (po jednym). Inwestorzy zagraniczni pochodzą z 18 państw. Najliczniej reprezentowani są inwestorzy z USA (26), Niemiec (15) oraz Francji (13). Polscy inwestorzy są obecnie właścicielami 35 centrów.

– Katowice są liderem aglomeracji GZM. Świadczy o tym zarówno liczba centrów, jak i liczba pracowników. Zgodnie z logiką rozwoju regionalnego i procesów aglomeracyjnych, Katowice są częścią dużej aglomeracji, która wywiera wyraźnie pozytywny wpływ na atrakcyjność miasta. Dzieje się tak za sprawą dostępności puli talentów oraz pozytywnych efektów związanych z interakcjami wielu osób w obrębie aglomeracji. W perspektywie długoterminowej rosnąca współpraca miast w ramach Metropolii dodatkowo wpłynie na zwiększenie atrakcyjności lokalizacji. – mówi Stanisław Cieśla, ABSL Silesia Chapter Lead i Site Lead Centrum Usług Kyndryl w Katowicach.

Katowice zostały uznane za szóste duże miasto w kategorii miast przyszłości w rankingu fDI Intelligence publikowanym przez zespół analityków Financial Times. Katowice znalazły się w gronie tak znakomitych miast jak Porto, Birmingham, Glasgow, Antwerpia i Manchester. Cały ranking uwzględnia 370 europejskich miast oraz 148 regionów i ocenia ich perspektywy dla rozwoju bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Zgodnie z przyjętą metodologią ośrodki były analizowane na podstawie wskaźników pogrupowanych według pięciu kategorii: potencjał gospodarczy, zasoby ludzkie i lifestyle, efektywność kosztowa, infrastruktura oraz przyjazne nastawienie do biznesu. Obszarem, w którym zostały wyróżnione Katowice jest strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (fDi Strategy). W tym obszarze, eksperci przeanalizowali zgłoszenia 60 europejskich lokalizacji.

Rynek biurowy – ciekawe opcje najmu

Dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej to jeden z istotniejszych czynników przyciągających firmy do danej lokalizacji. Zasoby biurowe Katowic sięgają 750 000 mkw., dając temu rynkowi piąte miejsce w Polsce, a w budowie pozostaje kolejne 80 000 mkw.

Sytuacja na katowickim rynku biurowym jest bardzo dynamiczna. Region cechuje się dużą dostępnością nowoczesnych przestrzeni, a także licznymi możliwościami modyfikacji dla najemcy, jak np. możliwość podnajmu gotowej i wyposażonej w meble powierzchni, a także duża dostępność powierzchni typu flex.– informuje Barbara Pryszcz, Regional Director, Colliers Katowice.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...