niedziela, 4 czerwca, 2023
FINANSEBANKOWOŚĆKredytobiorcy kolejny raz odetchną z ulgą. Stopy procentowe bez zmian

Kredytobiorcy kolejny raz odetchną z ulgą. Stopy procentowe bez zmian

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Kredytobiorcy kolejny raz odetchną z ulgą. Stopy procentowe bez zmian

Po raz kolejny w tym roku poznaliśmy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie poziomu stóp procentowych w Polsce. Wynika z niej, że grudzień będzie trzecim miesiącem z rzędu, w którym stopy procentowe nie zmienią się. Kredytobiorcy nie muszą w związku z tym martwić się kolejnym wzrostem rat kredytów. Choć ekonomiści są zgodni, to chwilowa ulga, ale nie można jeszcze mówić o zakończeniu cyklu podwyżek stóp.  

Od października 2021 r. comiesięczne posiedzenia RPP budzą wiele emocji. Przypomnijmy, że przez 11 kolejnych miesięcy stopy procentowe rosły, a główna stopa referencyjna wzrosła w tym czasie z poziomu 0,1 proc. aż do 6,75 proc. Dla wielu kredytobiorców był to szok, bo raty kredytów drastycznie zaczęły drożeć. W październiku i listopadzie w końcu zdecydowano o utrzymaniu stóp na aktualnym poziomie, bez ich podnoszenia. Decyzję tę zgodnie z przewidywaniami ekspertów podjęto także w grudniu. Stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie i wynoszą:

  • stopa referencyjna (główna) – 6,75 proc.
  • stopa lombardowa – 7,25 proc.
  • stopa depozytowa – 6,25 proc.
  • stopa redyskonta weksli – 6,80 proc.
  • stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc.

Inflacja nie daje za wygraną

Decyzja RPP choć była przewidywana, to nie do końca jest odpowiedzią na aktualną sytuację rynkową. Drożyzna odczuwalna jest na każdym kroku. Inflacja z miesiąca na miesiąc szybuje w górę, a jej listopadowy odczyt wyniósł 17,4 proc. rok do roku, jak wynika z danych GUS. Polacy deklarują, że przez coraz wyższe koszty życia i rosnące ceny w sklepach tegoroczne święta będą skromniejsze, a za tę samą kwotę co w ubiegłym roku do koszyków włożymy znacznie mniej produktów – mówi Dagmara Sudoł, ekspert porównywarki produktów finansowych Totalomoney.pl.

Dane o inflacji pokazują więc, że dotychczasowe działania RPP związane z podwyżkami stóp nie przyniosły jeszcze oczekiwanych skutków. Inflacja ciągle rośnie i choć w takiej sytuacji dalsze podwyżki powinny mieć miejsce, to jednak w ostatnich dwóch miesiącach zatrzymano ten cykl i od października stopy utrzymywane są na stałym poziomie. Zgodnie z dzisiejszą decyzją w grudniu też nie ulegną zmianie.

Rada Polityki Pieniężnej czeka na efekty swoich decyzji

Brak podwyżki stóp procentowych w IV kwartale tego roku można nazwać prezentem świątecznym dla kredytobiorców. Wiele z nich ma już duże problemy finansowe związane z nawet dwukrotnym wzrostem rat swoich zobowiązań i z niepokojem czeka na kolejne decyzje RPP. Prezes NBP Adam Glapiński podczas ostatniej konferencji sam podkreślał, że zatrzymanie cyklu podwyżek jest pauzą, a nie nowym trendem i ma pomóc ocenić, czy obecna strategia zacieśniania polityki pieniężnej przynosi spodziewane efekty. Dlatego nie jest to równoznaczne z tym, że w nowym roku nie będzie kolejnych decyzji o podwyżkach – dodaje ekspert Totalmoney.pl.

Niewielkie wyhamowanie wzrostu inflacji, a także niewielki spadek wskaźnika WIBOR®, który znacząco wpływa na oprocentowanie kredytów hipotecznych pozwoliły Radzie kolejny miesiąc wstrzymać się ze zmianami stóp procentowych.

Jest szansa, że raty kredytów zaczną spadać

Wielu ekspertów ciągle widzi przestrzeń do podwyżek. A każda podwyżka przekłada się na wzrost oprocentowania kredytów i tym samym na wyższe raty kredytów. Dlatego już samo utrzymanie stóp na obecnym poziomie jest powodem do zadowolenia dla kredytobiorców, bo ich raty choć dużo wyższe niż przed czy w trakcie pandemii, to na razie nie będą rosły. Klienci banków z kredytami z nadzieją patrzą w przyszłość i wypatrują pierwszych obniżek stóp. Niestety według opinii samego Adama Glapińskiego takie decyzje najprawdopodobniej będą mogły mieć miejsce dopiero w końcówce nadchodzącego 2023 r. – podsumowuje Dagmara Sudoł, ekspert porównywarki produktów finansowych Totalomoney.pl.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Co nas czeka na rynku obligacji korporacyjnych

0
„Pozostajemy optymistycznie nastawieni do rynku obligacji korporacyjnych w Polsce. Mając na uwadze bieżącą sytuację makroekonomiczną oraz perspektywy ścieżki stóp procentowych, ta klasa aktywów powinna pozwolić na osiągnięcie relatywnie atrakcyjnych stóp zwrotu. Stabilizacja rentowności na...

REIT-y w Polsce to już temat zamknięty?

0
Tematowi uchwalenia polskich przepisów wprowadzających spółki typu REIT było poświęconych już kilka artykułów, które przygotowali eksperci portalu NieruchomosciSzybko.pl. Trudno się jednak dziwić, bo o regulacjach sprzyjających rozwojowi dywidendowych spółek nieruchomościowych była mowa już jesienią...

Ożywienie na rynku obligacji korporacyjnych

0
Wysoka inflacja z pewnością skłania coraz więcej inwestorów w lokowanie pieniędzy w obligacje korporacyjne. – Ta opcja inwestowania z pewnością wiąże się z większym ryzykiem, choć często jednocześnie oznacza większy zysk. Przy inwestowaniu w...