GOSPODARKANBP prognozuje inflację: 3% z tarczą antyinflacyjną, 5,7% bez niej

NBP prognozuje inflację: 3% z tarczą antyinflacyjną, 5,7% bez niej

NBP prognozuje inflację: 3% z tarczą antyinflacyjną, 5,7% bez niej

  • W poniedziałek NBP opublikował dwa scenariusze w swoim raporcie o inflacji, w zależności od tego, czy rząd przedłuży działania antyinflacyjne, czy też nie (obie prognozy zakładają, że stopy procentowe pozostaną stabilne). Zakładając przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność i regulację cen energii, NBP spodziewa się inflacji na poziomie 3% w tym roku i 3,4% w 2025 W środę polskie ministerstwo finansów podjęło decyzję w sprawie jednego z działań osłonowych – zerowa stawka VAT na niektóre podstawowe artykuły spożywcze nie zostanie przedłużona (wygasa z końcem marca). Decyzję uzasadniono spadającą inflacją.
  • Lutowa inflacja konsumencka w Niemczech została potwierdzona na poziomie 0,4% m/m i 2,5% r/r (HICP 0,6% m/m i 2,7% r/r). W ujęciu rocznym jest najniższa od czerwca 2021 Styczniowa produkcja przemysłowa w strefie euro rozczarowała (-3,2% m/m wobec szacunków -1,5% m/m, -6,7% r/r wobec szacunków -2,9% r/r). Inflacja CPI w USA za luty była nieco wyższa r/r od oczekiwań rynkowych (przyspieszenie z 3,1% do 3,2%, prognoza rynkowa bez zmian), nawet w komponencie bazowym (spowolnienie z 3,9% do 3,8%, prognoza rynkowa 3,7% r/r).
  • Na głównej parze walutowej, euro osłabiło się w stosunku do dolara amerykańskiego w ciągu tygodnia i w piątek rano było notowane na poziomie 1,09 USD/EUR. Na parze walutowej PLN/EUR handel odbywał się głównie w przedziale 4,275 – 4,300 PLN/EUR (złoty na 4-letnich maksimach). W stosunku do dolara, złoty był notowany w przedziale 3,91 – 3,95 PLN/USD.

AKCENTA CZ a.s.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...