niedziela, 13 kwietnia, 2025

Niepewna sytuacja na świecie a polska gospodarka

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Szwajcarska firma ABB z końcem 2024 roku zamierza wygasić produkcję w fabryce aparatów elektrycznych niskich napięć w Kłodzku. Pracę ma stracić około 600 pracowników. W tym samym czasie polski sektor produkcji AGD przegrywa z zagraniczną konkurencją. Jakie mogą być tego przyczyny i jak im zaradzić? Komentarza udziela Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, prezes firmy doradczej Conperio.

Ostatnie lata były pełne zmian regulacyjnych, co komplikuje planowanie rozwoju i inwestycji. W ostatnich miesiącach zaobserwowano parę wyjątków, które mogą napawać optymizmem, takich jak zapowiedziany zakład Intela, który ma być miejscem integracji i testowania półprzewodników. Natomiast należy pamiętać, że sama ich produkcja odbywać się będzie w Irlandii i Niemczech. Sytuacja jest trudna i wpływa na nią wiele czynników, które wystąpiły w ostatnich latach: pandemia i jej skutki, odczuwalne szczególnie w sektorze logistyki, rosyjska inwazja na Ukrainę, która spowodowała kryzys energetyczny, ale przede wszystkim nadal wysoka inflacja w Polsce i jej różnorodne skutki. Ostatnie doniesienia o problemach na granicach państwa również nie napawają optymizmem potencjalnych inwestorów. W takich warunkach polski rynek jest mniej atrakcyjny dla dużych koncernów, które wolą zwrócić swój wzrok w stronę Szwecji, Turcji, czy Chinmówi Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy i prezes firmy doradczej Conperio.

Wygaszenia produkcji i trudny rynek

W mediach pojawiła się informacja, że szwajcarska firma ABB do końca przyszłego roku wygasi produkcję w fabryce aparatów elektrycznych niskich napięć w Kłodzku. Tym samym w sumie 600 pracowników straci pracę. Przedstawiciele firmy poinformowali, że spowodowane jest to zmieniającymi się potrzebami klientów i nie ma nic wspólnego z oceną pracy lokalnego zespołu. W tym samym czasie w Szwecji otworzy nowy zakład, gdzie zatrudni 1300 osób. Z danych Związku Pracodawców AGD wynika, że ich sektor przegrywa z firmami chińskimi i tureckimi. Przykłady te potwierdzają, że obecna sytuacja na świecie wymusza na spółkach zmiany w łańcuchach dostaw i produkcję dóbr bliżej odbiorcy ostatecznego – stwierdza ekspert.

Wyższe kwalifikacje pracowników i pewniejsza sytuacja w zakładach pracy

Pracownicy oraz przedsiębiorcy w obecnej sytuacji powinni zadbać o zwiększanie kompetencji oraz organizację w zakładach pracy. Około połowa pracowników o niskich kwalifikacjach boryka się z problemem bezrobocia. Skala problemu jest duża i aby go uniknąć, konieczna jest opanowanie nowych umiejętności przez pracowników, dla których powstają obecnie miejsca pracy. Firmom w zdobywaniu nowych kontraktów pomaga doskonała organizacja pracy, w tym umiejętne radzenie sobie z absencją chorobową w zakładzie. Sprawne wywiązywanie się z umów jest podstawą do budowania silnej pozycji na rynku, a solidność polskich fabryk powinna być obecnie naszą główną kartą przetargową podsumowuje Mikołaj Zając.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Wojna handlowa z Chinami rozkręca się na dobre. Ameryka na kursie kolizyjnym?

Niełatwo opisywać rzeczywistość w czasach, w których na rynku...

Ceny w USA rosną wolniej, ale ryzyko recesji coraz większe

Inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 2,4 proc....

Cisza przed kolejną burzą? Rynki stabilizują się po nerwowym otwarciu tygodnia

Media biznesowe są zalane artykułami o cłach. Sytuacja wygląda,...

Trump rozdaje karty na nowo: czasowe zawieszenie ceł, uderzenie w Chiny

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił tymczasowe zawieszenie ceł...
00:03:26

Cła nie uzdrawiają gospodarki. Trump ignoruje ekonomię i lekcje historii

Według aktualnej wiedzy ekonomicznej działania prezydenta Trumpa, takie jak...

Podobne tematy

Ceny w USA rosną wolniej, ale ryzyko recesji coraz większe

Inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 2,4 proc....

Trump wywołuje burzę na rynkach – dolar gwałtownie traci

Donald Trump nie zaskoczył nas samą decyzją o wprowadzeniu...

RPP nie zmienia stóp, ale rynek czeka na obniżki. Pierwsza może nadejść w lipcu

RPP nie zmieniła w kwietniu poziomu stóp procentowych. Rankomat.pl...

RPP pod presją danych i globalnych trendów – czy obniżka stóp nadejdzie wcześniej niż sądzimy?

Przed nami kolejne już posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Choć...

Celna niepewność przed nami – jak inwestorzy przygotowują się na zmiany?

Dzisiaj internet pełen jest krotochwil w związku ze świętem...

Pozytywne dane z USA i Turcji. Czesi wstrzymują się z obniżką stóp

Zamówienia w USA pozytywnie zaskoczyły rynki. Jest to spora...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version