czwartek, 17 kwietnia, 2025

Polska osamotniona w walce z inflacją. Złoty osłabiony przez decyzje RPP

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Banki centralne coraz częściej sugerują, że kolejnych podwyżek stóp procentowych już nie będzie. Nie śpieszą się jednak z ich obniżaniem. Polska jest inna, wyszliśmy przed szereg i nie wiemy jakie będą skutki tej samotności.

EBC podwyższył stopy procentowe o 25pb i dominuje przekonanie wśród inwestorów, że to była ostatnia podwyżka w tym roku. Szwajcarski bank centralny nie zdecydował się na podwyżkę, podobnie postąpił Bank Anglii, gdy okazało się, że inflacja jest niższa niż tego obawiano się.

Bank Anglii (BoE) zdecydował o pozostawieniu głównej stopy procentowej na dotychczasowym poziomie 5,25% i było to jego pierwsze posiedzenie od listopada 2021 r. bez podnoszenia stopy procentowej (przy inflacji w sierpniu 6,7% i przy celu inflacyjnym 2%).

Inwestorzy spodziewają się obniżek stóp procentowych w strefie euro, ale EBC ocenia, że nie dojdzie do tego w I półroczu 2024 r. Rynek widzi takie szanse jednak już w marcu, oceniając, że inflacja została już pokonana.

– W przypadku krajów Europy Zachodniej mamy sytuację, w której realne stopy procentowe są minimalnie ujemne, albo są już dodatnie – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Dodatnie stopy procentowe powodują, że walka z inflacją staje się łatwiejsza.

Sytuacja jest więc inna niż w Polsce, gdzie sierpniowa inflacja CPI wyniosła 10,1% (a inflacja bazowa spadła do 10%. Po zaskakującej obniżce stóp procentowych, przeprowadzonej we wrześniu przez RPP, podstawowa stopa obniżona została z 6,75% do 6,00% (o 75pb, tego rynek zupełnie się nie spodziewał, dominowało przekonanie, że obniżka wyniesie 25pb, a ewentualnie do obniżki nie dojdzie.

Mamy więc głęboko ujemną realną podstawową stopę, przekraczającą 4 pkt. proc., a obniżka została wprowadzona, gdy inflacja CPI jest 4-krotnie wyższa od celu inflacyjnego.

– Polska wyszła przed szereg wśród banków centralnych decydują się najszybciej na obniżki stóp procentowych – komentuje ekspert XTB.

Rynek walutowy słabo zareagował na decyzję EBC (już wcześniej euro przez aż dziewięć tygodni osłabiało się względem dolara), czego nie można powiedzieć o polskiej walucie, która osłabiła się bardzo po decyzji RPP, a słabość euro wobec dolara pogłębiała osłabienie złotego.

Według ostatnich danych Eurostatu cztery państwa o najwyższej inflacji w UE to Węgry, Polska, Czechy i Słowacja. To będzie pogarszało sytuację walut narodowych w tej części Europy.

– Inflacja może odbić pod koniec tego roku, co spowoduje, że złoty, forint i czeska korona będą osłabione – dodaje M.Stajniak z XTB. – Wiele zależeć będzie od tego czy RPP zdecyduje się na kolejne obniżki w tym roku, gdyby jednak do tego nie doszło, to są szanse na odbudowanie pozycji złotego. Spodziewam się na koniec roku poziomów 4,80 zł na EUROPLN i 4.40-4.50 zł na USDPLN. Trudno jednak ocenić, co w tym roku zrobi jeszcze RPP.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

00:03:26

Cła nie uzdrawiają gospodarki. Trump ignoruje ekonomię i lekcje historii

Według aktualnej wiedzy ekonomicznej działania prezydenta Trumpa, takie jak...

Słabość dolara trwa. Czy dobre dane z Wielkiej Brytanii uratują funta?

Ostatnie dni to dość silne wyciszenie wojny handlowej. Z...

Euro kontratakuje, dolar pod presją. Czy kurs dolara spadnie poniżej 3,75?

Euro kontratakuje. Czy będzie nowy szczyt na notowaniach głównej...

Ceny w USA rosną wolniej, ale ryzyko recesji coraz większe

Inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 2,4 proc....

Podobne tematy

Słabość dolara trwa. Czy dobre dane z Wielkiej Brytanii uratują funta?

Ostatnie dni to dość silne wyciszenie wojny handlowej. Z...

Euro kontratakuje, dolar pod presją. Czy kurs dolara spadnie poniżej 3,75?

Euro kontratakuje. Czy będzie nowy szczyt na notowaniach głównej...

Ceny w USA rosną wolniej, ale ryzyko recesji coraz większe

Inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 2,4 proc....

Giełdy rosną, złoty mocniejszy. Cła (chwilowo) mniej straszne

Z cłami jest powoli tak, że niedługo będziemy się...

Wojna handlowa z Chinami rozkręca się na dobre. Ameryka na kursie kolizyjnym?

Niełatwo opisywać rzeczywistość w czasach, w których na rynku...

(C)zarny (Ł)abędź (A)takuje

Czerwień to kolor, którym giełdy przywitały nowy tydzień. Spadki...

Trump uderza cłami w świat. Globalna wojna handlowa wkracza w nową fazę

Prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie szeroko zakrojonych taryf celnych...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version