POLITYKANowi członkowie Trybunału Stanu oficjalnie powołani. Hołownia: Mam nadzieję, że przywrócicie nam...

Nowi członkowie Trybunału Stanu oficjalnie powołani. Hołownia: Mam nadzieję, że przywrócicie nam nadzieję

Nowi członkowie Trybunału Stanu oficjalnie powołani. Hołownia: Mam nadzieję, że przywrócicie nam nadzieję

Z udziałem marszałka Sejmu Szymona Hołowni, w Sali Kolumnowej, odbyło się uroczyste wręczenie aktów powołania zastępcom przewodniczącego oraz członkom Trybunału Stanu. W swoim wystąpieniu Szymon Hołownia podkreślił, że na nowo wybranych sędziach spoczywa szczególna odpowiedzialność. – Chciałbym, by Trybunał Stanu stał się w Polsce realnym organem nadzoru nad tymi, którzy w Polsce sprawowali i sprawują władzę. Mam nadzieję, że przywrócicie nam nadzieję, że ta nadzieja zostanie zacementowana w świadomości, że każdy kto pełnił, pełni lub będzie pełnić funkcje publiczne, będzie pamiętać, że to grono będzie z uwagą przyglądało się każdej decyzji, każdemu podpisowi – zaznaczył marszałek Hołownia. – Sejm wyłoniony przez miliony obywateli powierzył wam szczególną odpowiedzialność. Macie sprawić, że obywatele będą czuli się bezpiecznie z tymi, którzy sprawują władzę. Macie być bezpiecznikiem, na który z nadzieją będą spoglądać ci wszyscy, którzy zaufali, że demokracja w Polsce jest najlepszym z możliwych systemów i najlepszym co mogło nas spotkać – podkreślił Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu wyraził również przekonanie, że sędziom Trybunału „wystarczy wrażliwości i kompetencji, by sąd nad tymi, którzy dopuścili się przekroczeń konstytucji czy ustaw, będzie sprawowany sprawiedliwie, bez chęci zemsty, ale konsekwentnie i bezwzględnie”.

Nowym wiceprzewodniczącym i członkom TS pogratulowała również pierwsza prezes Sądu Najwyższego, przewodnicząca Trybunału Stanu Małgorzata Manowska. – To wielka odpowiedzialność, gdyż przez wybór i to ślubowanie staliście się sędziami, którzy są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji. Życzę, aby współpracowało nam się tak dobrze, jak z członkami Trybunału poprzedniej kadencji, zgodnie i merytorycznie – podkreśliła.

W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele Prezydiów obu Izb Parlamentu, w tym marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałkowie Sejmu Monika Wielichowska, Włodzimierz Czarzasty i Krzysztof Bosak, a także wicemarszałkowie Senatu Magdalena Biejat i Michał Kamiński.

Sejm powołał zastępców przewodniczącego oraz nowych członków Trybunału Stanu 21 listopada. Decyzją Izby zastępcami przewodniczącego Trybunału Stanu zostali: Piotr Łukasz, Juliusz Andrzejewski i Jacek Dubois. Z kolei członkami TS wybrani zostali: Marek Czeszkiewicz, Kamila Ferenc, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Jan Majchrowski, Marek Małecki, Marek Mikołajczyk, Maciej Miłosz, Marcin Radwan-Röhrenschef, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Gustaw Zaborowski, Przemysław Rosati, Piotr Benedykt Zientarski i Józef Zych. Przewodniczącym Trybunału Stanu jest z urzędu pierwszy prezes Sądu Najwyższego.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...