sobota, 19 kwietnia, 2025

Pokolenie Z stawia na pieniądze. Wynagrodzenie ważniejsze niż work-life balance

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Mówi się, że pieniądze to nie wszystko. Jednak w dzisiejszych czasach kwestie finansowe stają się coraz ważniejszym tematem, szczególnie dla młodego pokolenia, które dopiero rozpoczyna swoją karierę zawodową. Potwierdzają to wyniki badania Work War Z. Dla 40 proc. przedstawicieli generacji Z atrakcyjne wynagrodzenie jest priorytetem zawodowym, a 26 proc. uważa je za kluczowy czynnik wpływający na satysfakcję z pracy.

Badanie Work War Z – jedno z największych zrealizowanych do tej pory na przedstawicielach pokolenia Z nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie – wskazuje, że zetki wcale nie są takimi idealistami, jak nam się wydawało – mówi Magda Pietkiewicz, ekspertka rynku pracy i twórczyni platformy Enpulse, służącej do badania i budowania zaangażowania pracowników.

Zawodowe priorytety

Według wyników badania Work War Z ponad 40 proc. przedstawicieli pokolenia Z uznaje odpowiednie wynagrodzenie za najważniejszy priorytet zawodowy. Nieco mniej istotne są dla nich rozwój zawodowy oraz równowaga między życiem prywatnym a zawodowym (odpowiednio 15 i 14 proc. wskazań). Najmniej istotnym elementem w hierarchii zawodowych priorytetów pokolenia Z okazała się możliwość pracy zdalnej – tak odpowiedziało trzech na dziesięciu badanych.

Nasze badanie wskazuje, że brak doświadczenia zawodowego wiąże się z mniejszą wagą przypisywaną aspektom finansowym, a większym naciskiem na długoterminowe perspektywy kariery. Co więcej, osoby studiujące częściej wskazują, że priorytetem zawodowym jest dla nich work-life balance – mówi Magda Pietkiewicz.Może to wynikać z faktu, że zetki, które pracują, same finansują swoje wydatki, przez co są bardziej świadome tego, jak istotne w dorosłym życiu są kwestie finansowe. Nie oznacza to jednak, że mniej cenią rozwój zawodowy czy work-life balance – jedynie to, że bardziej pragmatycznie podchodzą do rzeczywistości – dodaje ekspertka.

Źródło satysfakcji

Odpowiednie wynagrodzenie i atrakcyjne benefity to dla zetek także istotne elementy świadczące o sukcesie w pracy (25 proc. wskazań). Wielu ankietowanych podkreślało również, jak ważną rolę w budowaniu poczucia spełnienia odgrywa praca mająca znaczenie i sens (15 proc.), możliwość ciągłego uczenia się i rozwoju (14 proc.) oraz stabilność zatrudnienia (14 proc.). Najmniejszy wpływ na satysfakcję zawodową zetek ma możliwość elastycznego zarządzania czasem (6% proc. wskazań).

Napęd do działania

Warto dodać, że respondenci badania Work War Z często wskazywali wynagrodzenie i benefity jako elementy napędzające ich do działania. Niemal 50 proc. ankietowanych zadeklarowało, że to kwestie finansowe są dla nich najważniejszym motywatorem. Z kolei o czwarty badany stwierdził, że niezadowolenie z pensji negatywnie wpływa na jego zaangażowanie w wykonywane obowiązki.

Wyniki naszego badania wskazują, że priorytetem dla młodego pokolenia są przede wszystkim kwestie finansowe – czy pensja jest adekwatna do ich doświadczenia, zakresu obowiązków i stanowiska oraz czy nie odbiega od standardów rynkowych – mówi Magda Pietkiewicz. – Dla pracodawców to bardzo cenna informacja. Wskazuje bowiem, że powinni oni oferować przedstawicielom pokolenia Z elastyczność umożliwiającą zachowanie work-life balance jako uzupełnienie, a nie substytut konkurencyjnych zarobków.

Nota metodologiczna:

Badanie „Work War Z” odbyło się między 21.10.2024 a 31.01.2025. Zrealizowane zostało przy wykorzystaniu kwestionariusza CAWI z pytaniami wielokrotnego wyboru, skalą Likerta i jednym pytaniem otwartym. Rekrutacja respondentów odbywała się przez uczelnie wyższe, środowisko biznesowe i media społecznościowe. Łącznie w badaniu udział wzięło ponad 12 tysięcy przedstawicieli pokolenia Z.

Link do raportu: https://www.enpulse.eu/raport-work-war-z

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Jak skutecznie budować karierę na poziomie Executive (C-level)?

Budowanie kariery na stanowiskach Executive (C-level) różni się znacząco...

65% pracowników w Polsce twierdzi, że czują się w swojej pracy niedoceniani

Od najmłodszych lat oczekujemy uznania od rodziców, nauczycieli, przyjaciół....

Wynagrodzenia w sprzedaży i marketingu w 2025 roku. Kto zarobi najwięcej?

Najwięcej zyskują dziś specjaliści, którzy oprócz wiedzy sprzedażowej i...

Podobne tematy

Polacy nie czują się doceniani w pracy – przyznaje się do tego 64 proc. z nas

Raport „Czy czujesz się doceniany? 2025” autorstwa Enpulse i...

Młodzi vs. doświadczeni – jak przełamać stereotypy i stworzyć silny zespół?

Dzisiejszy rynek pracy jest areną dynamicznych zmian, które wymagają...

HR 2025: Jak ESG, AI i zmiany demograficzne zmieniają strategie biznesowe

Wymagające otoczenie biznesowe sprawia, że firmy na bieżąco dostosowują...

7 na 10 zetek przyznaje, że komfort w pracy wpływa na ich zaangażowanie

Aż 75 proc. przedstawicieli pokolenia Z zwraca uwagę, że...

Dlaczego warto obdarowywać pracowników bożonarodzeniowymi prezentami?

Święta to czas magii, ciepła i…prezentów. Ta radosna atmosfera...

Szef idealny nie istnieje – są tylko ci, wystarczająco dobrzy

Dziś, 16 października, obchodzimy Dzień Szefa. Jest to idealna...

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego: Jak praca wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne?

Dziś, 10 października, przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To,...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version