piątek, 18 kwietnia, 2025

Rosną wynagrodzenia, ale realna siła nabywcza nie – Barometr Rynku Pracy 2025

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Choć 39% Polaków wskazuje na wzrost wynagrodzeń, poprawę sytuacji materialnej zauważa znacznie mniejszy odsetek – co czwarty z nich, przede wszystkim najmłodsi zatrudnieni oraz pracujący w handlu. Jednocześnie prawie co trzeci zatrudniony zauważa pogorszenie stanu swoich finansów, a prawie co drugi nie widzi zmiany – wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby „Barometru Rynku Pracy 2025” Gi Group Holding.

Mimo deklarowanego wzrostu wynagrodzenia u niemal 40% badanych, realna poprawa sytuacji materialnej pozostaje poza zasięgiem wielu pracowników – w ostatnich sześciu miesiącach zauważył ją co czwarty zatrudniony (25,1%), podczas gdy niemal co trzeci (28,5%) odnotował pogorszenie – wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby „Barometru Rynku Pracy 2025” Gi Group Holding. Największa grupa badanych, 46,4%, nie zauważyła żadnych różnic.Wynagrodzenie w ostanim kwartale_inf.pras. Gi Group Holding Sytuacja materialna w ostatnim półroczu_inf.pras. Gi Group Holding

– To przede wszystkim siła nabywcza decyduje o tym, jak oceniana jest codzienna kondycja finansowa gospodarstw domowych. Znaczący wzrost cen spowodował, że nawet osoby, które w ostatnim kwartale zadeklarowały podwyżkę płacy, mogą odczuwać pogorszenie swojej sytuacji materialnej. Coraz częściej pojawia się też potrzeba dodatkowego źródła dochodu lub bardziej świadomego zarządzania domowym budżetem – zauważa Anna Wesołowska, Dyrektor Zarządzająca Gi Group.

Pogorszenie sytuacji materialnej odnotowują częściej najmniej zarabiający

Pogorszenie sytuacji materialnej najczęściej zauważają zarabiający poniżej 4 000 zł. Wskazuje na to aż około 40% osób, przy czym odsetek deklarujących osłabienie stanu swoich finansów znacząco przewyższa odsetek odnotowujących poprawę. Proporcje zmieniają się, gdy miesięczne wynagrodzenie przekracza 5 000 zł – tu odsetek pracujących, którzy zauważyli poprawę jest wyższy.

Na osłabienie sytuacji materialnej wskazuje co trzeci pracownik niższego szczebla (34%), przy czym zaledwie co dziesiąty zatrudniony na tym stanowisku deklaruje poprawę. Także co trzeci wykonujący prace fizyczne (31%) mówi o pogorszeniu stanu finansów, choć jednocześnie co czwarty deklaruje poprawę.Status sytuacji materialnej w zależności od branży_inf.pras. Gi Group Holding Status sytuacji materialnej w zależności od wieku_inf.pras. Gi Group Holding Status sytuacji materialnej w zależności od stanowiska_inf.pras. Gi Group Holding

Na pogorszenie sytuacji materialnej wskazują częściej osoby w wieku 45-54 lat (34% z nich), mieszkające w mniejszych ośrodkach miejskich lub na wsi.

Najmłodsi pracujący oraz zatrudnieni w handlu częściej widzą poprawę

Na polepszenie sytuacji materialnej wskazują znacznie częściej najmłodsi pracownicy (18–24 lata). Deklaruje to niemal 37% z nich, podczas gdy wśród przedstawicieli pokolenia 55+ zaledwie 20%. Na lepszy stan swoich finansów wskazują też częściej kierownicy (40% wskazań).

Poprawę w największym stopniu odczuwają osoby zatrudnione w handlu (36,7%). To jedyna branża, w której odsetek osób z poprawą sytuacji materialnej był wyraźnie wyższy.

Wzrost płac nie rekompensuje rosnących kosztów życia

Z badania SW Research na zlecenie Gi Group Holding wynika, że choć w ostatnim kwartale 38,9% pracowników deklarowało otrzymanie podwyżki, to 46,4% nie zauważyło żadnych zmian w sytuacji materialnej, a 28,5% odnotowało jej pogorszenie.Zmiana wynagrodzenia w zależności od branży_inf.pras. Gi Group Holding Zmiana wynagrodzenia w zależności od stanowiska_inf.pras. Gi Group Holding

O podniesieniu wynagrodzenia najczęściej informowali w badaniu pracownicy fizyczni (42%), a na jego obniżenie wskazało w tej grupie 11% ankietowanych. Jednocześnie 31% z nich zadeklarowało pogorszenie swojej sytuacji materialnej. Grupą zawodową, która w największym stopniu spotkała się z obniżeniem pensji, są młodsi specjaliści – odnotował to co piąty z nich (19%). Jednocześnie odsetek odczuwających pogorszenie kondycji finansowej wyniósł w tej grupie 27%.

Podobne dysproporcje widoczne są przy analizie poszczególnych sektorów gospodarki. 43% zatrudnionych w handlu twierdziło w badaniu, że ich wynagrodzenia wzrosły w ostatnim kwartale, ale odsetek deklarujących poprawę sytuacji materialnej wyniósł niecałe 37%. Zdecydowanie większą różnicę można zaobserwować w sektorze przemysłowym, w którym wzrost wynagrodzenia odnotowało niemal 43% pracowników, a na poprawę swojej sytuacji finansowej wskazało ponad 20 p.p. mniej, czyli niecałe 22%.

– Zważywszy na to, że podwyżki pensji nie pozwalają wielu zatrudnionym na utrzymanie dotychczasowego standardu życia, można spodziewać się dalszej presji z ich strony. To duże wyzwanie dla firm ze względu na rosnące koszty działalności, wahania popytu w wielu sektorach i niepewną koniunkturę gospodarczą. Efektywna polityka płacowa pozostanie ważnym tematem także w kontekście planowanego na czerwiec przyszłego roku  wdrożenia dyrektywy unijnej dotyczącej ograniczenia nierówności wynagrodzeń – podkreśla Mariusz Lemparty, Branch Manager w Grafton Recruitment.

Całość 19. edycji raportu „Barometr rynku pracy 2025” będzie dostępna wkrótce.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

Pracodawcy pod presją kosztów, a pracownicy chcą zarabiać więcej

16,7% firm zamierza zwiększyć poziom zatrudnienia, o blisko 4...

Sektor logistyki w Polsce: wzrost zapotrzebowania na pracowników w ostatnim kwartale roku

Sektor logistyki w Polsce rośnie w siłę, napędzany przez...

Spada zainteresowanie emigracją zarobkową wśród Polaków

13,3% Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku...

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają cudzoziemców – nie tylko z Ukrainy

18,4% firm zatrudnia obecnie obcokrajowców, a według deklaracji liczba...

Koniec marzeń o podwyżkach? 2 na 3 firmy nie planują podniesienia wynagrodzeń

78% pracodawców zamierza utrzymać poziom zatrudnienia w najbliższym kwartale,...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version