sobota, 23 października, 2021
ENERGETYKAENERGIA ODNAWIALNAPompy ciepła idealne do ogrzewania domu i wody. Polacy chętnie zastępują nimi...

Pompy ciepła idealne do ogrzewania domu i wody. Polacy chętnie zastępują nimi tradycyjne piece

-

Pompy ciepła idealne do ogrzewania domu i wody. Polacy chętnie zastępują nimi tradycyjne piece

Pompy ciepła są niemal dwa razy częściej instalowane w starszych domach niż w tych nowo wybudowanych – wynika z raportu Oferteo.pl. Polacy najczęściej wykorzystują je zarówno do ogrzewania budynków, jak i wody.

Ekologiczna energia w domach Polaków

Do inwestycji w odnawialne źródła energii Polaków skłaniają nie tylko państwowe dopłaty i troska o środowisko, ale również perspektywa sporych oszczędności i uniezależnienia się od zmiennych cen paliw. W ostatnich latach coraz chętniej decydujemy się na instalację ekologicznych rozwiązań w swoich domach. Stare piece na paliwa stałe zastępujemy pompami ciepła lub panelami fotowoltaicznymi.

Ogrzewanie budynku i wodySpełniania jakiej funkcji Państwo oczekują

Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług związanych z OZE z ich dostawcami, przeprowadził badanie wśród osób, które w 2020 roku były zainteresowane montażem pompy ciepła na własny użytek. Wynika z niego, że funkcją, jaką najczęściej pełnią ona w domach, jest ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie wody. Do tych dwóch celów wykorzystuje ją aż 84% użytkowników. Popularnym rozwiązaniem, z którego korzysta 16% badanych, jest również chłodzenie. Stosunkowo niewielu ankietowanych deklarowało wykorzystanie pompy ciepła tylko do ogrzewania budynku (8%) lub wyłącznie do podgrzewania wody (3%).

Jeśli chodzi o rodzaj urządzenia, to Polacy zdecydowanie najchętniej wybierają powietrzne pompy ciepła (78% przypadków). Na drugim miejscu, z wynikiem 17%, znalazły się pompy gruntowe, a na trzecim – wodne, które wybrało 5% badanych.

Pompy ciepła nie tylko w nowych domachW jakim budynku montowany będzie sprzęt

Co ciekawe, pompy ciepła to rozwiązanie najczęściej stosowane w domach 6-letnich lub starszych. To one stanowiły aż 58% wszystkich instalacji w 2020 roku. Wynikać to może z licznych możliwości dofinansowania oferowanych przez państwo. Dopłaty mają na celu zachęcenie właścicieli domów do wymiany starego, nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i zastąpienie go właśnie pompą ciepła. Do takich inicjatyw należy na przykład popularny program Czyste Powietrze.

Właściciele nowych domów stanowili natomiast jedną trzecią wszystkich decydujących się na tego typu inwestycję w 2020 roku.

Pod względem powierzchni rozkład przedstawia się następująco: 48% stanowiły domy o powierzchni do 150m2, 35% – nieruchomości od 151 do 200 m2, a 14% – między 201 a 300 m2. Najmniejszy odsetek (3%) dotyczył budynków większych niż 300 m2.

Domy ogrzewane w ten sposób są zamieszkiwane najczęściej przez 3-4 osoby (61% badanych) lub 5-6 osób (18%).

Wielozadaniowi wykonawcy poszukiwaniJaką usługą są Państwo zainteresowani

Z badania dość jednoznacznie wynika, że w kwestii ekologicznego ogrzewania Polacy poszukują kompleksowej usługi. Aż w 91% przypadków zlecenie otrzymywały firmy, które oferowały jednocześnie sprzedaż i montaż sprzętu. 7% ankietowanych poszukiwało tylko urządzeń, a wyłącznie montażem lub samą wyceną zainteresowanych było po 1% inwestorów.

Co piąty zleceniodawca biorący udział w badaniu zaznaczył, że potrzebuje porady eksperta przy wyborze odpowiedniego urządzenia do swojego domu. Taka potrzeba jest jak najbardziej zrozumiała, a specjaliści świadomi są jej istnienia. Większość firm oferuje klientowi kompleksową usługę, w skład której wchodzą konsultacje, doradztwo w kwestiach dofinansowania, dobór sprzętu, montaż, a nawet kilkuletnia gwarancja na sprzęt – zauważa Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. Po wyborze odpowiedniego, zaufanego wykonawcy możemy zatem być pewni, że nie będziemy pozostawieni sami sobie na żadnym z etapów przedsięwzięcia.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....