piątek, 18 kwietnia, 2025

PragmaGO przejmuje większościowe udziały w rumuńskim fintechu Omnicredit

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

PragmaGO zakupiła większościowe udziały w Telecredit IFN S.A. (Omnicredit) – rumuńskim fintechu, który tworzy digitalowe produkty finansowe dla sektora MŚP. W ten sposób PragmaGO rozpoczęła realizację zapowiadanej strategii, która zakłada dalszy rozwój poprzez ekspansję. Spółka planuje w przeciągu trzech lat wejść na kilka rynków – zarówno w regionie CEE, jak i w Europie Zachodniej.

Omnicredit specjalizuje się w digital faktoringu. Spółka od kilku lat dynamicznie rośnie, zwiększając zarówno bazę klientów, jak i obroty. Jest sprawnie zarządzana i rentowna – w minionym roku osiągnęła zysk netto na poziomie 354 tys. euro, przy 40 mln euro obrotu (+40% r/r). Na koniec 2023 portfel należności wyniósł 6,4 mln euro (+54% r/r). W pierwszym półroczu tego roku Omnicredit osiągnęła już 28,5 mln euro obrotów, osiągając tym samym wzrost aż 90% r/r. Jej portfel należności wzrósł do 8,2 mln euro.

W naszej ocenie Omnicredit to mocny i godny zaufania partner strategiczny. Spółka ma podobny do nas profil klienta docelowego, tak jak my tworzy usługi finansowe oparte na zdigitalizowanych procesach i posiada mocne know-how w zakresie ryzyka operacyjnego i kredytowego. To dla nas dobry punkt wyjścia do szybkiej rozbudowy ich portfolio i wzrostu skali działalności. W obszarze digital faktoringu będziemy wdrażać nowe na rumuńskim rynku, a sprawdzone już u nas rozwiązania procesowe i dystrybucyjne. Mocno skupimy się też na innowacyjnych usługach embedded finance B2B – Merchant Cash Advance i BNPL (wbudowanych w środowisko partnera, np. platformy marketplace). Duża dostępność danych w Rumunii pozwoli nam na zautomatyzowanie procesów ryzyka, a tym samym odtworzenie naszych osiągnięć customer experience w zakresie tych produktów. Wyrównujemy w ten sposób szanse MŚP w dostępie do kapitału obrotowego i wspieramy ich konkurencyjność – mówi Jacek Obrocki, Wiceprezes Zarządu PragmaGO.

Omnicredit posiada licencję niebankowej instytucji finansowej (IFN) i podlega regulacjom Narodowego Banku Rumunii. Dzięki eksperckiemu modelowi szacowania kosztów ryzyka Spółka utrzymuje wysokie standardy zarządzania ryzykiem kredytowym oraz sprawozdawczości finansowej.

Omnicredit jest prowadzona przez doświadczony zespół, z którym zgadzamy się co do kierunku dalszego rozwoju. Będziemy ściśle współpracować przy jego realizacji. W efekcie Omnicredit ma stać się głównym dostawcą finansowania dla małych i średnich biznesów w Rumunii. Tak jak na rynku polskim, tak i w Rumunii naszym celem jest wypełnianie luki finansowej w sektorze MŚP. Dostarczamy pieniądze na działalność firmom, które nie znajdują optymalnej oferty w sektorze bankowym – dodaje Tomasz Boduszek, Prezes Zarządu PragmaGO.

Rumunia to drugi co do wielkości rynek w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem liczby ludności oraz wielkości handlu detalicznego (wart 54 mld euro). Rumuński rynek e-commerce stanowi aż 10% udziału w handlu ogółem i osiąga 6 mld euro obrotu rocznie. W zakresie faktoringu Rumunia jest trzecim rynkiem w CEE, zaraz po Polsce i Czechach.

Telecredit wspiera rumuńskich przedsiębiorców od momentu uruchomienia w 2019 roku platformy 'Omnicredit’. Od tego czasu Spółka udzieliła sektorowi MŚP finansowania o łącznej wartości 145 mln EUR w formie faktoringu i mikropożyczek. Jesteśmy dumni z rozwoju Omnicredit, który nastąpił pomimo trudnych okoliczności, takich jak pandemia COVID-19 oraz wojna w Ukrainie. Z niecierpliwością oczekujemy nowego rozdziału rozwoju firmy, który rozpoczyna się dzięki połączeniu z PragmaGO. Jesteśmy przekonani, że PragmaGO posiada wszelkie zasoby i know-how, aby kontynuować dynamiczną ścieżkę wzrostu Telecredit – podsumowuje Elisa Rusu, CEO Telecredit.

Strategię ekspansji zagranicznej PragmaGO wspiera większościowy udziałowiec – Enterprise Investors. To najbardziej doświadczony fundusz private equity w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, który w ciągu ostatnich 30 lat zainwestował ponad 2 miliardy euro w 155 spółek.
PragmaGO planuje kontynuację ekspansji zagranicznej i systematycznie analizuje fintechy, które dobrze sobie radzą w regionie CEE.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

KRAM Investment rozpoczyna realizację Parku Handlowego Bratian i uruchamia pre-kampanię inwestycyjną

KRAM Investment wybrał generalnego wykonawcę budowy Parku Handlowego Bratian...

Nowa strategia Highlander Enterprise: kosmetyki, odzież UV i grafen

Highlander Enterprise S.A. (wcześniej Advanced Graphene Products S.A.) przyjął...

InPost przejmuje Yodel i umacnia pozycję na rynku brytyjskim

Grupa InPost wykonuje zdecydowany krok w kierunku osiągnięcia dominacji...

Creotech Instruments wydziela segment kwantowy. Powstanie nowa spółka giełdowa

Creotech Instruments S.A., notowany na GPW największy polski producent...

Start budowy City Point Okęcie. Welcome Airport Services zajmie cały obiekt

Podczas uroczystej ceremonii wmurowania kamienia węgielnego w City Point...

Podobne tematy

Social commerce i AI: duet, który rządzi zakupami pokolenia Z

Pokolenie Z rewolucjonizuje handel, przenosząc swoje zakupy do mediów...

Raport IdoSell: Kiedy warto promować sklep online, żeby zwiększyć sprzedaż?

Konsumenci coraz chętniej korzystają z oferty e-sklepów – dopasowując...

Gigantyczne koszty regulacji uderzają w polski e-commerce

Zmiany w przepisach podatkowych i celnych to dziś jedno...

Ailleron rozpoczyna przegląd opcji strategicznych dotyczących sprzedaży udziałów w Software Mind

Zarząd Ailleron S.A. poinformował o podjęciu decyzji dotyczącej rozpoczęcia...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

Griffin Capital Partners otwiera biuro w Niemczech

Griffin Capital Partners (GCP), największy prywatny inwestor oraz firma...

Transport w cieniu kryzysu: Eksperci oceniają sytuację i prognozy na 2025 rok

Eksperci zgodnie przyznali, że ubiegły rok był trudny. Choć...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version