POLITYKAPrezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, ogłosił decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024. Ustawa ta przewidywała finansowanie mediów publicznych kwotą 3 miliardów złotych. Prezydent uzasadnił swoją decyzję rażącym łamaniem Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa, podkreślając, że media publiczne wymagają najpierw rzetelnej i zgodnej z prawem naprawy.

Prezydent Duda zaznaczył, że weto nie oznacza rezygnacji z innych ważnych kwestii poruszonych w ustawie. Zapowiedział złożenie własnego projektu ustawy niezwłocznie po Świętach. Projekt ten ma dotyczyć między innymi podwyżek dla nauczycieli oraz innych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej.

W związku z podjętą decyzją, prezydent wezwał Marszałka Sejmu, Szymona Hołownię, oraz Marszałka Senatu, Małgorzatę Kidawę-Błońską, do pilnego zwołania obrad obu Izb w celu rozpatrzenia i przyjęcia jego projektu jeszcze w tym roku.

Prezydent Duda podkreślił, że próba finansowania mediów publicznych przy pomocy ustawy okołobudżetowej przez większość parlamentarną jest obecnie niemożliwa do zaakceptowania. Zaznaczył, że w jego projekcie ustawy wszystkie inne wydatki budżetowe, w tym podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli, zostaną zachowane.

Odpowiedź na decyzję prezydenta przyszła ze strony premiera. Premier skomentował sytuację w mediach społecznościowych, wyrażając opinię, że prezydenckie weto pozbawia pieniędzy nauczycieli przedszkolnych i początkujących, a także umożliwia nieograniczone podwyżki dla prezesów państwowych spółek i agencji. Premier określił tę decyzję jako wstydliwą, jednocześnie życząc prezydentowi Wesołych Świąt i uspokajając poszkodowanych, że poradzą sobie z zaistniałą sytuacją.

Decyzja prezydenta wywołała żywą dyskusję wśród polityków i opinii publicznej, stając się kolejnym ważnym punktem w debacie na temat finansowania mediów publicznych oraz innych kluczowych wydatków budżetowych Polski.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version