ENERGETYKARosnący popyt na ekologiczne centra danych

Rosnący popyt na ekologiczne centra danych

Rosnący popyt na ekologiczne centra danych

Przed dostawcami usług chmurowych i operatorów centrów danych stoją znaczące wyzwania w ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko, głównie poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla. Wynikają one między innymi z planów Unii Europejskiej oraz rosnących cen energii generowanej z paliw kopalnych. Operatorzy data center coraz częściej wprowadzają ekologiczne rozwiązania.

Unia Europejska do 2050 roku chce osiągnąć neutralność klimatyczną, a do 2030 ograniczyć emisje dwutlenku węgla nawet o 55%. Jest to realizowane m.in. poprzez Nowy Zielony Ład i program Fit for 55. Gospodarka musi zmierzyć się z tymi wyzwaniami.  Już podejmowane są działania, częściowo motywowana wzrastającymi kosztami energii generowanej z paliw kopalnych, zmierzające do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Transformacja energetyczna

Centra danych na całym świecie zużywają rocznie 416 terawatów energii, czyli około 3 proc. całego zapotrzebowania na energię. Natomiast do 2030 roku ten odsetek wyniesie 8 proc., czyli wzrośnie ponad dwukrotnie. Nic dziwnego, że operatorzy centrów danych poszukują innowacyjnych sposobów na efektywne zarządzanie zużyciem energii, optymalizację jej wykorzystania oraz poszukiwanie bardziej ekologicznych źródeł energii. – mówi Mateusz Borkowski, Z-ca Dyrektora Technicznego DC z Polcom.

Ten ruch jest związany również z unijną dyrektywą CSRD, która wymaga od firm – na razie największych korporacji, ale stopniowo będzie wdrażana również na mniejsze podmioty – raportowania elementów niefinansowych i wpływu organizacji na pięć obszarów: środowisko, społeczeństwo, prawa człowieka oraz ład korporacyjny. Raporty ESG mogą decydować o inwestycjach lub wycofaniu środków przez inwestorów. Dlatego tak istotna jest ekologiczna infrastruktura centrów danych, które przetwarzają dane firmowe i korporacyjne.

Obserwujemy wzrastające zainteresowanie centrami danych, które dążą do osiągnięcia równowagi ekologicznej. Ten segment rynku był wart ok. 88 mld dolarów w 2023 roku. Grupa IMARC spodziewa się, że do 2032 r. rynek osiągnie wielkość 423,7 miliarda dolarów, przy stopie wzrostu (CAGR) wynoszącej 18,5% w latach 2024–2032. – mówi Robert Czarniewski, CFO w Polcom. Zwiększone zapotrzebowanie na ekologiczne rozwiązania skłania dostawców rozwiązań chmurowych do modernizacji swoich centrów danych i wprowadzania rozwiązań zmniejszających zużycie energii. To bardzo szerokie działania – od efektywniejszego zarządzania zasobami przez wykorzystywanie energooszczędnych technologii czy rozwijanie własnych źródeł zielonej energii, jak farmy fotowoltaiczne. To ostatnie rozwiązania pozwala też na pewną niezależność od awarii sieci przesyłowych. – komentuje Mateusz Borkowski, Z-ca Dyrektora Technicznego DC.

Sposoby na oszczędności energii

Aż 39 proc. całkowitej energii zużywanej przez przeciętne data center przeznaczone jest na chłodzenie. W dziedzinie tej nawet drobne kroki, takie jak podniesienie temperatury w serwerowniach, mogą przynieść oszczędności. Warto wprowadzać także innowacyjne technologie, jak freecooling. To wykorzystywanie różnicy temperatur między otoczeniem a środkiem chłodniczym. W polskich warunkach może być wykorzystywane nawet do 10 miesięcy w roku. Spore nadmiary ciepła odpadowego mogą z kolei być wykorzystywane do ogrzewania przestrzeni biurowych w data center. To świetny sposób na obniżenie kosztów eksploatacji. Można stosować także bardziej kreatywne środki – np. zastosowanie „zielonego dachu” pokrytego roślinnością w jednym z naszych ośrodków data center sprawia, że w okresie letnim budynek wolniej się nagrzewają. – mówi Mateusz Borkowski, Z-ca Dyrektora Technicznego DC

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...