PODATKIRuszają rozliczenia PITów za 2023 rok

Ruszają rozliczenia PITów za 2023 rok

Ruszają rozliczenia PITów za 2023 rok

Startuje sezon rozliczania PIT-ów za 2023 r. 15 lutego ponownie uruchomiona została usługa e-PIT, która od 2 lutego przechodziła prace serwisowe.

To już szósty rok, kiedy można rozliczyć się za pośrednictwem systemu e-PIT. Jednak szczególnie w pierwszych dniach podatnicy mogą napotkać na utrudnienia w funkcjonowaniu serwisu. System bowiem co roku zmaga się z problemami spowodowanymi jego przeciążeniem. W przypadku PIT-ów czas ma jednak ogromne znaczenie. To właśnie od dnia złożenia rozliczenia, zaczyna się liczyć terminu na zwrot podatku.

Rok 2023 nie przyniósł znaczących zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak część ulga, jak chociażby darowizny związane z pandemią koronawirusa, przestała obowiązywać. Natomiast najpopularniejsza ulga prorodzinna nadal pozostaje w niezmienionej formie. Rodzice mogą skorzystać z odliczenia od podatku na pierwsze i drugie dziecko po 1 112,04 zł, na trzecie 2 000,04 zł, a na czwarte i kolejne aż 2 700 zł. Dodatkowo przy 4 dzieci można skorzystać z ulgi 4+, która to funkcjonuje już 2 rok. Dzięki uldze przychód jednego rodzica do 85 528 zł nie podlega opodatkowaniu, co w połączeniu z kwotą wolną (30 000 zł) daje duże zwolnienie. Co istotne, z ulgi mogą skorzystać również przedsiębiorcy, niezależnie od formy opodatkowania. Wyjątkiem jest karta podatkowa.

Jakie zeznania można złożyć w usłudze e-PIT?

System e-PIT obejmuje przede wszystkim podstawowe zeznania PIT-37, które stosuje większość podatników. W PIT-37 rozliczane są między innymi przychody z tytułu umowy o pracę, czy umowy zlecenia. W systemie e-PIT są również dostępne formularze PIT-38 (dla osób prywatnych uzyskujących dochody kapitałowe). Nowością jest możliwość rozliczenia się przedsiębiorców. W e-PIT od tego roku dostępne są formularze PIT-36; PIT-36L oraz PIT-28. Jednak zeznanie należy uzupełnić samodzielnie, ponieważ urząd skarbowy nie posiada odpowiednich danych na temat kosztów i przychodów przedsiębiorstw. Dzięki uruchomieniu usługi rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej, osoby które są jednocześnie zatrudnione i prowadzą działalność na skali podatkowej, mogą złożyć jedno zeznanie poprzez e-PIT.

Na platformie, jak co roku, na podatników czekają przygotowane do wysłania deklaracje PIT-37. Są one przeliczane na podstawie dokumentów PIT-11, przesłanych do systemu między innymi przez zakłady pracy. Jednak trzeba pamiętać, że jeśli podatnik chce rozliczyć się ze współmałżonkiem, musi podać tę informację w zeznaniu, czyli edytować przygotowany przez system PIT-37. Uzupełnienia wymagają także indywidualne ulgi i odliczenia, np. ulga rehabilitacyjna czy termomodernizacyjna.

W związku z tym lepiej nie polegać wyłącznie na przygotowanym formularzu PIT i zweryfikować ulg. Warto też przekazać 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

Zakłady pracy mają czas do końca lutego na przesłanie pracownikom PIT-11. Dzięki usłudze e-PIT nie musimy czekać aż otrzymamy od pracodawcy PIT, rozliczenia możemy już dokonać.

Autor: Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy inFakt

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...