piątek, 21 lutego, 2025

Skandale influencerów zagrożeniem dla marek – wyniki badania OBTK i SW Research

Influencer marketing to jedno z najpopularniejszych form promocji – aż 88% firm deklaruje, że współpracuje lub rozważa współpracę z twórcami internetowymi. Jednak, jak pokazuje raport On Board Think Kong i SW Research, dla wielu firm wiąże się to z realnym ryzykiem. Do największych zagrożeń marki zaliczają skandale, wysokie koszty oraz brak autentyczności influencerów.

Celem badania jest zidentyfikowanie tych wyzwań, aby pomóc firmom w budowaniu skutecznych i bezpiecznych strategii komunikacji, które przyniosą korzyści zarówno markom, jak i twórcom.

Pierwsza część wyników raportu On Board Think Kong pokazuje, że współpraca z influencerami wiąże się z wyzwaniami oraz dużym ryzykiem. Kolejne dane z badania będą prezentowane co kilka tygodni. Pełna wersja raportu zostanie zaprezentowana na początku marca, a premierowy dostęp do niej otrzymają osoby, które wzięły udział w badaniu.

„Influencer marketing zyskuje na znaczeniu i staje się jednym z bardziej skutecznych form promocji. Jednak sama obecność w tym kanale to za mało – kluczowe staje się budowanie autentycznych i trwałych relacji z twórcami. Tylko świadome i dobrze zarządzane partnerstwa pozwolą markom maksymalizować korzyści i minimalizować ryzyko reputacyjne oraz finansowe.” – Norbert Ofmański, On Board Think Kong

Zagrożenia współpracy z influencerami

„Wygląda na to, że współpraca z influencerami to często inwestycja na granicy hazardu. Z jednej strony zdecydowana większość firm zachęcona powszechnością tej formy marketingu rozważa skorzystanie z niej w przyszłości. Z drugiej strony, biznes jest świadomy realnego ryzyka takiej współpracy, a jego istotna część doświadczyła już kryzysów reputacyjnych będących następstwem nieudanej kooperacji. Jeżeli nałożymy na to nieszczególnie korzystny kontekst niskiego poważania twórców internetowych w społeczeństwie, wynikający z naszych dotychczasowych cyklicznych badań, okazuje się, że influencer marketing to narzędzie dla firm o niskiej awersji do ryzyka lub dla tych, które skutecznie potrafią to ryzyko przewidzieć i zneutralizować”. – Piotr Zimolzak, SW Research

„Wyniki badania potwierdzają, że świadome zarządzanie influencer marketingiem staje się niezbędne. Nowoczesne technologie pozwalają markom unikać ryzyk i podejmować decyzje w oparciu o realne wskaźniki, takie jak brand safety czy brand alignment. W obliczu rosnących wyzwań kluczowe jest korzystanie z narzędzi analitycznych, które wspierają skuteczną i bezpieczną współpracę z influencerami, minimalizując ryzyko reputacyjne i finansowe.” – Łukasz Adamowicz, współtwórca safeinfluencer.com

Popularna forma promocji

Trzy czwarte firm deklaruje (76%), że podejmuje płatne współprace z influencerami, przy czym niewiele ponad jedna trzecia (35%) robi to regularnie, w ramach płatnych kampanii. Około 12% firm, które dotychczas nie współpracowały z twórcami, deklaruje taką współpracę w przyszłości, a tylko pozostałe 12% nie planuje tych działań.

Ryzyko jest realne!

Około jedna trzecia firm (35%) doświadczyła kryzysów reputacyjnych na skutek współpracy z influencerem z czego 10% doświadczyła ich wielokrotnie. Natomiast 40% marketerów przyznała, że mierzy się z obawami związanymi z ryzykiem wynikającym ze współpracy z influencerami, z czego 10% ocenia je jako bardzo wysokie.

Skandale, kontrowersje i wysokie koszty

Do najbardziej problematycznych ryzyk związanych ze współpracą z influencerami specjaliści zaliczyli między innymi prywatne kontrowersje influencera (48%), wysokie koszty współpracy w stosunku do wyników (44%), zbyt wiele komercyjnych współprac twórcy (30%) oraz nieautentyczność współpracy (29%).

Najmniej ryzykowne okazały się: spadek popularności influencera w trakcie kampanii (3%), nieprzestrzeganie przepisów reklamowych (13%) oraz brak kontroli nad treściami publikowanymi w ramach współpracy (16%).

Ryzykowna forma promocji

Co druga firma (51%) ryzyka te ocenia jako wyższe w porównaniu do innych form promocji. W efekcie 6 na 10 firm (61%) deklaruje, że świadomość tych ryzyk wzmaga ich czujność i ostrożność w doborze influencerów, a w przypadku 14% obawy powodują zahamowanie rozwoju tej formy komunikacji z odbiorcami.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

Nowe badanie: Polscy przedsiębiorcy zaskakują podejściem do AI

Choć sztuczna inteligencja zdominowała nagłówki w 2024 roku, polscy...

Warszawa i Kraków przyciągają inwestorów z branży hotelarskiej

Branża hotelarska w Polsce ponownie ma się dobrze na...

Prawie połowa Polaków jest za zakazem sprzedaży wódki w małych butelkach

Czy sprzedaż wódki w małych butelkach powinna zostać zakazana?...

Młodzi Polacy narażeni na niskie emerytury. Tylko 27 proc. odkłada poza ZUS

Stopa zastąpienia emerytur w Polsce w kolejnych dekadach będzie...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version