piątek, 31 stycznia, 2025

Światowi eksperci z branży kosmicznej zawitają do AGH w Krakowie

Międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona szeroko pojętej tematyce nowego kosmosu i technologii kosmicznych – VII Space Resources Conference. Towards Artemis Generation – odbędzie się w dniach 23–24 maja 2024 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wśród gości nie zabraknie naukowców z całego świata. Eksperci wygłoszą referaty dot. zarządzania zasobami kosmicznymi, bioastronautyki i systemów wspomagania życia czy cyberbezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej. Organizatorem tego prestiżowego wydarzenia jest Centrum Technologii Kosmicznych AGH. 

Space Resources Conference – konferencja, która od 7 lat przyciąga coraz większe grono ekspertów z całego świata, wpisała się na mapę najważniejszych wydarzeń naukowych sektora kosmicznego. AGH będzie gościć wybitnych ekspertów z obszarów: technologii kosmicznych, prawa kosmicznego, medycyny kosmicznej, robotyki czy kształcenia kadr przemysłu kosmicznego.

Podczas tegorocznej edycji, uczestnicy wysłuchają ponad stu wystąpień. Wśród zaproszonych prelegentów są m.in.:

  • Kazuya Yoshida (Uniwersytet Tohoku, dyrektor Centre of Robotics and Uncertain Environments), który opowie o wykorzystaniu robotów opartych o sztuczną inteligencję na potrzeby misji księżycowych,
  • Enrico Stoll (Politechnika Berlińska), opowie o robotyce nanosatelitarnej, związanej m.in. z serwisowania na orbicie,
  • Tanja Masson-Zwaan (wiceprezeska Międzynarodowej Federacji Astronautycznej IAF), przybliży informacje dotyczące zarządzania działaniami w zakresie zasobów kosmicznych,
  • Nicolas Peter (prezydent Międzynarodowego Uniwersytetu Kosmicznego ISU), przedstawi znaczenie kapitału ludzkiego dla sektora kosmicznego.

W panelach wezmą udział także specjaliści m.in. z: Akademii Górniczo-Hutniczej, Stanowego Uniwersytetu Kalifornijskiego, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Tsukuba, Uniwersytetu Luksemburskiego czy Politechniki Poznańskiej.

Tematyka prezentacji będzie uwzględniać problematykę i priorytety kosmicznych programów badawczych realizowanych w ramach Unii Europejskiej i nie tylko. Tegoroczna edycja SRC jest również dedykowana programowi Artemis.

Uwaga uczestników skupi się na badaniach dotyczących wpływu kosmosu na człowieka i zrównoważonego kosmosu, sposobach wykorzystania bieżących wyników badań w zakresie wydobycia, transportu i produkcji zasobów kosmicznych w przestrzeni kosmicznej oraz możliwościach rozwoju osad na Księżycu i Marsie.

Tematyka obrad dotyczyć będzie m.in. programu Artemis, obserwacje Ziemi, projektowania i eksploatacji konstrukcji kosmicznych czy edukacji kosmicznej

Sesje tematyczne będą dotyczyć budowania zaawansowanych struktur kosmicznych, zarządzania zasobami kosmicznymi, eksploracji przestrzeni kosmicznej oraz międzynarodowego prawa kosmicznego – mówi pomysłodawca konferencji, prof. Tadeusz Uhl, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH. – Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w specjalnych spotkaniach, podczas których omówione zostaną aspekty edukacji kosmicznej oraz zrównoważonego rozwoju w kosmosie. Dodatkowo, planowane są warsztaty poświęcone przedsiębiorczości i innowacjom w branży kosmicznej – dodaje profesor Uhl.

Więcej informacji o międzynarodowej konferencji naukowej Space Resources Conference na stronie – https://spaceconf.org/.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Historyczna emisja obligacji ORLEN w Ameryce Północnej – 1,25 mld USD na strategiczne inwestycje

ORLEN, w ramach pierwszej w historii emisji obligacji na...

Dobre dane z USA i strach na giełdach. Kurs dolara rośnie

Poniedziałek przebiegał w cieniu strachu, jaki na rynek rzucił...

Rafał Spirydon Prezesem Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego

Rafał Spirydon – prezes Hankook Tire Polska – objął...

ORLEN i polskie uczelnie razem dla innowacji w paliwach syntetycznych

Na bazie podpisanej dzisiaj umowy ORLEN wspólnie z Politechniką...

2025 w IT – prognozy

2025 rok minie na ewangelizacji biznesu i społeczeństwa w...

Podobne tematy

Regulacyjne podsumowanie IV kwartału 2024 r. – kluczowe zmiany dla biznesu

W IV kwartale 2024 roku wprowadzono szereg regulacji mających...

Donald Trump: Obniżka cen ropy kluczem do zakończenia wojny w Ukrainie

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w piątek, że jednym...

Donald Trump – wpływ na światową i polską gospodarkę – Trumponomika!

Deportacje osłabić mogą jedno ze źródeł siły amerykańskiej gospodarki...

Amerykanie wracają na rynek: zmienność rośnie, CAD i MXN pod presją po zapowiedziach ceł

Dziś do gry wracają Amerykanie, co może zwiększyć zmienność...

Donald Trump opóźnia wprowadzenie ceł, ale zapowiada dalsze działania protekcjonistyczne

Donald Trump, po objęciu urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych, wstrzymał...

Nowy prezydent USA, nowe wyzwania dla Polski

Dzisiaj ok. 18 polskiego czasu rozpocznie się zaprzysiężenie nowego...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version