piątek, 18 kwietnia, 2025

Uchodźcy z Ukrainy coraz lepiej radzą sobie na rynku pracy

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

2/3 uchodźców przebywających w Polsce pracuje zarobkowo – wynika z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeanalizowanego przez Centrum Analityczne Gremi Personal.

Przed rosyjską wojną zatrudnionych było 94% ukraińskich migrantów w Polsce, a po prawie dwóch latach wojny – pracuje zdecydowana większość uchodźców – aż 64%.

W 2023 r. zarówno ukraińscy uchodźcy, jak i przedwojenni migranci zarobkowi otrzymywali przeciętne wynagrodzenie w wysokości 3000-4000 PLN netto. Prawie połowa uchodźców (49%) i co 5 badany (21%) z przedwojennej migracji zadeklarowało zarobki poniżej 3000 PLN.

Wynagrodzenia zarówno migrantów zarobkowych, jak i uchodźców z Ukrainy rosną od 2019 roku systematycznie, co jest spowodowane rekordowo niskim bezrobociem utrzymującym się na granicy 5 % i wzrostu płacy minimalnej. Z badania NBP wynika, że średnie wynagrodzenie migrantów wzrosło o około 38% w latach 2019-2022 i o 6% w latach 2022-2023. Średnia pensja netto otrzymywana przez Ukraińców w Polsce wynosi około 3 500 PLN.

Uchodźcy to przede wszystkim kobiety i dzieci. Zdecydowaną większość wszystkich uchodźców stanowią kobiety – 78%, mężczyźni – 22%. 1/3 z nich to kobiety samotne, nie posiadające ani dzieci, ani partnera (32%). Kobiety z dziećmi stanowią 26% ogółu uchodźców, a 12% kobiety, które przebywają dodatkowo z innymi członkami rodziny.

Pomimo nieproporcjonalnie niższej liczby uchodźców-mężczyzn z Ukrainy, mają oni lepszą pozycję na rynku pracy. Większość z nich jest zatrudniona (71% vs. 61%) i tylko 15% mężczyzn jest bezrobotnych w porównaniu z 27% kobiet.

Z jednej strony może to wynikać z większego zapotrzebowania na pracę w zawodach wykonywanych przez mężczyzn, z drugiej strony kobiety uchodźczynie częściej opiekują się dziećmi. – komentuje Anna Dzhobolda, dyrektorka ds. rekrutacji międzynarodowych w Gremi Personal.

Co ciekawe, przedwojenni migranci pracowali głównie w zawodach wymagających kwalifikacji, ale niekoniecznie wyższego wykształcenia (spawacze, tokarze, elektrycy itp.), podczas gdy uchodźcy mogą pochwalić się wyższym wykształceniem, choć zdecydowana większość z nich wykonuje proste prace, które nie wymagają kwalifikacji.

Centrum Analityczne Gremi Personal również zbadało poziom wykształcenia zatrudnionych przez siebie uchodźców (w ankiecie wzięło udział 480 respondentów). Najwięcej, bo 36% posiada wykształcenie średnie techniczne. 1/3 (26%) posiada pełne wykształcenie średnie, 18% wyższe, 8% podstawowe średnie, a 6% niepełne wyższe. 3% posiada tytuł naukowy, a 1,5%  posiada wykształcenie wyższe techniczne i niepełne średnie.

Wynagrodzenia ukraińskich uchodźców w Polsce w większości zależą od wzrostu płacy minimalnej w polskiej gospodarce i rzadko są związane z wykształceniem uzyskanym w Ukrainie, niezależnie od jego poziomu. Jeśli jednak wysoko wykwalifikowani Ukraińcy dobrze znają język polski, mogą konkurować z Polakami o wolne stanowiska. – dodaje Anna Dzhobolda.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

65% pracowników w Polsce twierdzi, że czują się w swojej pracy niedoceniani

Od najmłodszych lat oczekujemy uznania od rodziców, nauczycieli, przyjaciół....

Jak skutecznie budować karierę na poziomie Executive (C-level)?

Budowanie kariery na stanowiskach Executive (C-level) różni się znacząco...

Wynagrodzenia w sprzedaży i marketingu w 2025 roku. Kto zarobi najwięcej?

Najwięcej zyskują dziś specjaliści, którzy oprócz wiedzy sprzedażowej i...

Podobne tematy

00:07:01

RPP coraz bliżej cięcia stóp – pierwsza obniżka możliwa już w maju

Rośnie prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych już w maju. Bazowy...

Wojna handlowa z Chinami rozkręca się na dobre. Ameryka na kursie kolizyjnym?

Niełatwo opisywać rzeczywistość w czasach, w których na rynku...

Rośnie liczba Filipińczyków pracujących w Polsce. Już niemal 15 tys. pracuje legalnie

Migracja zarobkowa obywateli krajów azjatyckich do Polski systematycznie rośnie....

Trump kontra Glapiński – kto bardziej wstrząsnął rynkiem?

Wczoraj na rynku mieliśmy pojedynek silnych charakterów – kto...

RPP nie zmienia stóp, ale rynek czeka na obniżki. Pierwsza może nadejść w lipcu

RPP nie zmieniła w kwietniu poziomu stóp procentowych. Rankomat.pl...

RPP pod presją danych i globalnych trendów – czy obniżka stóp nadejdzie wcześniej niż sądzimy?

Przed nami kolejne już posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Choć...

Pokolenie Z na rynku pracy: stabilność, rozwój i dobre wynagrodzenie ponad wszystko

74 proc. przedstawicieli pokolenia Z chce być zatrudnionych na...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version