poniedziałek, 25 września, 2023
INWESTYCJEW co Jaś dziś zainwestuje, to Jan będzie miał w przyszłości –...

W co Jaś dziś zainwestuje, to Jan będzie miał w przyszłości – analiza inwestycji młodych Polaków

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

W co Jaś dziś zainwestuje, to Jan będzie miał w przyszłości – analiza inwestycji młodych Polaków

Aż 74% Polaków w wieku 18-24 lata zaoszczędziło w I półroczu 2023 roku. Jest to wzrost o 3 p.p. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Jeszcze większą zmianę widać w nieco starszej grupie respondentów (25-34 lata). W tym przypadku zabezpieczyć swoją przyszłość postanowiło 75% osób (wzrost o 16 p.p.) – wynika z badania Opinia24 przeprowadzonego na zlecenie firmy Tavex. Czy najmłodsi badani tak samo chętnie inwestują, co oszczędzają? Na co stawiają, decydując się na pomnożenie swoich odłożonych środków finansowych?

Zmiana myślenia

Kolejny raz młodzi pozostają liderami oszczędzania, dostrzegając konieczność zabezpieczenia swojej przyszłości. Wzrost osób oszczędzających (3 p.p. w grupie 18-24 lata porównując I półrocze 2023 roku do I półrocza 2022 oraz o 16 p.p. w grupie 25-34 lata) przekłada się również na decyzje w sprawie zainwestowania odłożonych środków finansowych – wynika z badania firmy Tavex.

Porównując I półrocza 2022/2023 roku widzimy zdecydowany wzrost młodych inwestorów. Jeszcze rok temu w grupach 18-24 lata i 25-34 lata jedynie 31% osób (zarówno w jednej, jak i drugiej grupie) odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy zainwestowali swoje oszczędności. Natomiast w 2023 roku było to już analogicznie 35% i 54%. Młodzi więc zaskakują wyróżniając się na tle pozostałych grup wiekowych.

Powodów takiej sytuacji jest zapewne wiele. Podejrzewać można jednak, że duży wpływ miały tutaj wciąż wysokie stopy procentowe, które mogły znacząco uszczuplić budżety domowe osób posiadających kredyty, czyli nieco starszej grupy wiekowej – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Co również istotne, młodzi rzadziej od pozostałych grup utrzymują własne rodziny, przez co łatwiej im jest odłożyć zarobione środki finansowe w otoczeniu rosnących cen – dodaje.

W co inwestują młodzi?

W TOP3 wyborów inwestycyjnych najmłodszej grupy Polaków (18-24 lata) widnieją lokaty (33%), akcje na giełdzie (33%) oraz złoto (27%). Co ciekawe, zaobserwować możemy duży spadek zainteresowania kryptowalutami, na to aktywo postawiło o 25 p.p. mniej respondentów niż przed rokiem – wynika z badań Opinia24 przeprowadzonych na zlecenie firmy Tavex.

Nieco starsze osoby (25-34 lata) w pierwszej kolejności stawiały na lokaty (35%), akcje na giełdzie (25%) oraz zakup nieruchomości (20%). Tutaj również widać spadek w przypadku wirtualnych walut (-17 p.p).

Młodzi ludzie są przyszłością gospodarki i rynku kapitałowego. Dlatego warto obserwować, czy i jak interesują się instrumentami finansowymi, w tym inwestowaniem. Testowanie różnych rozwiązań i sprawdzanie co w danej sytuacji się sprawdza, wymaga odwagi, która często jest domeną młodych – podkreśla Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego czy inne zagadnienia związane z finansami powinny być szeroko znane i zrozumiałe dla każdego. Niestety mamy jeszcze dużo do zrobienia. Istnieje konieczność usprawnienia systemowej edukacji finansowej, która zapoznałaby społeczeństwo ze światem inwestycji już od najmłodszych lat – dodaje.  

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...