NIERUCHOMOŚCIWynajem mieszkań tanieje, ale powoli – raport po IV kwartale 2023 r.

Wynajem mieszkań tanieje, ale powoli – raport po IV kwartale 2023 r.

Wynajem mieszkań tanieje, ale powoli – raport po IV kwartale 2023 r.

W IV kwartale 2023 r. właściciele mieszkań na wynajem w wielu miastach obniżali swoje oczekiwania, chociaż nie były to wielkie promocje. Można też praktycznie przebierać w ofertach. Patrząc na cały kraj, widać, że ogłoszeń najmu jest o 46 proc. więcej niż przed rokiem – tak wynika z cokwartalnego raportu przygotowanego przez Nieruchomosci-online.pl.

W IV kwartale rynek najmu zwykle spowalnia po szczytowym dla tej kategorii III kwartale. Tym razem było podobnie, co pokazują dane dotyczące zainteresowania ogłoszeniami na Nieruchomosci-online.pl – liczba kontaktów, jakie osoby poszukujące nawiązały z właścicielami mieszkań na wynajem, była mniejsza o 26 proc. k/k.

Spowolnienie widać także po dynamice zmiany podaży. W sierpniu i wrześniu liczba ofert najmu zauważalnie spadła m.in. na skutek popytu ze strony studentów, ale już od października zaczęła się odbudowywać. W konsekwencji na koniec grudnia dostępnych było o ponad 8 proc. więcej ogłoszeń niż we wrześniu.

Jest taniej, ale wciąż drogo

W IV kwartale 2023 r. właściciele mieszkań na wynajem w wielu miastach obniżali swoje oczekiwania. W przypadku kawalerek w ujęciu procentowym średni czynsz najbardziej spadł w Kielcach, Olsztynie i Toruniu – w tych miastach wojewódzkich był on o około 6 proc. niższy niż na koniec III kwartału. Od 2 do 4 proc. k/k spadły natomiast średnie stawki w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie i Gorzowie Wlkp. W pozostałych ośmiu stolicach regionów IV kwartał przyniósł umiarkowane wzrosty czynszów za wynajem mieszkania 1-pokojowego.

Jak wskazują dane Nieruchomosci-online.pl, jeszcze mniej przypadków wzrostu średnich czynszów zaobserwowano w przypadku mieszkań 2-pokojowych. Spośród wszystkich miast wojewódzkich dotyczyło to jedynie Warszawy (3 proc. k/k), Kielc (4 proc. k/k) i Gorzowa Wlkp. (1 proc. k/k). W pozostałych analizowanych miastach czynsze albo praktycznie zamroziły się na poziomie z III kwartału (Katowice, Łódź, Rzeszów, Toruń), albo spadły o 1-4 proc. k/k (Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Olsztyn, Opole, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zielona Góra).

– W ostatnich miesiącach czynsze powoli urealniają się do możliwości lokatorów i w niektórych lokalizacjach nie widać już tak dużego rozjazdu pomiędzy oczekiwaniami właścicieli a możliwościami najemców. Trudno jednak mówić o wielkich promocjach. Spadki wynoszą tylko kilka procent kwartał do kwartału, dlatego też stawki w dalszym ciągu pozostają wysokie – mówi Rafał Bieńkowski, PR manager portalu Nieruchomosci-online.pl.

– Trudno też spodziewać się, aby w 2024 r. doszło do bardzo dużej korekty czynszów. Owszem, czynnikiem obniżającym stawki może być program Mieszkanie na Start, który pewnie wyciągnie z rynku część osób, osłabiając tym samym popyt na najem, ale pamiętajmy, że wciąż zmagamy się z inflacją. Wyższe opłaty do spółdzielni zawsze są ostatecznie przerzucane na najemców – dodaje Rafał Bieńkowski.

Miniony rok był zdecydowanie spokojniejszy

W 2023 r. sytuacja na rynku najmu uspokoiła się już po niezwykle burzliwym 2022 r., który stał pod znakiem ogromnego popytu, m.in. ze strony uchodźców z Ukrainy. Jeszcze niedawno rynek był rozgrzany do czerwoności, brakowało ofert, bo wynajmowało się praktycznie wszystko, a od czterech kwartałów temperatura jest już niższa.

Kiedy porównamy IV kwartał 2023 do IV kwartału 2022, liczba kontaktów, jakie osoby poszukujące nawiązały z właścicielami mieszkań za pośrednictwem Nieruchomosci-online.pl, była mniejsza o 14 proc. To pokazuje, że rynek wyhamował. Nie wszystko się wynajmuje i nie w każdej cenie, chociaż oczywiście wiele zależy od specyfiki lokalnego rynku i standardów oferowanych mieszkań. Można jednak przebierać w ofertach: na Nieruchomosci-online.pl ogłoszeń najmu jest o 46 proc. więcej niż przed rokiem.Średnie stawki najmu IV kw. 2023

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...