FINANSEKREDYTY2023 to rekordowy rok dla kredytów w Polsce

2023 to rekordowy rok dla kredytów w Polsce

2023 to rekordowy rok dla kredytów w Polsce

Nowy rok to dla wielu Polaków perspektywa zupełnie nowych decyzji finansowych. Jednak analiza przeprowadzona przez ekspertów Oferteo.pl – serwisu usług na żądanie –  w IV kwartale 2023 pokazuje, że więcej Polaków decydowało się na dodatkową gotówkę w samym grudniu. A ubiegły rok obfitował w zapytania związane m.in. z kredytami konsolidacyjnymi.

Poniższa analiza to podsumowanie liczby zapytań, jakie w serwisie Oferteo.pl złożyli użytkownicy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. A jej wnioski porównano z analogicznymi okresami z 2022 oraz 2021 roku. Wynika z niej jasno, że coraz więcej obywateli decyduje się na podjęcie dodatkowego zobowiązania finansowego, a rok 2023 był rekordowym na tle dwóch pozostałych.

Jego fenomen wynika przede wszystkim z ożywienia na rynku nieruchomości, spowodowanego obecnością Bezpiecznego Kredytu 2%, dzięki któremu w samym lipcu aż 5477 osób złożyło zapytania dotyczące tej metody finansowania za pomocą naszego serwisu – mówi Marta Kaleta-Domaradzka z Oferteo. – Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kredytów samochodowych, które w mijającym roku również cieszyły się dużą popularnością.

Analizie poddano 4 rodzaje usług finansowych: kredyt konsolidacyjny, gotówkowy, hipoteczny oraz samochodowy. To właśnie one, w serwisie Oferteo, pojawiały się najczęściej wśród zapytań kierowanych do wykonawców.

W przypadku kredytów konsolidacyjnych to właśnie grudzień 2023 roku okazał się najkorzystniejszy, a liczba zapytań w tym miesiącu wzrosła o 40% r/r. Patrząc na kredyty gotówkowe – to dużym zaskoczeniem może być fakt, że w ostatnim miesiącu mijającego roku liczba zapytań dotycząca tego produktu spadła. Łącznie w 2023 roku Polacy 3124 razy zapytali o ten rodzaj finansowania.  Kredyt hipoteczny za to przeżył swoisty boom – liczba zapytań w całym 2023 roku wyniosła 15 893 tys., co patrząc na lata poprzednie jest fenomenem.

W 2021 roku 4004 zapytania złożone przez Oferteo.pl dotyczyły kredytu hipotecznego, aby w kolejnym, 2022 – spaść do liczby 2131. Wynik sięgający ponad 15 tys. świadczy, że rządowy program przyniósł swój efekt, a ten widoczny był przez kolejne miesiące, bo środki w programie skończyły się wraz z początkiem 2024 roku – dodaje ekspert Oferteo.

Kredyty samochodowe również spotkały się z niewielkim ożywieniem ze strony konsumentów. Liczba zapytań dotycząca tego produktu w 2023 roku wyniosła 311, a boom na nie panował w maju. Dla porównania: w 2021 roku były 242 zapytania, a 2022 – 160.

Polaków finanse własne_wykres

Równocześnie obserwujemy, że Polacy są coraz bardziej odpowiedzialni w swoich decyzjach finansowych. Wybierają kredyty z umiarem, dokładnie analizując swoje możliwości finansowe – często korzystając z poradników finansowych czy kalkulatorów dostępnych online. Ta dwa razy większa świadomość finansowa Polaków jest wyraźnym trendem, który prawdopodobnie utrzyma się również w przyszłym roku. – podsumowuje Kaleta-Domaradzka z Oferteo.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...