sobota, 5 kwietnia, 2025

„Rajd Świętego Mikołaja”: Polska na czele świątecznych wzrostów giełdowych z imponującym zyskiem 3,28% w grudniu

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Rajd Świętego Mikołaja to zjawisko dobrze znane inwestorom. Jak pokazują dane z 15 największych rynków na świecie, grudzień odpowiada za 23,7 proc. całorocznych zysków inwestorów. Najbardziej hojny Rajd Świętego Mikołaja obserwuje się właśnie w Polsce, gdzie grudniowe akcje przebijają inne parkiety, rosnąc średnio o 3,28 proc.

„Rajd Świętego Mikołaja” polega na zwyżkach cen akcji w grudniu. Dane z eToro wyraźnie podkreślają, jak silny jest ten trend i jak istotne jest pozostanie na rynku w okresie świątecznym. Inwestorzy na największych światowych rynkach akcji cieszą się w grudniu niemal jedną czwartą swoich rocznych zysków. Polska, Wielka Brytania i Hongkong to najlepsze miejsca, by skorzystać z wyjątkowych świątecznych wzrostów.

eToro przeanalizowało miesięczne stopy zwrotu dla 15 największych światowych indeksów giełdowych – od S&P 500 w USA po DAX 40 w Niemczech – na podstawie danych sięgających średnio 50 lat wstecz. W analizie uwzględniono także wyniki indeksu MSCI Poland, obejmującego kilkanaście najważniejszych firm notowanych w Warszawie.

Analiza pokazuje, że to właśnie w Polsce „Rajd Świętego Mikołaja” jest najsilniejszy. Polski indeks MSCI Poland (obliczany od 1993 roku) rośnie w grudniu średnio o 3,28 proc. Na wszystkich 15 rynkach, grudniowe stopy zwrotu wynoszą średnio 1,8 proc., co przewyższa średnią miesięczną stopę zwrotu z pozostałych 11 miesięcy (okresu od stycznia do listopada) o aż o 1,21 pkt. proc. Dzięki “Rajdowi Świętego Mikołaja”, grudzień odpowiada zazwyczaj za 23,7 proc. całkowitych rocznych zysków na wszystkich rynkach, a w Polsce – za 21 proc. rocznych zysków inwestorów.

Kolejnym najlepszym sposobem na inwestycje podczas “Rajdu Świętego Mikołaja” był indeks Hang Seng w Hongkongu, który od 1965 roku wzrastał w grudniu przeciętnie o 3,1 proc. Trzecim najlepszym indeksem był brytyjski FTSE 100 ze średnim grudniowym wzrostem o 2,3 proc. Co ciekawe, w przypadku tego indeksu, grudzień historycznie odpowiadał aż za 36 proc. rocznych wzrostów, natomiast japoński Nikkei, historycznie rósł w grudniu o średnio 2 proc.

Wśród 15 analizowanych indeksów eToro, najsłabiej w tym miesiącu radził sobie hiszpański IBEX 35, którego grudniowe wyniki były niższe od średniej z pozostałych miesięcy o 0,14 punktu procentowego. Średnia grudniowego wzrostu wyniosła jedynie 0,4 proc.

Termin „Rajd Świętego Mikołaja” powstał w 1972 roku i początkowo obejmował okres kilku dni pod koniec roku kalendarzowego oraz kilku na początku następnego. Zjawisko to było związane z repozycjonowaniem portfeli przed nowym rokiem. Z czasem, efekt ten stał się bardziej oczekiwany przez inwestorów, a jego zakres się rozszerzył. Rajd Świętego Mikołaja jest powiązany z „efektem stycznia”, wynikającym z alokowania nowych środków przez inwestorów oraz wprowadzania nowych strategii – głównie przez inwestorów instytucjonalnych.

Choć wyniki z przeszłości nigdy nie gwarantują przyszłych zysków, grudzień od lat był dla światowych rynków akcji wyjątkowym miesiącem. “Rajd Świętego Mikołaja” regularnie przynosił znaczące wyniki. Analiza pokazuje, że grudzień odpowiada średnio za prawie jedną czwartą rocznych zysków giełdowego inwestora. To z kolei podkreśla, jak ważne jest pozostanie na rynku w tym okresie. Powody tego sezonowego wzrostu mogą być różne – od optymizmu związanego z nowym rokiem po zwiększoną aktywność handlową – jednak jasne jest, że pominięcie tego okresu może być kosztowne dla inwestorów indywidualnych.

Tabela przedstawia wyniki grudniowe rynków akcji uwzględnionych w analizie eToro:

Indeks Średnia stopa zwrotu w grudniu Średnia przewaga grudnia nad pozostałymi miesiącami (punkty procentowe) Wyniki grudnia jako proc. rocznego zwrotu
MSCI Poland (Polska) 3.28% 2.21% 21%
Hang Seng (Hong Kong) 3.09% 2.15% 23%
FTSE 100 (Wielka Brytania) 2.29% 1.93% 36%
Nikkei 225 (Japonia) 1.98% 1.59% 32%
TSX (Kanada) 1.84% 1.34% 25%
ASX 200 (Australia) 1.78% 1.36% 29%
KOSPI (Korea Płd.) 1.75% 0.98% 17%
STOXX 600 (Europa) 1.71% 1.32% 29%
Nasdaq (USA) 1.53% 0.48% 12%
SIX (Szwajcaria) 1.42% 0.92% 20%
DAX 40 (Niemcy) 1.32% 0.71% 17%
S&P 500 (USA) 1.28% 0.63% 16%
FTSE MIB (Włochy) 1.26% 1.05% 39%
CAC 40 (Francja) 1.19% 0.58% 15%
IBEX 35 (Hiszpania) 0.42% -0.14% 7%

*Historyczne rezultaty nie stanowią gwarancji przyszłych wyników

Wykres przedstawia średnią miesięczną stopę zwrotu dla 15 głównych światowych indeksów giełdowych, uwzględnionych w badaniu

Wykres przedstawia średnią miesięczną stopę zwrotu dla 15 głównych światowych indeksów giełdowych, uwzględnionych w badaniu
Źródło: eToro

Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Awersja do ryzyka uderza w giełdy, złoto znów bije rekordy

Giełdy solidarnie uginają się pod presją nadchodzącej wojny handlowej....

Trump kontra Glapiński – kto bardziej wstrząsnął rynkiem?

Wczoraj na rynku mieliśmy pojedynek silnych charakterów – kto...

Polscy inwestorzy zachowują zimną krew – tylko 12% sprzedaje w czasie rynkowych zawirowań

Tylko 12 proc. inwestorów indywidualnych reaguje na zmienność...

Podobne tematy

Kurs dolara rośnie, złoty pod presją. Czy dolar dobije do 4 zł?

Wtorek, podobnie jak poniedziałek, nie przynosi zbyt wielu emocji...

Pierwsza obniżka stóp procentowych w Australii od 4 lat – co dalej z dolarem australijskim?

Dziś rano kolejny bank centralny zdecydował się na łagodzenie...

Medical Inventi zdobywa ochronę znaku towarowego FlexiOss® w USA

Biotechnologiczna spółka Medical Inventi otrzymała od Urzędu Patentowego i...

Branża TSL apeluje do Prezydenta: nowelizacja małej ustawy sankcyjnej może sparaliżować eksport

Przedstawiciele branży TSL są zaniepokojeni nowelizacją tzw. małej ustawy...

Inwestycje w luksusowe nieruchomości: Polska w czołówce europejskiego rynku premium

Nieruchomości premium nadal świetnie chronią kapitał i przynoszą wysoki...

PLN pod presją. EUR/USD coraz bliżej parytetu – dolar nie zwalnia

Dzisiaj na rynku obserwowaliśmy nerwową reakcję na cła nałożone...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie