sobota, 5 kwietnia, 2025

5 trendów w płatnościach bezgotówkowych

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Trzydzieści lat temu pierwsze płatności bezgotówkowe polegały na przeciągnięciu karty wzdłuż czytnika i złożeniu podpisu. Dwadzieścia lat temu to rozwiązanie zastąpił chip i PIN. Teraz możemy po prostu zbliżyć kartę czy zegarek do terminalu lub dwukrotnie kliknąć przycisk w telefonie. Świat płatności nieustannie się zmienia. Ale co przyniesie przyszłość? Eksperci Elavon opowiadają o tym, jakich pięciu ekscytujących zmian możemy się spodziewać w nadchodzących miesiącach i latach. 

  1. Otwarta bankowość i płatności

Na czym polega otwarta bankowość? Jest to sprytny i bezpieczny sposób udostępniania przez konsumentów swoich danych bankowych lub danych dotyczących kart płatniczych zaufanym stronom trzecim, za pośrednictwem interfejsu programowania aplikacji (lub API). Wielu konsumentów będzie korzystać z otwartej bankowości, aby połączyć swoje wszystkie konta bankowe. Dzięki temu rozwiązaniu można łatwo i bezpiecznie przenieść pieniądze z jednego konta bezpośrednio na inne. To sprawia, że jest to doskonały sposób na dokonywanie płatności.

Przykładowo, użytkownicy mogą wybrać opcję otwartej bankowości przy kasie i zapłacić za swoje towary za pomocą przelewu bankowego z aplikacji bankowości mobilnej – mówi Rafał Gołębiewski z Elavon. To rozwiązanie jest dla użytkownika proste i intuicyjne, a co najlepsze, nie wymaga żadnego wprowadzania danych przez konsumenta, co oznacza koniec z wpisywaniem numerów kart i koniecznością zapamiętania kodów bezpieczeństwa – dodaje Rafał Gołębiewski.

  1. Dalszy rozwój cyfrowych portfeli

Eksperci Elavon przewidują również, że portfele cyfrowe będą nadal zyskiwać na popularności. Coraz więcej osób będzie korzystać z tej technologii ze względu na wygodę, jaką daje połączenie kilku metod płatności w jednym bezpiecznym miejscu. Rozwiązanie to doceniają również firmy, dla których cyfrowe portfele stały się narzędziem poprawiającym doświadczenia klientów i zapewniającym bogate źródło danych.

  1. Telefon komórkowy jako urządzenie do obsługi kart płatniczych

Pozostając w tematyce technologii mobilnej, eksperci Elavon spodziewają się również, że coraz więcej firm będzie używać telefonów komórkowych jako czytników kart. Rozwiązanie typu softpos, znane także jako „tap to phone”, „tap on phone” lub „tap to pay” umożliwia klientom zbliżenie swojej karty lub – dzięki cyfrowym portfelom – smartfonu do telefonu sprzedającego w celu dokonania płatności.

Rozwiązanie to będzie najbardziej korzystne dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, np. zajmujących się myciem okien lub prowadzeniem straganów na bazarze, którzy nie będą musieli nosić ze sobą żadnych dodatkowych urządzeń – mówi Rafał Gołębiewski z Elavon. Płatności w telefonie mogą również okazać się naprawdę przydatne w miejscach, takich jak restauracje lub hotele, gdzie pracownicy muszą przyjmować płatności z dala od biurka lub „stanowiska z kasą” – dodaje.

  1. Płatności w metaverse

Metaverse to internetowy, równoległy świat, w którym odbywają się dyskoteki, sprzedaje się działki i ubrania na aukcjach. Kiedy po raz pierwszy mówiono o rozszerzonej rzeczywistości, trudno było sobie wyobrazić, że będzie ona częścią codziennego życia. Jednak dziś stosuje się ją tak powszechnie, że zaczyna być postrzegana jako „zwykła” rzeczywistość. Już teraz za pomocą aparatu w telefonie i strony internetowej, klient może zobaczyć, jak wygląda w okularach przed ich zakupem.

Choć trudno przewidzieć, co przyniesie przyszłość, jedno jest pewne: metaverse zostanie z nami na stałe. Już teraz możemy zaobserwować pewne zastosowania, takie jak zwiedzanie hoteli za pomocą headsetów do wirtualnej rzeczywistości czy mecze sportowe organizowane w metaverse – twierdzi Rafał Gołębiewski z Elavon. To sygnał dla hoteli, aby zacząć przyjmować rezerwacje i płatności w ramach wirtualnego świata, a dla organizatorów wydarzeń – aby sprzedawać w nim bilety. Granice pomiędzy światem wirtualnym i fizycznym będą się zacierać – dodaje Rafał Gołębiewski.

  1. Technologia data-over-sound

Czym jest ultradźwiękowa transmisja danych? To kolejne rozwiązanie przyszłości, które wykorzystuje częstotliwości niesłyszalne dla ludzi. W ten sposób umożliwia urządzeniom rozmowę ze sobą, podobnie jak za pomocą Bluetooth, ale o znacznie większym i konkretnym zasięgu. Przykładowym zastosowaniem technologii data-over-sound byłby bilet w aplikacji na smartfonie. Aplikacja emituje dźwięk, aby powiadomić o dotarciu użytkownika na miejsce docelowe i umożliwić wejście bez konieczności okazania biletu lub nawet stania w kolejce. Może nawet uruchomić wiadomość powitalną spersonalizowaną dla gościa, a po zajęciu miejsca przez człowieka, przyjmować zamówienia na napoje lub umożliwiać wysyłanie powiadomień do określonych posiadaczy biletów na wydarzenie.

Większość konsumentów i przedsiębiorców uważa, że historia płatności bezgotówkowych zaczyna się i kończy na przyłożeniu karty lub zbliżeniu zegarka do terminala. To z pewnością nie wszystko. Aby nie pozostać w tyle za konkurencją, firmy powinny na bieżąco śledzić trendy w tej ciągle ewoluującej branży. I choć jesteśmy dopiero w początkowych fazach niektórych rozwiązań przyszłości, to z pewnością te technologie będą nas jeszcze zaskakiwać – podsumowuje Rafał Gołębiewski z Elavon.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Coraz mniej osób z „rentą alkoholową”, ale kwoty świadczeń rosną

W 2023 roku liczba osób pobierających świadczenie, potocznie określane...

Wielkanoc 2025 droższa niż przed rokiem. Polacy zapłacą średnio 588 zł

W tym roku organizacja świąt wielkanocnych będzie nas kosztować...

Finansowa wolność to nie luksus, to wybór. Jakub B. Bączek o tym, jak nie stracić życia na czekaniu

Wolność finansowa to cel każdego z nas. Tymczasem rzeczywistość...

Aktywa w PPK przekroczyły 33 mld zł. Partycypacja nadal rozczarowuje

Na koniec lutego 2025 środki zgromadzone w PPK to...

Od przedsiębiorcy do inwestora. Jak uniknąć bolesnej lekcji zarządzania majątkiem

Posiadanie pieniędzy i ich pomnażanie to dwie zupełnie różne...

Podobne tematy

Branża beauty w Polsce – dynamiczny rozwój i rosnące problemy finansowe

Branża beauty w Polsce szybko się rozwija, jednak wraz...

40 mln zł na cyberbezpieczeństwo: Fundusz bValue zainwestował w Fudo Security

Fudo Security to trzecia, po Hostersach i Sportano, inwestycja...

Długi w małych miastach Polski: Co dziesiąty mieszkaniec zadłużony

W miastach o wielkości 20-50 tys. mieszkańców żyje w...

Telefon ważniejszy niż portfel – wyniki badania Mobilny Portret Polaka 2025

93 proc. badanych Polaków korzysta z telefonu komórkowego częściej...

Spoofing – jak oszuści podszywają się pod banki?

W dobie cyfrowej bankowości bardzo często spotykamy się z...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie