piątek, 26 maja, 2023
FINANSEBadanie GfK: Dzień Matki obchodzimy raczej skromnie

Badanie GfK: Dzień Matki obchodzimy raczej skromnie

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Badanie GfK: Dzień Matki obchodzimy raczej skromnie

Przed Polakami kolejne okazje do świętowania w gronie bliskich – teraz Dzień Matki, a już za miesiąc Dzień Ojca. Mimo kurczących się budżetów domowych, nadal lubimy celebrować specjalne okazje. Jednak przeznaczamy na nie relatywnie niskie kwoty. 80 proc. świętujących wyda na Dzień Matki czy Ojca nie więcej niż 100 zł. Takie wnioski płyną z sondażu przeprowadzonego przez firmę badawczą GfK.

Firma badawcza GfK sprawdziła, czy i w jaki sposób Polacy obchodzą święta okolicznościowe takie jak Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka czy Dzień Ojca. Z sondażu jasno wynika, że najchętniej celebrowaną okazją w tym zestawieniu jest Dzień Matki. W tym roku zamierza go uczcić aż 52 proc. ankietowanych, w większości są to kobiety (niemal 60 proc. kobiet versus 45 proc. mężczyzn). Najchętniej świętują przedstawiciele grupy wiekowej między 30. a 39 rokiem życia.

Spośród osób obchodzących Dzień Matki, prawie 60 proc. planuje sprawić swojej mamie upominek. Zrobi tak 3 na 4 respondentów w wieku od 15 do 39 lat. Z kolei 30 proc. zamierza kupić kwiatka, a co piąta osoba spędzi ten dzień na uroczystym obiedzie w domu – mówi Anna Szwedowska, consultant w GfK. Tu także widoczny jest wpływ słabszej sytuacji ekonomicznej Polaków. Aż 41 proc. ankietowanych nie przeznaczy na Dzień Matki więcej niż 50 złotych, natomiast 38 proc. planuje wydatek rzędu 50-100 złotych. Warto jednak pamiętać, że wszystkie prezenty zawsze znaczą tyle samo, wszak najważniejszy jest gest – dodaje ekspertka GfK. Jedną z rzadziej planowanych atrakcji w tym dniu są wyjścia do restauracji, kawiarni lub baru – wybierze je zaledwie 4 proc. świętujących.

Dzień Ojca również skromny

Z kolei – według danych GfK – najrzadziej obchodzonym świętem z tego zestawienia jest Dzień Ojca. Tę okazję zamierza celebrować jedynie co trzeci respondent. Ponad połowa ankietowanych z tej grupy myśli o upominku, a 24 proc. przygotuje dla taty uroczysty posiłek.

Poziom wydatków na uczczenie Dnia Ojca kształtuje się podobnie do Dnia Matki. Tu również blisko 80 proc. świętujących wyda kwotę do 100 zł. Co piąty chciałaby zamknąć wydatki w kwocie 30 złotych, tyle samo w granicach 30-50 złotych, a 38 proc. wyda między 50 a 100 złotych. Zaledwie 3 proc. przeznaczy na tę okoliczność ponad 200 zł.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Co nas czeka na rynku obligacji korporacyjnych

0
„Pozostajemy optymistycznie nastawieni do rynku obligacji korporacyjnych w Polsce. Mając na uwadze bieżącą sytuację makroekonomiczną oraz perspektywy ścieżki stóp procentowych, ta klasa aktywów powinna pozwolić na osiągnięcie relatywnie atrakcyjnych stóp zwrotu. Stabilizacja rentowności na...

REIT-y w Polsce to już temat zamknięty?

0
Tematowi uchwalenia polskich przepisów wprowadzających spółki typu REIT było poświęconych już kilka artykułów, które przygotowali eksperci portalu NieruchomosciSzybko.pl. Trudno się jednak dziwić, bo o regulacjach sprzyjających rozwojowi dywidendowych spółek nieruchomościowych była mowa już jesienią...

Ożywienie na rynku obligacji korporacyjnych

0
Wysoka inflacja z pewnością skłania coraz więcej inwestorów w lokowanie pieniędzy w obligacje korporacyjne. – Ta opcja inwestowania z pewnością wiąże się z większym ryzykiem, choć często jednocześnie oznacza większy zysk. Przy inwestowaniu w...