INNOWACJEINTERNETDebata Cyfrowej Polski: Czy Polska jest gotowa na 5G?

Debata Cyfrowej Polski: Czy Polska jest gotowa na 5G?

Debata Cyfrowej Polski: Czy Polska jest gotowa na 5G?

Cyberbezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem w budowie i przyszłym funkcjonowaniu sieci piątej generacji. Tempo prac w Polsce nad wdrożeniem 5G wciąż daje szanse, by nasz kraj znalazł się wśród europejskich liderów nowej technologii. Kluczowe jest też to, by wdrażanie i budowa sieci odbywała się mądrze – to część wniosków debaty w ramach roundtable zorganizowanej przez Związek Cyfrowa Polska, w której wziął udział minister w Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski.

Podczas debaty „Czy Polska jest gotowa na 5G?”, która odbyła się 4 marca, minister Zagórski zadeklarował, że w ciągu najbliższych dni projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie trafi na Komitet Stały Rady Ministrów. Kiedy zostanie on przyjęty przez rząd, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpocznie konsultacje publiczne przed aukcją na 5G. Zagórski przyznał również, że według uzgodnień z Exatelem, PFR i czterema zainteresowanymi telekomami, powołany zostanie operator hurtowy w paśmie 700 MHz, by optymalnie je zagospodarować dla technologii 5G. Oddzielnie zaś zostanie powołany operator sieci strategicznej.

Europa poradzi sobie z budową 5G

Zdaniem Marka Zagórskiego Polska jest w stanie zbudować 5G w oparciu o technologię producentów europejskich. A pojawiające się zarzuty, że ustawowe wykluczenie z 5G jednego, chińskiego dostawcy, spowoduje znacznie wyższe koszty budowy to – jak zaznaczył Zagórski – działania marketingowe. – Nawet jak jednego, czy drugiego dostawcę trzeba będzie wykluczyć z powodów bezpieczeństwa, to opowieści, że spowoduje to wielkie straty, można włożyć między bajki – zapewnił Zagórski.

Z kolei prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik wskazywał, że Polska na tle Europy nie jest opóźniona we wdrażaniu 5G. Przypomniał też, jakie korzyści przyniesie ze sobą nowa technologia. – Nastąpi rewolucja w przemyśle za sprawą rozwoju sztucznej inteligencji, automatyzacji procesów oraz rozwoju robotyki i reedukacji CO2. To także szybsza cyfryzacja służby zdrowia, rozwój smart cities i Internetu Rzeczy, który napędzi rozwój typu smart home – wyliczał Michał Kanownik. Zaznaczył też, że 5G przyniesie ewolucję w motoryzacji poprzez wprowadzenie autonomicznych pojazdów, w tym komunikację miejską oraz wpłynie na ewolucję naszej rozrywki. – 5G w Polsce to nie tylko inwestycje, ale przede wszystkim zysk. Szacuje się, że w budowę sieci 5G będzie trzeba zainwestować ponad 4 miliardy euro, ale może ona dać polskiej gospodarce aż 15 miliardów euro zysku – podkreślił.

Prezes Zarządu Exatel Nikodem Bończa-Tomaszewski ocenił zaś, że Polska nie produkuje zbyt wiele urządzeń do budowy 5G i z punktu widzenia bilansu handlowego jest to duże obciążenie dla budżetu. – Trzeba coś z tym zrobić. Nie powinniśmy realizować modernizacji poprzez import całej technologii i nie mając kompetencji, aby je samodzielnie wdrażać oraz rozwijać – zauważył Bończa-Tomaszewski. Dodał, że 5G umożliwia budowanie prawdziwej wirtualnej sieci i dlatego Exatel wyszedł z propozycją stworzenia sieci na częstotliwości 700 MHz. – Pozwoli to na obniżenie emisji elektromagnetycznej oraz kosztów budowy wspólnej sieci – przekonywał.

Zdaniem Adama Kmiecia z Network Samsung Polska to zazwyczaj pierwszy innowator zgarnia najwięcej, dlatego jeżeli Polska będzie zwlekać, to może będzie miała najlepszą technologię, ale jednocześnie będzie odbiorcą rozwiązań spoza Europy.

Z kolei prezes Martin Mellor z Ericsson Polska ocenił, że to właśnie polski przemysł powinien szczególnie skorzystać na 5G. – Technologia ta będzie podstawą do digitalizacji przemysłu, co dla Polski, z jej rozbudowanym sektorem przemysłowym, jest szczególnie ważne. 5G to będzie coś, na czym Polska powinna szczególnie skorzystać – tłumaczył.

W podobnym tonie wypowiedział się dyrektor generalny IBM Polska Jarosław Szymczuk. – To szansa na bardzo duże przyspieszenie, a parametry 5G powinny uzupełniać chmura, sztuczna inteligentna oraz otwarty charakter systemu – podkreślił.

Modele otwarte

Na temat otwartych systemów mówił też prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk. – Filozofia sieci 5G jest inna, dlatego też należy stosować inne modele myślowe, zmienić myślenie blokujące inicjatywy oddolne. Otwarty charakter tego ekosystemu to już nie obśmiewana wizja, tylko przedmiot poważnych deklaracji czołowych operatorów – przekonywał Sławomir Pietrzyk.  I podkreślił: – Otwarty ekosystem jest gwarantem bezpieczeństwa. Warto wykorzystać kapitał nie tylko dla zagranicznych firm, ale polskich, by zbudować możliwość eksportową.

Udane testy w Łodzi

Wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Agnieszka Sygitowicz przypomniała z kolei, że Strefa prowadzi test 5G na ograniczonym obszarze, a prawdopodobnie pod koniec roku będą pierwsze efekty wdrożeń rozwiązań z wykorzystaniem możliwości 5G w fabrykach. W jej ocenie coraz więcej przedsiębiorców jest zainteresowana wdrożeniem sieci 5G. – Jest coraz większa odwaga i świadomość w przemyśle, do czego to wszystko może służyć, np. do komunikacji maszyn czy autonomiczności maszyn – dodała.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...