BEZPIECZEŃSTWONoName057(16) ponownie atakuje polskie strony. Na celowniku Profil Zaufany, Senat i wrocławski...

NoName057(16) ponownie atakuje polskie strony. Na celowniku Profil Zaufany, Senat i wrocławski URBANCARD

NoName057(16) ponownie atakuje polskie strony. Na celowniku Profil Zaufany, Senat i wrocławski URBANCARD

Rosyjscy cyberprzestępcy z grupy NoName057(16) przeprowadzili kolejny atak DDoS. Tym razem skierowany był przeciwko sześciu portalom, w tym Profilowi Zaufanemu oraz stronie Senatu RP. Większość ataków została szybko odparta, jednak problemy wciąż mają strony wrocławskiej karty URBANCARD oraz a4go.pl.

NN1 NN2 

Grupa NoName057(16) poinformowała dziś o kolejnych cyberatakach wymierzonych w Polskie strony internetowe. Celami prorosyjskich napastników miały być: Profil Zaufany, system autoryzacyjny portalu klienta autostrad A4 (a4go.pl), obywatel.gov.pl, strona wrocławskiej karty miejskiej URBANCARD, NeoBus Polska oraz strona Senatu RP. Zdecydowana większość stron działa, nie odpowiadają za to witryny URBANCARD oraz a4go.pl.

– Ataki DDoS to specjalność m.in. prorosyjskich hakerów, a prym wiedzie w niech ugrupowanie NoName057(16). Na przestrzeni ostatnich dwóch lat przeprowadzali oni serię ataków na polskie portale i strony internetowe. Na szczęście większość z nich była bez problemu odpierana – zauważa Wojciech Głażewski, country manager firmy Check Point Software Technologies w Polsce.

Ataki DDoS (Distributed Denial of Service) stanowią jedno z najczęściej spotykanych zagrożeń dla bezpieczeństwa internetowego. Polegają one na przeciążeniu serwera, sieci lub usługi tak, aby stały się niedostępne dla użytkowników. Mogą one sparaliżować działalność firm, instytucji rządowych i dostawców usług internetowych, prowadząc do znacznych strat finansowych i reputacyjnych.

W atakach wykorzystywane są zainfekowane komputery (tzw. botnety), które w jednym czasie wysyłają ogromne ilości żądań do wybranej strony internetowej lub serwera. W efekcie systemy te nie są w stanie obsłużyć normalnych użytkowników, co prowadzi do spowolnienia działania, a często do całkowitego zablokowania dostępu do usług.

– Grupy haktywistów próbują wykorzystać cyberprzestrzeń jako kolejne pole bitwy, dlatego instytucje państwowe muszą zachować szczególną ostrożność i korzystać z najlepszych rozwiązań bezpieczeństwa i zabezpieczeń prewencyjnych – dodaje ekspert Check Pointa.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...