Polska stoi u progu ogromnych wyzwań związanych z zieloną transformacją, na którą do 2030 roku potrzeba będzie aż 300 mld EUR. Inwestycje te, jak szacuje Bank Ochrony Środowiska, w większości będą musiały pochodzić z sektora finansowego oraz od inwestorów prywatnych. Aby sprostać wymogom Unii Europejskiej dotyczącym ESG, przedsiębiorstwa muszą podjąć działania, które wykraczają poza dotychczasowe ramy prowadzenia działalności. Wdrażanie zrównoważonego rozwoju staje się nie tylko koniecznością ekologiczną, ale również biznesową.
Na skróty:
Nowe wyzwania dla przedsiębiorców
– Polskie przedsiębiorstwa stoją przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest zielona transformacja oraz spełnienie wymogów ESG. Inwestycje będą niezbędne, aby utrzymać konkurencyjność i zaspokoić rosnące oczekiwania konsumentów oraz inwestorów. Kluczowe będzie przeprowadzenie analizy ryzyka oraz stworzenie odpowiedniej strategii, która pozwoli na efektywne wykorzystanie dostępnych funduszy i technologii. Choć firmy będą musiały ponieść wysokie nakłady inwestycyjne i zdecydować się na szybkie działania, to w zamian mogą liczyć na wzrost innowacyjności, lepsze wyniki finansowe i długoterminową przewagę na rynku względem konkurencji – wskazuje Robert Czarniewski, wiceprezes oraz CFO w Polcom.
Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), wprowadzona przez Unię Europejską, wymusza na firmach raportowanie niefinansowe, obejmujące kwestie związane z ESG. Od 2025 roku obowiązek ten obejmie wszystkie duże przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 500 pracowników i generujące roczny przychód na poziomie 170 mln PLN. W kolejnych latach raportowanie ESG stanie się obligatoryjne także dla mniejszych firm.
Z danych firmy doradczej Ayming wynika, że zaledwie 25% firm objętych raportowaniem od 2025 roku jest już na to przygotowanych. Oznacza to, że wiele przedsiębiorstw czeka intensywne dostosowywanie swoich procesów biznesowych oraz konieczność dodatkowych inwestycji.
Warsaw Enterprise Institute szacuje, że firmy bezpośrednio objęte nową dyrektywą będą musiały ponieść łączne koszty rzędu 1,4-2,6 mld PLN rocznie. Co więcej, przedsiębiorstwa nieobjęte CSRD, ale współpracujące z największymi firmami, będą musiały zainwestować dodatkowe 8 mld PLN, aby dostosować się do wymogów ESG.
Konsumenci i inwestorzy wymagają odpowiedzialności
Według barometru CSR Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej z ub.r., w Polsce powiększyła się grupa świadomych konsumentów, którzy przykładają wagę do tego, w jaki sposób nabywane przez nich produkty oddziałują na środowisko i społeczeństwo (44 proc.). Dla firm to jasny sygnał, że zrównoważony rozwój jest nie tylko kwestią regulacyjną, ale również biznesową koniecznością, by utrzymać lojalność klientów.
Inwestorzy również stają się coraz bardziej wyczuleni na kwestie związane z ESG. Z badania Gartner wynika, że 85% inwestorów bierze pod uwagę czynniki ESG przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
– Mimo że rentowność finansowa i innowacyjność nadal pozostają kluczowymi priorytetami, zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem strategii inwestycyjnych – podkreśla Robert Czarniewski.
Co więcej, 87% liderów firm ankietowanych przez Gartner spodziewa się zwiększenia inwestycji w zrównoważony rozwój w ciągu najbliższych dwóch lat. Kluczem do sukcesu jest wdrożenie strategii, która połączy perspektywę branżową z innowacyjnymi technologiami, co może przyspieszyć transformację.
Polski biznes przygotowuje się na zmiany
Przedsiębiorstwa w Polsce intensywnie przygotowują się do zielonej transformacji. Z danych BNP Paribas wynika, że 71% firm uznaje przestawienie się na nowe źródła energii za priorytet w nadchodzących trzech latach. Aktualnie, co trzecia firma w Polsce już realizuje działania związane z zielonymi inwestycjami, a kolejne 10% planuje dołączyć do tego trendu w nadchodzących latach. Jednak aż 60–70% firm wciąż dopiero przygotowuje się do zmian.
– W kontekście zielonej transformacji kluczowym problemem dla przedsiębiorstw są trudne do oszacowania koszty. Z jednej strony firmy mogą korzystać z dostępnych na rynku opcji dofinansowania, takich jak Fundusze Spójności czy Krajowy Plan Odbudowy, które oferują miliardy złotych na inwestycje w zrównoważony rozwój. Z drugiej strony, wdrażanie strategii ESG wymaga znacznych nakładów na rozwój warstwy technologicznej, w tym warstwy IT – zaznacza Robert Czarniewski, wiceprezes oraz CFO w Polcom.
Wyzwanie dla dużych i małych firm
Dane z raportu KPMG wskazują, że jedynie 56 z 100 największych firm działających na polskim rynku opublikowało dane klimatyczne i środowiskowe, a ich średni wynik wynosi nieco ponad 5 pkt w 10-stopniowej skali. Wynik ten jest gorszy niż rok wcześniej, co świadczy o tym, że polski biznes wciąż ma przed sobą długą drogę w zakresie raportowania ESG. Dla małych firm wyzwania są jeszcze większe – brak odpowiednich zasobów osobowych oraz środków inwestycyjnych na dostosowanie się do wymogów nowych regulacji.
– Jednym z kluczowych elementów wspierających wdrażanie strategii ESG są nowe technologie. Łączenie zrównoważonego rozwoju z inwestycjami w sztuczną inteligencję i innowacyjne technologie, takie jak chmura, pomaga firmom optymalizować procesy biznesowe, redukować koszty i zwiększać konkurencyjność. W rezultacie przedsiębiorstwa, które efektywnie wprowadzają te rozwiązania, mogą nie tylko spełnić wymogi ESG, ale również zwiększyć swoje przychody i poprawić wyniki finansowe – podkreśla Robert Czarniewski z Polcom.