poniedziałek, 7 kwietnia, 2025

Brak kompetencji i wykwalifikowanej kadry zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa polskich firm

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Według najnowszego raportu Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) polskie firmy cierpią na niedostatek wykwalifikowanych specjalistów cybersecurity. Prawie 4 na 10 przedsiębiorstw nie zatrudnia ani jednego takiego pracownika, a tylko co dziesiąty z nich ma wcześniejsze doświadczenie w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego.

Ten sam raport wskazuje również, że aż 45% organizacji zatrudnia tylko jednego specjalistę ds. cyberbezpieczeństwa, nie posiadając pełnego, wyspecjalizowanego zespołu. Fakt, że 36 proc. polskich firm zatrudnia certyfikowanych fachowców cybersecurity – przy średniej unijnej na poziomie 21 proc. – mimo wszystko nie napawa optymizmem. Tym bardziej, że tylko 10 proc. deklaruje, że wskazani specjaliści pracowali wcześniej w tym obszarze. Co więcej, w ostatnich 12 miesiącach tylko 29 proc. organizacji przeprowadziło szkolenia cyberbezpieczeństwa dla swoich pracowników.

Kwestia cyberbezpieczeństwa jest obecnie kluczowa. Na europejskie firmy i organizacji publiczne przeprowadza się coraz więcej ataków. Część z nich jest motywowana chęcią zysku, część politycznie. Nieważne, czym kierują się przestępcy, efekt jest ten sam – straty finansowe, przerwy w działaniu i straty wizerunkowe – mówi Stanisław Borkowski, Dyrektor Działu Zarządzania Bezpieczeństwem i Jakością w Polcom.

Paradoksalnie, polscy przedsiębiorcy są świadomi zagrożenia. W badaniu Polcom i Intel, „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” aż 91 proc. badanych przyznało, że obawia się wzrostu cyberzagrożeń. Warto podkreślić, że większość z nich szukało poprawy bezpieczeństwa cyfrowego za pomocą rozwiązań chmury obliczeniowej. 58 proc. firm dzięki wykorzystaniu środowiska chmurowego zwiększyło poziom zabezpieczeń systemów i danych. Natomiast dla połowy badanych motywacją do przeniesienia danych do chmury było ograniczenie ryzyka przestojów.

Dostawca usług chmurowych lub operator centrum danych może stać się partnerem również w obszarze cyberbezpieczeństwa i – przynajmniej częściowo – rozwiązać problem braku specjalistów na rynku. Cybersecurity w formie usługowej to np. Security Operation Center, które zapewnia firmom możliwość monitorowania i raportowania wymaganych przez nowe regulacje  czynników związanych z cyberbezpeiczeństwem, takich jak incydenty bezpieczeństwa. Działając  w takim modelu firmy nie muszą wdrażać własnych systemów oraz budować własnych, pracujących całodobowo zespołów ds. cybersecurity. Pozwala to uzyskać wysoki poziom bezpieczeństwa oraz optymalizuje koszty związane w zatrudnieniem specjalistów – mówi Mariusz Juranek, Dyrektor Działu Sprzedaży w Polcom.

Motywacją do przeniesienia zasobów w chmurę obliczeniową i korzystanie z cyberbezpieczeństwa w tej formie są także nadchodzące regulacje, m.in. NIS2 i DORA. 38 proc. firmy wybiera usługi cloud computingu, ponieważ pozwala na szybsze dostosowanie architektury i infrastruktury informatycznej do wymogów i regulacji branżowych.

Zapewnienie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa jest kluczowe dla działalności biznesowej w obecnym świecie cyfrowym. Firmy powinny zwracać większą uwagę na zabezpieczenia cyfrowe i inwestować w odpowiednie rozwiązania, aby chronić swoje systemy i dane przed coraz częstszymi atakami.

Cyberbezpieczeństwo w formie usługowej, takie jak Security Operation Center czy backup danych, może być rozwiązaniem dla braku specjalistów na rynku i pomóc firmom w zabezpieczeniu swoich systemów i danych. Dodatkowo, korzystanie z tych usług może pomóc w zapewnieniu zgodności z wcześniej wspomnianymi regulacjami. Brak wykwalifikowanych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w polskich firmach stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa cyfrowego i może skutkować poważnymi konsekwencjami, takimi jak straty finansowe, przerwy w ciągłości działania i straty wizerunkowe.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Cyberatak na Platformę Obywatelską. W tle zagrożenie ze strony Rosji?

Premier RP, Donald Tusk poinformował 2 kwietnia br. o...

SendGrid na celowniku hakerów. Opublikowano próbkę skradzionych danych. Twilio zaprzecza naruszeniu

Kilka dni temu na BreachForums – znanym forum internetowym,...

Cyberatak na PO. Mail od lokalnego działacza jako narzędzie ataku

Jeśli potwierdzą się nieoficjalne informacje Radia Zet, że do...

PDF-y ulubioną bronią cyberprzestępców

Pliki PDF stały się najpopularniejszym sposobem na przekazywanie i...

Podobne tematy

Cyberatak na PO. Mail od lokalnego działacza jako narzędzie ataku

Jeśli potwierdzą się nieoficjalne informacje Radia Zet, że do...

PDF-y ulubioną bronią cyberprzestępców

Pliki PDF stały się najpopularniejszym sposobem na przekazywanie i...

Cyberatak na Platformę Obywatelską. W tle zagrożenie ze strony Rosji?

Premier RP, Donald Tusk poinformował 2 kwietnia br. o...

Sektor finansowy UE na celowniku hakerów – raport ENISA

Banki są najbardziej narażonymi na cyberataki organizacjami finansowymi w...

Przestępcy podszywają się pod Decathlon i kradną dane

W ostatnim czasie obserwujemy wzrost liczby oszustw internetowych, które...

Automatyzacja w IT: jak AI zmienia programowanie i cyberbezpieczeństwo?

Trzy lata temu sztuczna inteligencja podbiła świat, wyznaczając główne...

Chińskie grupy cyberszpiegowskie w natarciu. Na celowniku dyplomaci z Europy Środkowo-Wschodniej

Powiązana z Chinami grupa cyberprzestępców MirrorFace zaatakowała jeden...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie