Można zaobserwować, że 3. kwietnia, czyli pierwszego pełnego dnia handlowego po „Dniu Wyzwolenia”, Trumpa inwestorzy indywidualni kupowali akcje, które straciły na wartości. Reakcje najprawdopodobniej odzwierciedlają ich przekonania, że wyprzedaż była reakcją przesadzoną w stosunku napływających informacji z rynku, a w szczególności tych o nowych cłach w USA.
Wielu z nich uznało to za okazję do zakupu akcji firm o solidnych fundamentach, takich jak Nvidia, Amazon i Nike, które mimo mocnych podstaw doświadczyły także efektów spadkowych w związku z obawami spowodowanymi cłami na import z Azji Południowo-Wschodniej. Późniejsze zakupy sugerują jednak, że inwestorzy z długoterminową perspektywą prawdopodobnie dostrzegli siłę stabilnych marek, uznając tym samym, że warto trzymać akcje pomimo krótkoterminowych problemów z łańcuchem dostaw.
W przypadku kryptowalut, SOL, BTC i XRP odnotowały silny napływ inwestycji w pierwszym kwartale, ponieważ inwestorzy globalnie spodziewali się większej adopcji, jasności regulacyjnej (szczególnie dla XRP po wydarzeniach związanych z SEC) i traktowali je jako zabezpieczenie przed osłabieniem dolara oraz ryzykami geopolitycznymi, zwłaszcza w kontekście inflacji i ceł.
Krótko mówiąc, inwestorzy indywidualni kupowali spadki, ponieważ wierzyli, że aktywa te mają silne fundamenty, zniżka była tylko przejściowa, a okazje często pojawiają się w chaosie.
Podsumowanie
Jak wyglądał handel aktywami 3 kwietnia po decyzjach Trumpa?
- Mentalność „kupuj spadki”: Dane pokazują, że 3 kwietnia otwarto więcej pozycji długich niż zamknięto, co sugeruje, że inwestorzy traktowali spadki cen związane z cłami jako okazję, a nie powód do paniki i sprzedaży.
- Wzrost otwartych pozycji: Na całym świecie liczba otwartych pozycji długich była o 51 proc. wyższa niż średnia dzienna liczba otwartych pozycji w marcu.
- Kupowanie spadków akcji Nike: Nike stało się jednym z ulubionych aktywów do kupowania w czasie spadków, ponieważ cena jej akcji spadła o 14 proc. z powodu wysokich ceł na państwa azjatyckie, w których marka produkuje większość swojego obuwia.
Czy inwestorzy kupują spadki?
Inwestorzy indywidualni na eToro kupili spadki akcji amerykańskich firm zajmujących się sztuczną inteligencją, których ceny akcji spadły po ogłoszeniu ceł w pierwszym kwartale. Porównując I kwartał 2025 roku z IV kwartałem 2024 roku:
- Nvidia odnotowała wzrost o 21 proc. liczby posiadaczy na całym świecie.
- TSMC odnotowało wzrost o 17 proc. liczby posiadaczy na całym świecie.
Wielu inwestorów również kupiło spadki głównych kryptowalut, które zanotowały spadki w ostatnim kwartale:
- Solana odnotowała wzrost o 17 proc. liczby posiadaczy na całym świecie.
- Bitcoin i XRP odnotowały wzrost o 5 proc. liczby posiadaczy na całym świecie.
Lale Akoner, główna analityk eToro