PRAWOAfera zegarkowa w MON. Byłe urzędniczki pod lupą śledczych

Afera zegarkowa w MON. Byłe urzędniczki pod lupą śledczych

Afera zegarkowa w MON. Byłe urzędniczki pod lupą śledczych

Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie nadzoruje śledztwo dotyczące dwóch byłych wysokich urzędniczek Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) – Agnieszki G., byłej Dyrektor Centrum Operacyjnego MON, oraz Jolanty L., byłej Dyrektor Departamentu Administracyjnego MON. Obie kobiety są podejrzane o przekroczenie uprawnień w listopadzie 2023 r. przy dysponowaniu środkami budżetowymi Ministerstwa, w związku z zakupem zegarka marki Longines La Grande Classique o wartości 5.100 zł.

Według ustaleń śledczych, zegarek ten miał zostać formalnie przeznaczony jako upominek dla zagranicznej delegacji wizytującej MON. W rzeczywistości, jednak, zegarek został zakupiony i przekazany na własność Agnieszce G., co śledczy uznają za działanie mające na celu osiągnięcie korzyści majątkowej. Prokuratura kwalifikuje ten czyn jako przestępstwo z art. 231 § 2 kodeksu karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Przebieg śledztwa

Śledztwo zostało wszczęte 17 kwietnia 2024 r. po uzyskaniu materiałów od Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Agnieszka G., w momencie popełnienia czynu, pełniła funkcję Doradcy Społecznego Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Z kolei Jolanta L. była odpowiedzialna za administracyjne zakupy MON. Zebrane dowody wskazują, że zegarek, pomimo formalnych procedur promocyjnych, został zamówiony na podstawie sugestii Agnieszki G., która w wiadomości e-mail do Jolanty L. przesłała link do wybranego modelu, pisząc: „Taki sobie wybrałam”.

W toku postępowania prokuratura zabezpieczyła zegarek, który odnaleziono w miejscu zamieszkania Agnieszki G. Przesłuchano także liczne osoby związane z zakupem oraz wydaniem przedmiotowego zegarka, w tym funkcjonariuszy i pracowników MON, odpowiedzialnych za protokół wizyt zagranicznych, organizację wizyt oraz promocję resortu. Dodatkowo zabezpieczono pełną dokumentację dotyczącą tej transakcji oraz korespondencję elektroniczną obu podejrzanych.

Stanowiska podejrzanych

Obie podejrzane zostały przesłuchane przez prokuraturę. Agnieszka G. odmówiła składania wyjaśnień i nie przyznała się do zarzucanego jej czynu. Jolanta L. również zaprzeczyła swojemu udziałowi w sprawie, ale złożyła wyjaśnienia, w których broniła się przed zarzutami.

Końcowy etap śledztwa

Obecnie postępowanie znajduje się na końcowym etapie, a śledczy analizują zgromadzone dowody przed skierowaniem sprawy do sądu. Zarzuty stawiane Agnieszce G. i Jolancie L. są poważne – za nadużycie władzy i działanie na szkodę finansów publicznych grozi im do 10 lat więzienia.

Prokuratura nie wyklucza, że sprawa może mieć szersze konsekwencje, związane z procedurami zakupów w MON i odpowiedzialnością poszczególnych urzędników za publiczne finanse.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

warszawa

PwC: bez reform Polska Strefa Inwestycji straci na atrakcyjności dla inwestorów

0
Odpowiednie zmiany legislacyjne mogą umożliwić 25% wzrost inwestycji w ciągu najbliższych 5 lat, jednak ich brak może spowodować ich spadek o 40%, wynika z analizy PwC. Polska Strefa Inwestycji przyczyniła się do wsparcia inwestycji...