PRZEMYSŁAutomatyzacja produkcji przemysłowej, czyli inwestycja w zwiększenie zyskowności przedsiębiorstwa

Automatyzacja produkcji przemysłowej, czyli inwestycja w zwiększenie zyskowności przedsiębiorstwa

Automatyzacja produkcji przemysłowej, czyli inwestycja w zwiększenie zyskowności przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwa produkcyjne, niezależnie od sektora, stają przed dokładnie takimi samymi wyzwaniami. Z jednej strony muszą stale zwiększać wydajność, by sprostać rosnącemu popytowi, a z drugiej borykają się z niedostatkami surowców oraz pracowników. To skłania właścicieli zakładów do szukania nowych rozwiązań, podnoszących efektywność pracy przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Znakomitą propozycją jest stawianie na automatyzację produkcji przemysłowej.

Zautomatyzowane linie transportowe 

Automatyzacja produkcji przemysłowej to obszerne zagadnienie, które obejmuje zarówno robotyzację samego procesu produkcyjnego, jak i funkcjonowania szeroko rozumianego zaplecza zakładu. W tym artykule skupiamy się na tej drugiej kwestii.

W wielu zakładach produkcyjnych najwięcej zasobów angażuje w transport wewnętrzny półproduktów, surowców oraz gotowych wyrobów. Zwykle odpowiadają za to ludzie, którzy mają do dyspozycji wózki widłowe, tzw. „paleciaki”, ręczne lifty etc. Warto tutaj poszukać rezerw, w których wykorzystaniu pomagają zautomatyzowane linie transportowe.

Dzięki takiej linii można realnie zwiększyć wydajność pracy zakładu, jednocześnie odciążając pracowników magazynu i wykorzystać ich do realizacji innych, ważniejszych w danym momencie zadań. Automatyczne systemy transportu wewnętrznego pozwalają szybko, bezpiecznie i praktycznie bez ponoszenia dodatkowych kosztów zapewnić stały przepływ towarów w obrębie danego zakładu – na przykład na trasie z magazynu surowców do linii montażowych i dalej do działu kontroli jakości, sekcji wydawania gotowych towarów etc.

Elementy systemu transportu wewnętrznego 

Automatyzacja procesu transportu wewnętrznego wymaga oczywiście zastosowania odpowiednich maszyn i urządzeń sterowanych elektronicznie, które odciążą lub wręcz wyręczą pracowników np. magazynu. Prawidłowy dobór rozwiązań ma decydujący wpływ na efektywność pracy linii i jej rzeczywistą przydatność.

Systemy transportu wewnętrznego mogą się znacząco różnić w zależności od konkretnego zakładu produkcyjnego oraz specyfiki architektonicznej budynku. Wiele zależy tutaj od rodzaju wykorzystywanych surowców, stopnia rozbudowania zakładu, a także od tego, czy zależy nam na transporcie w obrębie jednego budynku czy może pomiędzy różnymi budynkami.

W zautomatyzowanych liniach transportu wewnętrznego najczęściej wykorzystuje się takie urządzenia, jak:

  • przenośniki,
  • windy przemysłowe,
  • przesuwnice,
  • obrotnice,
  • stoły obrotowe,
  • stoły podnoszone,
  • sztaplarki,
  • naczepy samozaładowcze,
  • stacje dokowania automatycznego.

Kluczowe korzyści z automatyzacji produkcji przemysłowej

Nie ma przypadku w tym, że systemy transportu wewnętrznego budzą dziś bardzo duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców i stanowią jedną z pierwszych inwestycji w zwiększenie produktywności zakładu.

Do najważniejszych korzyści wynikających z posiadania zautomatyzowanej linii transportowej zaliczymy przede wszystkim: przyspieszenie produkcji (z utrzymaniem dotychczasowej jakości), ograniczenie ryzyka wypadków przy pracy, zmniejszenie obciążenia pracowników oraz minimalizację strat materiałowych (np. w wyniku uszkodzenia transportowanego towaru).

Więcej o tym można przeczytać w artykule na stronie https://www.promus.katowice.pl/artykuly/automatyzacja-produkcji-przemyslowej-jakie-przynosi-korzysci/.

Od czego zacząć?

Punktem wyjścia do zautomatyzowania produkcji przemysłowej jest zaprojektowanie omówionego już systemu transportu wewnętrznego. To zadanie należy powierzyć wyspecjalizowanemu producentowi, który będzie odpowiedzialny za każdy etap realizacji inwestycji: od koncepcji, przez projekt, produkcję, montaż, uruchomienie oraz późniejsze serwisowanie linii.

Jednym z najbardziej renomowanych projektantów i producentów systemów transportu wewnętrznego jest PROMUS Katowice. Spółka ma wieloletnie doświadczenie w realizacji linii transportowych na potrzeby zakładów produkcyjnych z różnych branż, a jej wysokie kwalifikacje potwierdzają stosowne certyfikaty, w tym DEKRA i TUV SUD.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...