Business Centre Club przedstawiło Radzie Ministrów stanowisko Komisji ds. Polityki Migracyjnej dotyczące projektu ustawy o dopuszczeniu cudzoziemców do rynku pracy. Konsultacje na projektem, którego autorem jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają już od pierwszej połowy roku. Pominięto w nich najważniejszą zmianę. Projekt proponowany przez resort doprowadzi do rozrostu czarnego rynku zatrudnienia – alarmują eksperci BCC.
Projektowane regulacje wpłyną na cały rynek pracy i mogą pociągnąć za sobą konsekwencje zarówno gospodarcze, jak i społeczne. Intencje resortu dotyczące zapewnienia cudzoziemcom godnych warunków pracy są bez wątpienia uzasadnione, jednak sposób w jaki Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podchodzi do tego zagadnienia jest niewłaściwy. – czytamy w stanowisku BCC.
-Napływ coraz większej liczby cudzoziemców do Polski wymaga pilnego przygotowanie konkretnych regulacji dotyczącej ich dostępu do rynku pracy. Działająca przy BCC Komisja ds. Polityki Migracyjnej wielokrotnie o to postulowała. Doceniamy część zmian proponowanych przez Resort Pracy, w szczególności tych, które zmierzają do uproszczenia i przyspieszenia procedur związanych z zatrudnianiem cudzoziemców jednak jesteśmy głęboko zaniepokojeniu wprowadzonymi do projektu poprawkami. Zwracam uwagę na fakt, że po przeprowadzeniu konsultacji na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano wersję Projektu, która diametralnie różni się od treści, który został poddany konsultacjom. Istotną zmiana dotyczy wprowadzenia w stosunku do określonej grupy cudzoziemców (zatrudnionych w oparciu o procedurę oświadczeniową lub zezwolenie na pracę) obowiązku zatrudnienia wyłącznie w oparciu o umowę o pracę. Takie rozwiązanie nie jest właściwe. Dalece niewłaściwe jest także to, że nie zostało uwzględnione w konsultacjach. – podkreśla ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, przewodnicząca Komisji BCC ds. Polityki Migracyjnej Joanna Torbé-Jacko.
Zaniechanie przeprowadzenia konsultacji publicznych w procesie legislacyjnym narusza zasady demokratycznego państwa prawa i prowadzi po raz kolejny do zachwiania zaufania uczestników dialogu społecznego. – czytamy w stanowisku Komisji ds. Polityki Migracyjnej-
Business Centre Club wskazuje, że projektowana regulacja powinna zostać poprzedzona przeprowadzeniem dogłębnej analizy i obszerną dyskusją ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami, w szczególności oceną skutków gospodarczych tej zmiany. Tymczasem, zmiana zaproponowana przez Resort Pracy nie została poparta żadnymi danymi statystycznymi. Takie nowe regulacje godzi w zasady swobody gospodarczej i swobody zawierania umów i mogą znacząco wpłynąć na cały rynek pracy. Eksperci BCC podkreślają ponad to, że tego typu zmiana jest dyskryminująca i doprowadzi do rozrostu czarnego rynku zatrudnienia.
Nierówne traktowanie zarówno różnych kategorii cudzoziemców, jak i cudzoziemców i obywateli polskich nie sprzyja procesowi integracji społeczno-ekonomicznej cudzoziemców w Polsce.