niedziela, 13 kwietnia, 2025

Ceny usług pogrzebowych mogą wzrosnąć wraz ze zmianą stawki zasiłku pogrzebowego. „Sprawa wydaje się nieunikniona”

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Ekspert o „ogromnym zagrożeniu” jakie może wywołać wzrost zasiłku pogrzebowego. Efekt może być podobny jak w przypadku „babciowego” i „kredytu 2%”.

Może być 6450 złotych albo nawet 7000. Politycy w ostatnim czasie aktywnie podejmują temat wzrostu zasiłku pogrzebowego. To, że świadczenie jest zbyt niskie i wymaga waloryzacji jest sprawą oczywistą. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że wzrost wartości świadczenia będzie pokusą dla firm zajmujących się organizacją pochówków. – Niestety w ostatnim czasie byliśmy świadkami kilku sytuacji, które mogą budzić niepokój. Pojawił się projekt „babciowe”, wzrosły ceny żłobków publicznych. Rząd podniósł refundację ortez dla pacjentów, to wzrosły ich ceny niemalże dokładnie o tyle, ile zmieniła się refundacja – mówi Paweł Skotnicki, ekspert ubezpieczeniowy i gospodarczy.

Rząd rozważa wysokość zasiłku pogrzebowego

Zasiłek pogrzebowy w Polsce wynosi obecnie 4000 złotych. To zdecydowanie za mało, by pokryć koszty nawet podstawowej ceremonii pogrzebowej, nie mówiąc już o kosztach dodatkowych. Rząd od kilku miesięcy przymierza się do podniesienia wysokości zasiłku pogrzebowego. Waloryzacja jest oczekiwana i nie budzi kontrowersji. Jednocześnie pojawiają się pewne powody do niepokoju.

– Jest cała masa państwowych świadczeń, które są niewaloryzowane od wielu lat, a koszty usług na rynku się zwiększały. Obecnie 4 tysiące złotych nie wystarcza na zorganizowane pogrzebu, szacuje się, że koszt organizacji pochówku waha się od 6 do nawet kilkunastu tysięcy, w zależności od decyzji rodziny. Podwyższenie tej kwoty jest racjonalne i oczekiwane społecznie. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że w obecnym czasie gospodarczym zdarzają się sytuację, że wzrost świadczenia publicznego wiąże się automatycznie ze wzrostem cen na rynku. Firmy będące beneficjentami tych pieniędzy na pewno będą rozważać wzrost cen – mówi Paweł Skotnicki

– Jest ogromne zagrożenie, że ceny usług pogrzebowych wzrosną. Spodziewam się podobnej sytuacji jak np. ostatnie zdarzenie w Koszalinie, gdzie „babciowe” wygenerowało wzrost cen żłobków publicznych. Na podobnych zasadach działał również „kredyt 2%”. System podnoszenia zasiłku opiekuńczego powinien być tak opracowany, by zyskali ludzie, a niekoniecznie firmy, które bez uzasadnienia podniosą ceny – mówi Paweł Skotnicki, doradca ubezpieczeniowy i ekspert gospodarczy.

– Waloryzacja powinna być regularna. Jej wysokość mogłaby być powiązana np. ze średnią pensją krajową czy z płacą minimalną – dodaje.

Pogrzeb można ubezpieczyć. Temat zasiłku pogrzebowego przestaje być wtedy bardzo istotny

Coraz większa grupa Polaków decyduje się na ubezpieczenia związane z pochówkiem. Zapewnia to realizację ceremonii na oczekiwanym przez zmarłego poziomie. Ubezpieczenie obejmuje także uporządkowanie spraw związanych z majątkiem osoby zmarłej.

– Czy zasiłek pogrzebowy wystarczy na większą, czy na mniejszą część wydatków pochówkowych, warto dodać, że pogrzeb można ubezpieczyć i jest to działanie, które cieszy się relatywnie dużym zainteresowaniem. Klienci myślą wówczas tylko o ceremonii, a nie o tym, czy wystarczy na godne pożegnanie kogoś bliskiego – mówi Paweł Skotnicki.

– Świadczenia ubezpieczeniowe nie wchodzą do masy spadkowej. Po zmarłym pozostaje także do zrobienia porządek z majątkiem czy uporządkowanie spraw związanych z dziedziczeniem. To również można rozwiązać za pomocą zabezpieczenia ubezpieczeniowego. Warto tu dodać, że kosztów może być znacznie więcej i oczekiwanie, że państwo zajmie się wszystkim mija się z rzeczywistością. Należy brać sprawy w swoje ręce i być kowalem swego losu – dodaje ekspert.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Inicjatywa SprawdzaMY – ósma tura pomysłów wybrana do analiz przez Zespoły Eksperckie

Ósma tura zgłoszonych rozwiązań obejmuje 25 propozycji, z których...

Zadłużenie Polaków rośnie z wiekiem. Najwięcej do spłaty mają osoby 45–54 lata

Długi rosną wraz z wiekiem i są najwyższe...

AI w prawie – technologia, która usprawnia, ale nie zastępuje człowieka

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii sztucznej inteligencji (AI), coraz...

Raport PSF: Fotowoltaika w Polsce potrzebuje pilnych zmian prawnych

Polska fotowoltaika stoi na rozdrożu. Mimo dynamicznego wzrostu, sektor...

Nie tylko Sołowow i Kulczyk. Polscy miliarderzy coraz silniejsi globalnie

W najnowszym zestawieniu najbogatszych ludzi na świecie, opublikowanym przez...

Podobne tematy

Zasiłek pogrzebowy do waloryzacji – rząd chce go powiązać z inflacją

7 tysięcy złotych zamiast czterech tysięcy. Rok później niż...

Compensa wdraża AI, by zwiększyć efektywność o 75%

Compensa, jeden z liderów polskiego rynku ubezpieczeń majątkowych, wprowadza...

Samochód nowy czy używany? Podpowiadamy co wybrać!

Zakup samochodu to jedna z najważniejszych decyzji finansowych, jaką...

Transport w cieniu kryzysu: Eksperci oceniają sytuację i prognozy na 2025 rok

Eksperci zgodnie przyznali, że ubiegły rok był trudny. Choć...

PIU: Wydatki na polisy życiowe wzrosły o 4%. 23 mln Polaków posiada ubezpieczenie na życie

Najnowszy raport Polskiej Izby Ubezpieczeń, „Ubezpieczenia na życie. Finansowe...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version