BEZPIECZEŃSTWOChińscy cyberprzestępcy atakują administrację i europejskich dyplomatów

Chińscy cyberprzestępcy atakują administrację i europejskich dyplomatów

Chińscy cyberprzestępcy atakują administrację i europejskich dyplomatów

Co najmniej pół roku trwała chińska operacja hakerska skierowana przeciwko dyplomatom, politykom oraz pracownikom administracji rządowej w kilku krajach Europy – alarmują eksperci Check Point Research. Cyberprzestępcy wykorzystywali w tym celu technikę HTML Smuggling, w której złośliwe oprogramowanie dostarczane jest za pośrednictwem plików HTML.

W ostatnich miesiącach Check Point Research (CPR) śledził aktywność chińskiego ugrupowania cyberprzestępczego atakującego europejskie jednostki odpowiedzialne za politykę zagraniczną i wewnętrzną oraz ambasady. Kampania – nazwana przez analityków Check Point Research SmugX – skierowana była głównie przeciwko Wielkiej Brytanii oraz krajom Europy Wschodniej, takim jak Czechy, Słowacja i Węgry.

– Według naszej oceny, celem kampanii jest zdobycie poufnych informacji na temat polityki zagranicznej tych Państw – ostrzegają przedstawiciele Check Point Research.

Działania chińskich hakerów wykorzystują technikę HTML Smuggling, w której osoby atakujące „przemycają” złośliwe ładunki, wykorzystując HTML 5 oraz JavaScript. Niepokojącym jest fakt, że SmugX trwa co najmniej od grudnia 2022 roku i prawdopodobnie stanowi bezpośrednią kontynuację wcześniej zgłoszonej kampanii przypisywanej RedDelta (oraz w pewnym stopniu grupie Mustang Panda).

W połączeniu z działalnością innych grup zlokalizowanych w Chinach, tworzy to szerszy trend w chińskim ekosystemie cyberprzestępczym.

Większość zainfekowanych dokumentów zawierała treści o charakterze dyplomatycznym, a w części przypadków treść była bezpośrednio związana z Chinami i prawami człowieka w Chinach. Nazwy zarchiwizowanych akt sugerują, że zamierzonymi ofiarami byli dyplomaci i urzędnicy państwowi w tych jednostkach rządowych.Chińscy cyberprzestępcy atakują

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...