sobota, 9 grudnia, 2023
BEZPIECZEŃSTWOChiński agent ujawnia siatkę szpiegowską w Azji i Australii

Chiński agent ujawnia siatkę szpiegowską w Azji i Australii

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Chiński agent ujawnia siatkę szpiegowską w Azji i Australii

Według australijskich mediów Wang „William” Liqianga, 26-letni pracownik chińskiego wywiadu, w październiku 2019 r. oddał się do dyspozycji władz Australii i przekazał służbom specjalnym informacje o siatkach chińskich szpiegów działających pod przykryciem w Hongkongu, Tajwanie i Australii. Pretekstem do ucieczki miały być odwiedziny żony i nowo narodzonego syna, którzy mieszkają w Sydney. Obecnie Wang przebywa pod opieką australijskiego wywiadu ASIO.

Chińska policja w Szanghaju poinformowała, że Wang jest drobnym przestępcą, skazanym na 15 miesięcy za posługiwanie się fałszywymi dokumentami. Ambasada Chin w Canberrze opisała Wanga jako oszusta, który jest poszukiwany przez policję po ucieczce na podstawie fałszywego paszportu.

Jednak według australijskich mediów Wang przekazał ASIO 17-stronicowe oświadczenie pod przysięgą, w którym szczegółowo opisał swoją pracę jako tajnego oficera wywiadu. Prawdopodobnie ujawnił tożsamość wyższych rangą chińskich oficerów wywiadu na Tajwanie i Hongkongu oraz wyjaśnił, w jaki sposób organizują i realizują operacje szpiegowskie w imieniu Pekinu. W artykule redakcyjnym w „The Sydney Morning Herald” Wang został nazwany pierwszym chińskim agentem, który się ujawnił i przekazał ASIO „zasób bezprecedensowych informacji” na temat chińskich operacji szpiegowskich w Azji Południowo-Wschodniej. Gazeta ujawniła ponadto, że uciekinier przekazał szczegóły dotyczące całych sieci chińskich agentów na Tajwanie i w Hongkongu. Podobno odkrył tożsamość głęboko zakonspirowanych chińskich agentów w Australii.

Australijskie media, pozornie bez związku z ucieczką Wanga, podały, że ASIO bada sprawę śmierci w Melbourne australijskiego biznesmena chińskiego pochodzenia Nicka Zhao. Ten ostatni miał być namawiany przez chińskie służby do kandydowania do parlamentu z ramienia Partii Liberalnej. Proponowano mu sfinansowanie kampanii kwotą 700 000 USD (1 milion AUS). Zhao prawdopodobnie ujawnił te działania ASIO i stał się ofiarą morderstwa. Śledztwo w tej sprawie trwa.

Źródło: Portal intelNews.org z 25.11.2019 r. [za:] „The Sydney Morning Herald” z 23.11. 2019 r.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...